Nyolcperces vastaps Révkomáromban: nagy sikerrel mutatták be Tarics Péter Mindszenty-színművét

Komoly szakmai- és közönségsikerrel mutatták be 2010. május 7-én Révkomáromban Tarics Péter Állok Istenért, egyházért, hazáért című egyfelvonásos monodrámáját, Mindszenty József, Magyarország néhai hercegprímása halálának 35. évfordulója tiszteletére.

A darab cselekménye 1948 és 1975 között játszódik Esztergomban, Budapesten (az Andrássy út 60-ban), Püspökszentlászlón és Felsőpetényben, a magyar parlamentben és a budapesti utcán, a budapesti amerikai nagykövetségen, valamint Bécsben és Belgiumban. A hat képben bemutatott színmű mondanivalója egyértelműen a történelmi hűséget képviseli, felidézve Mindszenty bíboros áldozatvállalását hívei, szeretett Istene és magyar hazája iránt.

Mindszenty bíboros szerepében Boráros Imre Erzsébet-díjas felvidéki színművészt láthatta a közönség, aki felejthetetlen színészi alakítást nyújtott, megmutatva komoly művészi értékeit, tehetségét, monodráma-specialistaként színpadra állítva azt a Mindszenty Józsefet, akit minden körülmények között a tiszta lelkiismerete és az igazság vezérelt. Biztos mesterségbeli tudásával, alapos szakmai felkészültségével Boráros magas művészi teljesítményt nyújtott.Petrécs Anna felvidéki színművész olyan emocionális erővel, érzelmi töltettel és őszinte játékkal formálta meg Mindszenty édesanyját, hogy játéka többször könnyeket csalt a nézők szemébe. A bíró szerepét pedig maga a szerző, Tarics Péter alakította, élethűen ábrázolva a koncepciós perek vérbíróinak szemrebbenés nélküli arroganciáját, közömbösségét.

BORÁROS IMRE, MINT MINDSZENTY

A színházcsinálás különböző elemei apró részletekig átgondolva és kidolgozva épültek egymásba. Hangulatilag és dramaturgiailag egyaránt nagyszerű produkciót láttunk, ami Tarics Péter művének, valamint a két jeles felvidéki művész, Boráros Imre és Petrécs Anna szerencsés szakmai egymásratalálásában, és az ebből fakadó együttcselekvésben rejlik.

Ezen az ősbemutatón megszületett az a sajátos, érzelemdús, visszaadhatatlan valami, a színházművészetnek az az izgató jelensége, amiért a néző színház-rajongóvá válik, és megkedveli a művészt. Az egykori révkomáromi bencés gimnázium díszterme zsúfolásig megtelt az érdeklődőkkel, akik az előadás végén állva, percekig tartó vastapssal jutalmazták Boráros Imre, Petrécs Anna és Tarics Péter produkcióját.

A révkomáromi Mindszenty József Emlékest díszvendége volt dr. Erdő Péter bíboros, prímás, Budapest-esztergomi érsek és Mons. ThLic. Róbert Bezák, nagyszombati érsek, mindkét egyházi főméltóság ünnepi emlékbeszédet tartott az előadás előtt.

László Attila