Szikora János: az Augusztus Oklahomában napjaink legégetőbb konfliktusát ábrázolja

A darab története napjaink egyik legégetőbb konfliktusát ábrázolja: egy család széthullásának okait – fejtette ki a Vörösmarty Színházban a napokban bemutatott Augusztus Oklahomában című darab rendezője, Szikora János az M1 aktuális csatorna pénteki műsorában.

A színpadon ábrázolt szituációk, az elhangzó mondatok a közönség nagy részének ismerősen csenghetnek saját életéből, a darab épp ezért igazán megrázó – fejtette ki a Vörösmarty Színház igazgató-rendezője.

Kiemelte: bár a történet egy amerikai család életét mutatja be, a történet a világon bárhol játszódhatna, akár Magyarországon is, hiszen a válások tekintetében az ország a nemzetközi statisztikák élmezőnyben van, rengeteg gyerek nő fel csonka családban.

A történet az apa öngyilkosságával kezdődik, innentől kezdve három felvonáson keresztül próbálják kibogozni, hogy a család melyik tagja tehet a tragédiáról. A végére kiderül, hogy a felelősségük közös. “Ez egy metaforikus üzenet, hogy a boldogságunkért közösen vagyunk felelősek, ahogy egy házasság elromlásáért, egy család széthullásáért is. Engem ez a metaforikus üzenet mozgatott, ami szerintem a színpadról is lejön” – fogalmazott a rendező.

A darabból 2013-ban Meryl Streep és Julia Roberts főszereplésével film is készült. “Alapvetően ez a mű színházra lett elképzelve és színházban szerintem jobban is működik” – mondta Szikora János, hozzátéve, hogy míg a filmet leginkább a depresszió és a kiábrándultság jellemzi, addig a színház megengedi a nézőnek, hogy nevessen a helyzeteken, és felfedezze az emberi tragédiák fonákjait is.

“Van benne valami annyira szörnyű, hogy már szinte nevetséges. Az pedig, hogy ki tudjuk nevetni a szörnyűséget, egy nagyon fontos emberi tulajdonság” – vélekedett.

A darabot mások mellett Derzsi János, Varga Mária, Radnay Csilla, Sághy Tamás, Bánky Sára, Kerkay Rita és Varga Gabriella szereplésével láthatja a közönség.