Színház az interneten

Szakonyi Károly rekordszámban bemutatott darabjával, az Adáshibával kezd a Netszínpad. Az internetes vállalkozás elsősorban a külhoni magyarok számára kívánja közvetíteni a magyar színházak előadásait.

Egy húszfős, lelkes budapesti vállalkozás egyedülálló kezdeményezést indított. Elhatározták, hogy a magyar színházak előadásait eljuttatják a külföldön élő magyarokhoz. A több mint másfél éves szervezőmunka meghozta gyümölcsét, a napokban sorra kerülő első előadásokra már az Egyesült Államoktól Ausztráliáig mindenhonnan lehet jegyet vásárolni.

 

Az internetes premiert május 21-én helyszíni bemutató előzi meg az Egyesült Államokban. A Gózon Gyula Kamaraszínház előadásában játszott Adáshibát a san diego-i magyarok hatszáz fős közösségének tagjai nézhetik meg a helyi Magyar Házban szervezett internetes vetítésen. Magyar idő szerint hétfő hajnaltól pedig már az internetes közönség számára is elérhetőek az előadások a http://netszinpad.com oldalon keresztül.

 

„Nagyon jó kezdeményezésnek tartom a Netszínpadot, és örülök, hogy kiválasztották a darabomat. Remélem, hogy sikeres lesz ez a vállalkozás, mert a magyar kultúrának nagy hasznára válhat” – emelte ki a bemutató kapcsán Szakonyi Károly, az Adáshiba szerzője.

 

Adáshiba

 

Szakonyi Károly Adáshiba című szatíráját több mint 40 éve töretlen sikerrel játsszák a magyar színházak. A szerző a Vígszínház felkérésére írta meg a darabot 1970-ben. A cselekmény 1969-ben, a holdra szállás napján játszódik. A tipikus magyar polgárokként ábrázolt Bódog család születésnap megünneplésére készül, de a főszereplő a televíziókészülék, amelyet körülülnek. „Amikor írtam a darabot, úgy képzeltem, hogy olyan a képernyő, mint a gyereknek a csörgő: rázzák előtte, és akkor a gyerek nem sír. Ez a darab vígjáték, komédia. De keserű komédia” – vallott annak idején a műről a szerző.

Az Adáshiba ősbemutatóját a Pesti Színházban tartották, nagy sikerrel. Az egyik előadáson maga Kádár János is megjelent a feleségével együtt, és Szakonyinak megjegyezte; „Hát, mi is így nézzük otthon a tévét.” (forrás: Wikipedia). A darabot az elmúlt évtizedekben a magyar színművek között párját ritkító módon, több mint száz premiert élt meg, mások mellett Németországban, Lengyelországban, Bulgáriában és a volt Szovjetunió tagállamaiban. Törökországban a helyi vallási környezetbe helyezve adták elő, és szó volt arról is, hogy az Egyesült Államokban is bemutatják: Neil Simon tervei között szerepelt az Adáshiba amerikanizált változatának elkészítése, ami végül meghiúsult.

A Netszínpad a Gózon Gyula Kamaraszínház előadását közvetíti, melynek főszereplői a Jászai Mari és Érdemes Művész díjakkal kitüntetett Szacsvay László és Fehér Ildikó, rendezője pedig Szarka János. A teljes szereposztás a Netszínpad weboldalán (http://netszinpad.com) tekinthető meg.