Véget ért a drámaíró verseny – és a bábjáték író verseny

Vörös Istváné a legjobb dráma

Csupán 48 óra leforgása alatt érdekes, izgalmas és élvezhető színdarabok születtek a Békéscsabai Jókai Színház színpadán a XIX. Magyar Drámaíró Verseny keretei között. Az esemény immár ötödik alkalommal pezsdítette fel a Viharsarok életét és hozta el az igazi országos fesztiválhangulatot.

Határon innen és túlról érkeztek írók, rendezők, vendégszínészek és szakemberek, hogy egy izgalmas kihívással kecsegtető színházi kalandban vegyenek részt. A Verseny csütörtök este a Heti Válaszban megjelenő Az alagút vége című újságcikk kihúzásával kezdődött, melyből egy éjszaka leforgása alatt Pozsgai Zsolt: Öreg üreg, Székely Csaba: Az ajtók záródnak, Vörös István: A vészfék Istene, avagy aki azt hitte, látja az alagút végét, aki látta is, és aki nem akarta meglátni címmel egyfelvonásos drámát alkotott.

Ezt követően elkezdődött a munka: a rendezők, a színészek és a színház összes háttérdolgozója megfeszített tempóban a színpadra varázsolta a színdarabokat. A fesztivál során a színházi függönyök nem rejtettek el semmit. Az érdeklődők a próbafolyamatot is végigkövethették, így az olvasópróbától az utolsó tapsig részesei lehettek az előadások születésének.

Szombat este 18 órától a közönség egymás után láthatta a három erdélyi rendező, Csurulya Csongor, Szabó K. István és Béres László rendezését, melyek után természetesen az elismerő taps sem maradhatott el. Szólt mindez az íróknak, színészeknek és a színház összes dolgozójának, akik idén is bebizonyították, hogy két napba mennyi minden belefér.

Image
Tarján Tamás, a zsűri elnöke

A zsűri tagjai: Bánki Ilona, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap Kulturális Szerkesztőségének helyettes vezetője, Kézdi Beáta, a Heti Válasz kulturális szerkesztője, Linka Ágnes, a 21. sz. Magyar Drámájáért Alapítvány művészeti vezetője, Békéscsaba város képviseletében, Túriné Kovács Márta, az Oktatási, Közművelődési és Sport Osztály vezetője, Dr. Cs. Tóth János művészeti író, Daru Gábor, az MTVA intendánsa, Dr. Elek Tibor irodalomtörténész, a Bárka főszerkesztője, A Magyar Rádió képviseletében Markovits Ferenc programszerkesztő, Zalán Tibor író, költő, a Békéscsabai Jókai Színház dramaturgja. A zsűri elnöke: Tarján Tamás kritikus, irodalomtörténész.

Image
Jelenet a győztes darabból

A szakmai zsűri 2014-ben Vörös Istvánnak adta át a legjobb drámának járó díjat. Emellett gazdára találtak az alábbi elismerések is:

Legjobb férfi mellékszereplő: Gulyás Attila
Legjobb női mellékszereplő: Gubik Petra
Legjobb férfi főszereplő: Besenczi Árpád
Legjobb női főszereplő: Kovács Edit
Legjobb rendezés: Szabó K. István
A közönség által legjobbnak ítélt előadás: Székely Csaba

Image
Kovács Edit – a legjobb női  főszerplő

Image
Besenczi Árpád  a legjobb férfi főszereplő

 

A Magyar Rádió különdíja: Vörös István
A DESZKA Fesztivál különdíja: Vörös István
A XXI. Század Magyar Drámájáért Alapítvány különdíja: Kolti Helga
A Heti Válasz különdíja: Vörös István
Békéscsaba Megyei Jogú Város különdíja: Katkó Ferenc

 

Legjobb háttérmunkás: Mucsi Bence (1. csapat)
Legjobb háttérmunkás: Tatár Bianka (2. csapat)
Legjobb háttérmunkás: Veselényi Orsolya (3. csapat)

Sz. J.
Fotó: A-Team/Nyári Attila


Szálinger Balázs nyerte a bábjáték író versenyt

A XIX. Magyar Drámaíró Verseny keretein belül idén először került sor bábos színdarab, azaz bábjáték író versenyre és előadásokra a Békéscsabai Napsugár Bábszínház rendezésében.

Image
Fekete Péter a Jókai Színház és Lenkefi Zoltán a Napsugár Bábszínház igazgatója

Az egy éjszaka alatt megírt és vasárnap délután bemutatott darabok szerzői és címei: Szálinger Balázs: Hópihe csókja; Orbán János Dénes: A pokolalatti, avagy az alagút vége; Fekete Ádám: Süvölvény ekszpressz.

Image

Image

Image

 

A verseny záróünnepségén az alábbi díjak találtak gazdára:

A legjobb férfi bábszínész: Czumbil Örs; A legjobb női bábszínész: Szőts Orsi; A legjobb tárgykultúra és bábmozgatás díja: Bartal Kiss Rita; A legjobb vendég bábművész különdíja: Szörényi Júlia;A legizgalmasabb karakter különdíja: Aracs Eszter; A legjobb rendezés díja: Veres András; A közönségszavazatok alapján a legjobb darab: Süvölvény ekszpressz; Az MTVA különdíja, mely egy hangjáték megírására szóló lehetőség: Fekete Ádám; A DESZKA Fesztivál  különdíja: Szálinger Balázs; A zsűri által legjobbnak ítélt színdarab írója: Szálinger Balázs.

Fotók: A-Team/Nagy Karesz

►BŐVEBBEN