Tavaszváró előadások a Bartók Kamaraszínházban

A dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház folytatva a Fiatal Alkotók Évadát, lendületes előadásokkal köszönti az új évet.

Erdős Virág Pimpáré és Vakvarjúcska című verses meséje elevenedik meg a Bartók Kamaraszínház társulatának előadásában. A varázslatos mesedarab rendezője Fige Attila, látványtervezője Miareczky Edit. A gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt szóló darabot elsőnek láthatják a nézők a nagyszínpadon. A magas művészi színvonalú, szórakoztató, de egyben elgondolkodtató előadás nem csak a gyermekek számára jelent színházi élményt, hanem a felnőtteknek is tartogat önfeledt pillanatokat. A színészi játék, a koreográfia, a fantáziadús látványvilág, a zene és a vizualitás együttes hatása modern, innovatív gyermekelőadást eredményez, ahol a klasszikus mesei motívumok a jelenkor élethelyzeteinek tükrében jelennek meg. A lírai történet két különböző világból érkező fiatal életét mutatja be, akik a felnőtté válás rögös útja előtt állnak, napról napra meg kell vívniuk önmagukkal és a világgal szembeni harcukat. Pimpáré királykisasszony (Tőkés Nikoletta) és Vakvarjúcska (Gasparik Gábor) története szól az egymás elfogadásáról, az önzetlenségről, az önfeláldozásról, és természetesen a szerelemről.

A Bartók társulata februárban mutatja be Csehov azonos című drámája alapján készülő mai történetet, a Sirály című dramatic reality-t. Az előadást Dömötör Tamás film- és- színházrendező állítja színpadra, amelyben vendégként játszik Vasvári Emese színésznő, valamint két kaposvári színészszakos egyetemi hallgató Sodró Eliza és Hajmási Dávid.

Az alkotói gárdához híven Csehov remekművének színpadi adaptációja nagyon is mai, korhű világba helyeződik át. A szerelemféltés, a be nem teljesült vágyak, a középszerűség és a tehetségtelenség elleni lázadás elevenedik meg a XXI századi modern kommunikációs formák (média, televízió, reality show) kereszttüzében.

A rendező koncepciója szerint, Csehov Sirályában egy család és a közvetlen környezete termel ki magából tragédiát. Ráadásul igazi sztár is akad a családban. Akkoriban a legnépszerűbb kommunikációs forma a színház volt, napjainkba pedig a televízió, azon belül is a populáris kommunikáció nyertes műfaja a reality show. Vajon hogy festene most Csehov hőseinek drámája a legfőbb szobatárs, a televízió képernyőjén? És mi van, ha azt a tévét betoljuk egy színházba, és ott nézzük meg együtt? Talán egy új műfajt eredményezne; a dramatic-reality-t.

Az előadásokon felül a színház célkitűzései között szerepel a pedagógiai szerepvállalás. A program keretén belül más városok színházaihoz hasonlóan Dunaújvárosban is megrendezésre kerül az Ádámok és Évák Ünnepe. A nagyszabású játék, december 10-én vette kezdetét, melynek keretén belül középiskolás diákok játsszák el Madách Imre Az ember tragédiája című művének egyes színeit. Továbbá a színház munkatársai az egyes előadásokat követően színháztörténeti és társadalomismereti foglalkozásokat tartanak a középiskolás diákok számára.

A színház tavaszi bérlet előadásai között találjuk, a Békéscsabai Jókai Színház előadásában a Dumas-Szomor-Pozsgai Monte Cristo Grófja című musicalt, a Centrál Színház bohózatát, a Black Comedy-t, valamint a budapesti Pinceszínház színművét, a Libikókát. A színház társulatával állítja színpadra a musical irodalom talán legnagyobb klasszikusát, a Kabarét, Király Attila rendezésében. A főszereplők Hernádi Judit színművésznő és Lapis Erika a Bartók Kamaraszínház színművésznője.

Mudra Ágnes