Szarvas József nem pajtatulajdonos, hanem házigazda Viszákon

Az összművészet és a közösségépítés állnak főszerepben egész nyáron egy őrségi apró településen, Viszákon. Itt működik 11 éve a Kaszás Attila Pajta Színház Szarvas József színművész irányító házigazdasága mellett. Színház, zene, népi kultúra, építészet, képzőművészet találkozik egymással itt, a természet szélén.

  • Hogyan jött létre, és miért pont a Zala megyei Viszák nevű településen a Kaszás Attila Pajta Színház?
  • 1999-ben vettem meg a házamat a faluban, 2007-ben újítottam fel a portámon található, omladozó pajtát. Ekkoriban ismerkedtem meg Kaszás Attila barátom romantikus elképzeléseivel, miszerint létre kellene hozni egy közösségi, határokon átívelő színházat. Ő elment közülünk, én pedig a mellett döntöttem, hogy megvalósítom a közös tervünket, Attila nélkül is.

  • Mennyit tudtak megőrizni az ő szellemiségéből?
  • Ma már nem tudom megmondani, hova juthattunk volna együtt, ketten. A kultúra határok nélkülisége kezdett el foglalkoztatni az ötletéből.  Az elmúlt 11 évben számos országhatáron túli művészt láttunk vendégül a pajta színházban, Sebestyén Aba rendező barátom többször hozott előadást hozzánk Erdélyből, ahogy Beregszászból is megmutatkoztak nálunk produkciók. Ezek mind-mind erős szellemi kötődések.
  • Személy szerint miért fontos Önnek a pajta színház léte?
  • Ha csak nekem lenne fontos, nem működne immár 11 esztendeje. A pajta színház magába szívott és ott tart olyan gondolatokat, mint népi építészet, gyümölcsészet, színházművészet, népzene, kézművesség. Komoly partnereim vannak ebben Kovács Gyula, Ambrus Lajos, Tenk László, Csernyus Lőrinc személyében. Így együtt óriási energiabombát alkotunk. Ha egy közösségnek tartalmas időtöltést tudunk adni, ha meg tudnak erősödni, büszkébbé válni, akkor érte el a célját, az, amit együtt csinálunk. Reméljük, sok embernek szerzünk élményeket. Nálunk nem közönség, hanem közösség van. Én nem színházigazgató, pajtatulajdonos vagyok, hanem házigazda. Szeretnénk, ha mindenkinek otthona lenne ez a bukolikus tér.

  • Kicsivel több, mint 250 lakosa van a falunak. A sok programra, feltételezem, érkeznek máshonnan is érdeklődők. 
  • Egy vállalkozó felajánlotta, hogy az udvarunkon felépít egy szabadtéri színpadot, azon adott a napokban koncertet a Ghymes zenekar. Becslésem szerint 3-400 ember is kíváncsi lehetett rá. Az előadásainkat 50-100 fő szokta általában látogatni. Vegyesen vannak köztük viszákiak, őrségiek és turisták. Akadnak már olyanok is, akik célzottan hozzánk érkeznek.
  • Táboroktól is hangos a falu. Mesélne ezekről?
  • Idén a közönségnek szánt programok mellett négy tematikus tábor is színesíti a szakmai programot. A Sztalker tábort ifj. Vidnyánszky Attila vezeti, a Vándor iskola tábort Csernyus Lőrinc Ybl-díjas építész szervezi, Gál Tamás Mátyás király története köré épülő vers tábort, Varga Patrícia Minerva pedig festő táborhelyet alakít ki Viszákon.

  • Milyen más eseményeket emelne még ki az idei nyári kínálatból?
  • Fellép nálunk a Rackajam zenekar, a Gryllus testvérek, az Etnofon zenei társulás és Gál Tamás színművész egy-egy Nagy László esttel érkeznek hozzánk. Bemutatjuk a Nemzeti Színház Fedák Sári produkcióját Szűcs Nelli előadásában, illetve ellátogatnak hozzánk az ország különböző pontjáról amatőr színjátszók is.

  • Feltételezem, a nyár nagy részét maga is Viszákon tölti.
  • Így van. Egész évben tervezem a programokat, amelyeken személyesen is jelen vagyok, magam majd csak ezek után megyek el egy kis pihenésre.
  • A faluban van a pajta színház mellett egy másik csoda is: a Tündérkert.
  • Ez Viszák közösség gyümölcsös kertje. Tizenegy éve Kovács Gyula vezetésével ültettünk el ott 52 gyümölcsfát. Mindegyiknek falubeli vagy onnan elszármazott gondnoka van. Azóta minden évben annyi új fát ültetünk el, ahány gyermek az előző évben született. Ma már több, mint 100 gyümölcsfával büszkélkedhet a kert.

Csicsely Zoltán

A Kaszás Attila Pajta Színházról és programjairól a következő oldalon olvashatnak részletesebben:

http://www.kulturpajta.hu