Romániai magyar színházi szövetség létesül

A Romániai Magyar Színházi Szövetség létrehozásáról is döntés született a Gyergyószentmiklóson szervezett 9. Nemzetiségi Színházi Kollokvium keretében rendezett szakmai megbeszélésen.

A keddi romániai magyar sajtó beszámol arról, hogy a kulturális eseményen az erdélyi magyar színházak igazgatói mellett részt vettek magyarországi színházi és fesztiválszövetségek vezetői is. A színházigazgatók közös közleményt fogalmaztak meg, amelyben vázolták, hogy olyan erdélyi magyar szakmai színházi szövetséget akarnak alapítani, amely felvállalja a régió színházművészete sajátos érdekeinek képviseletét országos, kárpát-medencei és egyetemes magyar viszonylatban.

A közleményt temesvári, gyergyószentmiklósi, szatmárnémeti, sepsiszentgyörgyi, marosvásárhelyi, kézdivásárhelyi, székelyudvarhelyi, aradi, csíkszeredai és nagyváradi társulatok igazgatói írták alá. “A szövetség erősebb, mint az egyén” – szögezte le Gáspárik Attila, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának igazgatója.

A Krónika beszámolója szerint a kollokvium vasárnap esti gáláján egyébként éppen ennek a marosvásárhelyi színháznak a Yorick Stúdióval közösen színre vitt előadása, a Bányavirág kapta a legtöbb díjat. A Székely Csaba drámájából készült produkció lett a legjobb előadás, Bányai Kelemen Barna a legjobb férfialakítás díját vehette át, de a közönségzsűri is ezt a produkciót találta a legjobbnak.
A zsűri egyik különdíja is Marosvásárhelyre került, László Csaba, a Tompa Miklós Társulat művésze ugyanis Dorota Masłowska darabjában, a Két lengyelül beszélő szegény románban nyújtott alakításáért vehette át az elismerést.

A legjobb rendezés díját a Csíki Játékszín által bemutatott Tasnádi István-darab, a Finito színreviteléért Victor Ioan Frunza vehette át. A zsűri különdíjában részesült továbbá a sepsiszentgyörgyi M Studio A behajtó című előadása, az Udvarhelyi Táncműhely Peter Handke darabjának, Az óra, amikor semmit nem tudtunk egymásról című műnek a színreviteléért, ilyen elismerést kapott a házigazda Figura Stúdió Színház a társulat eszköztárának megújításáért, illetve Bianca Imelda Jeremias díszlet- és jelmeztervező a szatmári magyar társulat Carlo Goldoni-adaptációjához, a Chioggiai csetepaté című előadáshoz készült terveiért, valamint az Aradi Kamaraszínház és a szegedi MASZK Egyesület a Kvartett című koprodukció látványvilágáért és esszéisztikus stílusáért.

A legjobb női alakítás díját Éder Enikő kapta a Kvartett-beli szerepéért. A legjobb fiatal színész díját Alexandra Fasola, a Bukaresti Állami Zsidó Színház tagja vehette át Teibele megformálásáért az Isaac Bashevis Singer és Eve Friedman Teibele démona című darabjában nyújtott alakításáért.

A Bocsárdi Angi Gabriella-díjat Tamás Boglár és Kolozsi Borsos Gábor vehette át, az előbbi a Figura Stúdió Színházhoz való hűségéért és az itt nyújtott színészi alakításokért, az utóbbi a társulatépítő munkájáért részesült elismerésben. A Vásárhelyi Hírlap díját egy harmadik vásárhelyi produkcióban, az Akadémiai Műhely Vaszilij Szigarjev-előadásában, a Guppiban való szerepléséért Berekméri Katalin vehette át.

A román közszolgálati rádió díjában a szatmáriak Chioggiai csetepatéja, illetve a Kolozsvári Állami Magyar Színház két művésze, Dimény Áron és Albert Csilla által rendezett és játszott Visky András-darab, a Megöltem az anyámat részesült, utóbbiból várhatóan hangjáték is készül.

A közszolgálati rádió különdíját Csuszner Ferencz fiatal drámaíró műve, a Cifra virrasztás kapta, amelyet a Figura művészei olvastak fel.