Új bérletek a Győri Nemzeti Színházban

Színházi fórum pedagógusokkal

Forgács Péter igazgató új bérletek bevezetését határozta el a 2014/2015-ös évadtól. – A régió diákságának körében az elmúlt években tapasztalt megnövekedett érdeklődés a színház iránt, arra ösztönöz, hogy még nagyobb figyelmet fordítsak a fiatalok színházi kultúrára nevelésének ügyére – mondta a direktor.

A tavalyi évadban közel 500 középiskolással többen vásároltak diákbérletet a győri előadásokra. Forgács Péter hozzátette: Rendkívül fontos számára, hogy a gyerekek minél korábbi életszakaszukban megtapasztalják a színház csodálatos világának élményét. A minőségi színházi előadásokon felnövő fiatalok lesznek a jövő művelt emberei, ők válnak a színházi kultúrát befogadni képes, értő, érett gondolkodású nézőkké, akik nélkül a színház nem létezhet.

A következő tanévtől a Győri Nemzeti Színház kamaratermében indított bérletek 3 gyermekelőadást tartalmaznak majd, a bérletben foglalt előadások egy mindezidáig a városban színházi szempontból mellőzött korosztályt, a 6-13 éves általános iskolásokat célozza. A 2014/2015-ös évadban az új bérlet tervezett előadásai a Kisfaludy teremben, a győri kamaratérben A walesi lakoma, 80 nap alatt a Föld körül és a Pál utcai fiúk.
A bérlet nyitóelőadása az Arany János vers apropóján írt színdarab a szerző Kszel Attila elmondása szerint nemcsak A walesi bárdok című balladát dolgozza fel, hanem a keletkezés korának, a szabadságharc utáni Magyarországnak viszonyait, valamint  az angol kultúrkör motívumait is beemeli az értelmezésbe. Többféle megvilágítás által magyarázza a mű alapproblematikáját, segíti a gyerekek interpretációját. Phileas Fogg történetének kalandossága Verne világába repíti majd a fiatal nézőket, A Pál utcai fiúk története pedig az előadás kapcsán tervezett drámaórák segítségével hozzájárul majd a tananyag színesebb, élményszerűbb befogadásához.

Image

A fórumra meghívott pedagógusok üdvözölték a kezdeményezést, és több olyan konstruktív javaslattal álltak elő, amit a színház feltétlenül beépít majd a kialakítás alatt álló új bérletrendszerbe. Így az előadások kitűzött időpontja a lehető legkisebb mértékben zavarja majd az iskolai oktatást és évről–évre szorosan köthető lesz a kínálat a tananyagban is jelentős irodalmi művekhez, kötelező olvasmányokhoz.

Az előadásokat hétköznap délelőtti kezdéssel rendezi a színház, lehetővé téve ezáltal, hogy a pedagógusok szervezett keretek közt hozhassák el a diákokat. A szociálisan rászorult gyerekek színházlátogatásához a színház támogatói hálózat kiépítését tervezi, Forgács Péter elmondása szerint a nehéz anyagi körülmények nem vehetik el a gyerekektől a színházlátogatás élményét.

Pottyondy Nóra

Fotó: Fehér Alexandra