Világnagyságok a Játékszín színpadán

Rendkívüli sporteseménynek volt helyszíne Pest első magánszínháza, hisz a Nemzet Sportolója, az olimpiai bajnok, Portisch Lajos vállalta a megmérettetést a feltörekvő új generáció legígéretesebb tehetségével, a rapid Európa-bajnok, jelenleg a világ 43. legjobb sakkozójaként számon tartott Rapport Richárddal.

Május 2-3-án került megrendezésre a Játékszínben a Generációk Csatája nevű páros, négy összecsapásból álló rapid sakkverseny. Portisch Lajos és Rapport Richárd küzdelmében Rapport győzedelmeskedett 3.5-0.5 arányban, ami azt jelenti a négy mérkőzésből hármat megnyert, míg az utolsó döntetlennel végződött.

A rendkívül jó hangulatú, végig feszülten érdekes küzdelmeket, a nézők – szakkommentátorok elemzéseit hallgatva a játszmák alatt, – ingyenesen tekinthették meg. Aki nem tudott személyesen eljönni, hogy a helyszínen élje át a táblás játék semmihez nem fogható izgalmait, annak lehetősége nyílt a modern kor vívmányán, az interneten élőben követni a fekete és fehér bábok küzdelmét a hatvannégy mezőn.

A helyszínen megjelent sakkbarátoknak, amatőröknek talán még a versenynél is nagyobb élményt jelentett az a sakkszimultán, amit a 18 éves Rapport Richárd adott a Játékszín büféjében május 2-án. Harmincöten mérhették össze tudásukat az ifjú sakkfenoménnel. A küzdelmek 5 órakor kezdődtek és a legállhatatosabbak közel fél kilencig állták a sarat, a nemzetközi nagymesterrel. Végül 32 versenyzőnek meg kellett hajolni a nagyobb tudás előtt, és vesztesként felállni az asztaltól, de háromnak sikerült döntetlent elérnie, ami számukra rendkívül nagy teljesítménynek számít.

Image

A verseny szervezését, a Magyar Sakkozásért Alapítvány vállalta magára, amelynek ez volt a második ilyen nagyobb rendezvénye. Az első 2012 tavaszán zajlott le, amikor Portisch Lajos születésnapjára rendeztek egy négy résztvevős, rapid nagymesteri versenyt.

Dr. Flumbort András az Alapítvány kuratóriumi titkára pár mondatban beszélt nekünk céljaikról, és a mostani versenyről:

Image

Civil szervezettként fő célnak tekintjük a magyar sakkozás népszerűsítését, a fiatal, kiemelkedően tehetséges játékosok – ebbe a körbe tartozik természetesen Rapport Richárd is – támogatását. Nagyon hálásak vagyunk az Magyar Villamos Műveknek, hogy a sakkot is felvette az általa támogatott sportok közé. Ezért is lett a mostani rendezvény hivatalos, teljes neve: Portisch-Rapport – Generációk Csatája Első MVM Sakk Kupa. A verseny nevéből  adódóan is, nagyon szeretnénk, hogy ennek a jövőben legyen folytatása, de erről még nem tudok konkrétumokat mondani.

A résztvevőket tekintve valóban az elit csapott össze:

Portisch Lajos minden idők legsikeresebb magyar sakkozója, neve és népszerűsége megkérdőjelezhetetlen, gyakorlatilag egy legenda a magyar sakkozásban. Emberi nagyságát mutatja, hogy bár ma már nem aktív versenyző, elvállalta ezt a megmérettetést, elsősorban a sakk népszerűsítéséért.

Rapport Richárd rapid Európa-bajnok. Egy olyan 18 éves fiatalemberről van szó, mely élőpontszámait tekintve (a sakkban a versenyeken megszerezhető un. élőpontok száma alapján rangsorolják a versenyzőket) ma Magyarországon Lékó Péter után a második helyen áll. Pályájának az elején tart, óriási potenciál van még benne, gyakorlatilag két éven belül minden esélye megvan rá, – megfelelő szakmai támogatással – hogy a világ első tíz játékosa közé bekerüljön. Ehhez Alapítványunk minden segítséget messzemenően megad. Jelenleg 2701 élőpontjával a világranglista 43. helyezettje, ezt a rangsort, a Nemzetközi Sakkszövetség havonta frissíti.

