Szamurájok dobverőkkel

Budapesten, Veszprémben és Debrecenben lépnek fel a japán dob nagymesterei. A Gamushara című előadás 2012. február 14-én indul Budapesten, majd hét előadás után február 20-án Veszprémben, február 22-én pedig Debrecenben láthatja az érdeklődő nagyközönség. Mert szerencsére érdeklődésben nincs hiány, várhatóan telt házak előtt fognak peregni a dobok.

Az előadás címének jelentése: összpontosítás, koncentráció. A cím is utal arra, amit ezek a dobosok átéléssel végeznek. Kiszállva térből és időből, egyetlen dologra figyelnek, a célhoz vezető útra. Ehhez tökéletes önátadás szükséges, az érzékszervek és érzelmek egy célra való ráirányítása.

Nem véletlen, hogy ez a fajta zene Ázsiában -főként Kínában és Indiában – terjedt el. Szükséges hozzá az ázsiai ember életszemlélete, habitusa, a keleti meditációs gyakorlatokra való ráhangolódási lépessége. Ezen kívül még egy dologra van szükség, az élmény teljes átadásához, a szinte hihetetlen fegyelemre. Bár ez az együttes a világ nagy színpadain telt házak előtt lép fel, tagjai majdnem szerzetesi életet folytatnak. Nem celebek, nincsenek alürjeik, nem botrányoktól hangos velük kapcsolatban a média. Sokkal inkább, egy hindu remetééhez hasonlít az életük, mint a nyugati értelemben vett sztárokéhoz.

Nem csak műsoruk címe jelenti a koncentrációt, életük is e jegyben zajlik. Reggel futás, súlyzós edzések, délután csoportos próba, este egyéni gyakorlás. Egész életük másból sem áll, mint edzésekből és felkészülésekből. Fegyelmezetten, csak a célra összpontosítva.

Néhány érdekesség, ami szinte hihetetlennek tűnik, de a dobosoknak teljesen természetes és ezek szerint a szabályok szerint is élnek.

A zenekart vegyesen alkotják, férfiak és nők. Kommunaszerű együttélésüknek a munkamegosztás, és a kölcsönös tiszteleten alapul. Szigorú szabályaik szerint, fellépésük előtt három napig nem élhetnek szexuális életet. Mivel gyakorlatilag folyamatosan koncerteznek, ez majdnem teljes önmegtartoztatást jelent. Ennek is az a célja, hogy csak a zene iránti elkötelezettség, a taiko-dobos hagyományok feltétlen tisztelete kösse le minden figyelmüket és energiájukat. A szigorú életvitelhez válogatott táplálékot is fogyasztanak, ami főleg növényi eredetű. S hogy ezzel se legyen sehol sem gondjuk, az edényeket és ételalapanyagaikat is magukkal viszik a turnék során.

A japán kultúra területén az ütőhangszereknek mindig meghatározó, kultikus szerepük volt. A modern taiko-dobolás a XX. század közepére alakult ki. Ma már szerte a világban vannak amatőr és félprofi művelői, és csupán Japánban több mint ötezer zenekar alakult. Ezek egyik legjobbika látogat el most hazánkba, hogy olyan élményt nyújtson a nézőinek, ami semmihez nem fogható és vétek elszalasztani.

Tölgyesi Tibor