Rendhagyó irodalomóra a BÉKSZI Trefort Ágoston Műszaki tagiskolájában

Olvasói levél

A Békés Megyei Jókai Színház RendhagyÓra programja az első lépések megtételét segíti a fiatalok számára az irodalom élvezete irányába. Színészek játszanak a diákokkal „kötelező-olvasmányosdit” sok humorral, meglepő szituációkkal, érzelmekkel, interaktivitással, színházi eszközökkel. A program 2009 óta főleg – de nem kizárólag – a Békés megyei iskolákban zajlik, több száz diák és tanár tetszését elnyerve. Az alábbiakban a címben szereplő békéscsabai középiskola pedagógusainak lapunkhoz eljuttatott levelét olvashatják

 

Hatalmas lehetőség érte iskolánk tanulóit, amikor a KICSENGETÉS! A Békéscsabai Kulturális Központ Iskolabarát szolgáltatásfejlesztése TÁMOP-3.2.11/10-1-2010-0110 pályázat keretében 2010. december 13-án a Békés Megyei Jókai Színház színészei: Nagy Erika, Vadász Gábor, és Szabó Lajos, valamint moderátorként Zalán Tibor író, dramaturg ellátogattak iskolánkba. Az előadást Greifeistein János rendezte. Száz gyermek vehetett részt ebben a programban, amiben a művészek Petőfi Sándor: A helység kalapácsa című vígeposzát dolgozták fel. Az előadást egy felkészítő óra előzte meg, hogy a diákok tisztában legyenek a mű történetével, majd a művészek 2-szer 45 percben megtartották az előadásukat.

Az óra első részében egy könnyed ráhangoló beszélgetés után a színészek különböző részleteket mutattak be a műből, miközben korabeli kellékek (szalma bajusz, kalap stb.) segítségével elénk varázsolták az akkori (reform korszak) színházi hangulatot. A mulatságos figurákkal megjelenített jelenetek vidám hangulatot teremtettek a gyerekek körében. Eközben Zalán Tibor dramaturg a diákok ismeretét mélyítette el a témával kapcsolatban. Először a mű megírásának történetéről, majd a műfaji sajátosságokról beszélt, végül képet kaptunk az eposz és a vígeposz közötti különbségekről, az eposzi kellékek alkalmazásáról. Az óra második részében a diákok kérdéseket tehettek fel mind a művel, mind a színházzal kapcsolatban.

A diákok véleménye szerint rendkívül hasznos tapasztalat volt ez az óra és jó lenne, ha minél több ilyen alkalom adódhatna az életükben.

A későbbiekben kerül sor Örkény István: Tóték című műve és az Egyperces novellák, valamint a Klasszikus drámák közelnézetből című foglalkozáson az Antigoné és a Hamlet című darabok bemutatására.