Nagyon örülünk, hogy a pr és marketing kapcsolatokért felelős Ypsylon Média Kft és Szabó László segítségével sikerült a Játékszínt, mint helyszínt megtalálni a rendezvény lebonyolításához, Németh Kristóf igazgató úr pedig a kezdetektől fogva lelkesen támogatott minket. A sakk a kultúra része, ezért is szerencsés, hogy, egy színház – s a színpad, mint küzdőtér– lehetett a verseny otthona. – zárult a rövid interjú.

Németh Kristófhoz, a Játékszín igazgatójához érzelmileg is közel áll ez a játék, így kézséggel biztosítottak helyet a megrendezéshez. Kézenfekvő volt, hogy megkérdezzük, mit jelent számára a sakk:

A sakknak szerintem misztériuma van. Ennek az ősi perzsa játéknak az egyik célja elhárítani a támadást a királyunk ellen. A való életben is nagyon sokszor van szükségünk, arra hogy kombinatorikával, az állás átlátásával, stratégiai gondolkodással oldjuk meg az előttünk álló feladatot. Az is jellemző egy emberre, habitusára, hogy mi módon sakkozik. Mennyire türelmes, mennyire van észnél ahhoz, hogy az elgondolását végig tudja vinni, hogy a tervét meg tudja valósítani. S mindezt úgy, hogy a rendelkezésére álló időt jól beosztja.

Személy szerint a sakkozás a gyermekkoromban az édesapámmal való tartalmas együttlétek emlékét jelenti. Nagyjából olyan hat éves korom környékén lehetett, hogy megtanultam a lépéseket. Lőrinc fiam most hasonló korban van, és nagy örömömre szolgált, hogy végignézte velem a versenyt, követte a szakkommentátorokat. Szeretném én is megadni neki azt a lelki élményt, amit apa-fia sakkozás nyújtott nekem édesapámmal, így ápolva ezt a felemelő hagyományt. Amatőr szinten játszom, de ennek nincs is igazán jelentősége, a lényeg, hogy remekül szórakozunk egy-egy játszma alatt.

A Játékszínt, mint magánszínházat kezdetektől úgy szeretnénk csinálni, mint egy színházat, plusz még valamit, ami kicsivel többé teszi. Így mindenfajta olyan kezdeményezés mellé örömmel állunk oda, aminek akár karitatív, akár sportnépszerűsítő jellege van. Határtalan büszkeség tölt el minket, hogy két ilyen valóban sakkvilágnagyság a mi színpadunkon csapott össze. A színház a közösségi kultúra színtere, örömmel nyitottuk meg a kapukat ingyenesen, sőt megvalósítottuk az interneten keresztül az első magyarországi élő közvetítését is egy sakkversenynek. Amikor felvetettem milyen kéréssel kerestek meg minket, minden kollégám örömmel és lelkesedéssel állt mellém, átérezve a gesztusunk fontosságát és jelentőségét. Szeretnénk hagyományt teremteni, ezért a jövőben is szívesen adnánk helyet és lehetőséget egy újabb versenynek.

A sakkverseny után, a színpadon lesz még valami újdonság az évadban?

Igen. Koprodukcióban készül az új darabunk a Zikkurat Színpadi Ügynökséggel és a Békéscsabai Jókai Színházzal karöltve, címe: Tied a világ! Szente Vajk felkérésünkre írt műve egy zenés társas játék az Illés együttes húsz számára felépítve. Egy ötfős élő rock zenekar játszik majd a színpadon, ilyenre még nem volt példa a mi színházunkban. A darab szereplői között lesz Feke Pál, Nagy Sándor, Gubik Petra, Vastagh Tamás. Az egyik szerepben – hármas szereposztásban – egymást váltja majd Szörényi Levente, Bródy János, és Szörényi Szabolcs, oly módon, hogy csak aznap este derül ki, kit is láthat abban az előadásban a közönség a színpadon. A nagyon várt bemutató június közepén lesz.

Beindítjuk új játszóhelyként, – már talán májusban – a Művészbejárót, ami tulajdonképpen a színház épületében lévő, színpaddal rendelkező kávézónk. Ide önálló esteket tervezünk vendégművészekkel, az első időszakban hétvégeken. A hétköznap estéken pedig „beülő helynek” szánjuk azoknak a nézőinkből kikerülő vendégeinknek, akik a színházi előadás után szeretnének még pár szót váltani nyugodt, csendes, halk élőzenés környezetben.

Tölgyesi Tibor 

fotó:Játékszín Penziás Nikolett