Színházavatás Nórával

Henrik Ibsen Nóra című darabjának bemutatójával nyílt meg Békéscsabán, október elsején, a norvég íróról elnevezett Ibsen Házban Magyarország legújabb színháza, az Ibsen Stúdiószínház. Az előadást Merő Béla rendezte, dramaturg: Zalán Tibor, zene: Gulyás Levente, koreográfus: Kerekes Judit. A díszletet Mira János, a jelmezeket Papp Janó tervezte. A szerepeket Tarsoly Krisztina, Bartus Gyula, Jancsik Ferenc, Kara Tünde, Katkó Ferenc, Nagy Erika, Frank Ágnes szh. és Szente Károly játsszák.

A darab premierje ezúttal egy színháztörténelmi időpontként vonul be a színháztörténelembe – jelentette ki, Fekete Péter, a Jókai Színház igazgatója, amikor az új stúdiószínházban első alkalommal koccintottak a társulat tagjai és a vendégek a bemutató előadás után. Az igazgató után Kúnos László, a mű fordítója mondta el benyomásai, az előadásról: – Évtizedek óta szinte szimbiózisban élek Ibsennel, az ő munkásságával, de a mai előadás is azok közé tartozik, amelyek miatt érdemes ezt a munkát végezni. A közönség valódi katarzist élt meg, és ez a színházi tér igen sokra hivatott.

Ahhoz, azonban, hogy az új színházi tér megnyílhasson előbb meg kellett építeni, és át kellett adni az egész Ibsen Házat, mellyel egy új, multikulturális közösségi színtér nyitotta meg kapuit Békés megyében, Békéscsabán, az egykori Közgé (Közgazdasági szakközépiskola, korábban Tevan-ház) helyén. Itt talált első otthonára az albérletek után a Békés Megyei Napsugár Bábszínház. A Békés Megyei Jókai Színház, üzemelteti az Ibsen Stúdiószínházat ahol a Fiatal Színházművészeti Tanház tanulói is gyakorlatot szerezhetnek. Ezen kívül a Békés Megyei Szimfonikus Zenekar, a Békés Megyei Ibsen Oktatási, Művészeti és Közművelődési Nonprofit Kft. Kulturális Irodája, a Közösségfejlesztők Békés Megyei Egyesülete (Békés Megyei Civil Szolgáltató Központ), a Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskola is az épületben folytatja munkáját.

A Békés Megyei Önkormányzat 2006-ban nyújtotta be pályázatát a Norvég Alaphoz. Innen 595 millió forintot nyertek, ehhez jött 52,5 millió forint önerő, és az Európai Uniós Önerő Alaptól szintén 52,5 millió forintot nyertek pályázaton, ebből épülhetett meg az új kultúrpalota – tudtuk meg a szeptember végi megnyitón Závogyán Magdolna projekt menedzsertől.

Az avató ünnepségen megjelent Siri Ellen Sletner, a Norvég Királyság nagykövete, Németh Zsolt, a Külügyminisztérium államtitkára, Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke (korábbi megyei képviselő-testületi elnök) és Farkas Zoltán a Békés Megyei Képviselő-testület elnöke.

Németh Zsolt államtitkár elmondta, hogy az Ibsen Ház nem jöhetett volna létre, ha Norvégiának, a Norvég Alapnak nincs egyedülálló kitekintése Közép-Európára. Kiemelte, ez az intézmény mindig emlékeztessen a nemzetek közötti szolidaritásra, és legyen a kulturális sokszínűség otthona.

Siri Ellen Sletner norvég nagykövet válaszában hangsúlyozta, valóban Ibsen szelleme lakik e falak közt, és a projekt kapcsán nagyon pozitív tapasztalatokat szereztek a magyar féllel való együttműködésben ezért a következő EU költségvetés létrejöttéhez igazítva (Norvégia nem EU tag) folytatni kívánják a Norvég Alapból a magyarországi projektek finanszírozását is.

Nyemcsok László és Junior nyomán