Nemzetiségi színházak szövetsége

A magyarországi nemzetiségi színházak 2010. március 18-án 16 alapító tag részvételével megalakították szakmai és érdekvédelmi szövetségüket, a Magyarországi Nemzetiségi Színházi Szövetség Egyesület-et.

Az alakuló közgyűlésre az Országos Szlovák Önkormányzat budapesti székhelyén került sor, melyhez jelentős szervezési és anyagi támogatást nyújtott a Magyar Teátrumi Társaság Egyesület. Az ötfős elnökséget örmény, szlovák, német és szerb nemzetiségi szakemberek alkotják, a szövetség elnökének Gergely Lászlót, a Cervinus Teátrum művészeti vezetőjét választották meg.

A színház sajátos eszközein átsegít a társadalmi megítélések megváltoztatásában. A nemzetiségi színjátszás kiváló eszköz nemzeti, közösségi kultúránk újrafogalmazásához, hiszen a nemzetiségi-kisebbségi részek kultúrája harmonikusan kell, hogy illeszkedjen a többségi/össznemzeti egészbe. Minden magyarországi nemzetiség és kisebbség amatőr és profi színháza hitvallásának tekinti saját közösségének megszólítását, kisebbségi identitásának erősítését, anyanyelvének használatát és az arra való bátorítást, az anyaországi klasszikus és kortárs kultúra megismertetését, annak élővé tételét – miközben mindig szem előtt tartja, hogy itt él, itt dolgozik, és ennek a hazának alkotó és elszakíthatatlan része, többségi, össznemzetiségi kultúránk nélkülözhetetlen tagja.

Bár a nemzetiségi színjátszás gyökere az anyaországok kultúrájából ered, de a befogadó haza kultúrájába épül, annak szerves részét képezi. Többségi nemzeti kultúránk csak akkor képes hatékonyan gazdagodni, ha a kisebbségi nemzetiségi színjátszás tovább élhet, lehetősége van a tapasztalásra, megújulásra.

A nemzetiségi és kisebbségi színházaink éves költségvetése rendkívül szűkös, a működésre fordítható forráskeret elfogadhatatlanul alacsony, a támogatás törvényi és jogi keretei számos anomáliát fednek fel. Bár az állami szerepvállalás határozott arculatot kíván mutatni, mégis egyre bizonytalanabb helyzetet teremt! Az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglalkoztatási szabályairól szóló 2008. évi XCIX. törvény figyelmen kívül hagyja a nemzetiségi színjátszás jelenlegi helyzetét, fejlődését nem biztosítja, az ellen van. Méltánytalan anyagi helyzetük ellenére a nemzetiségi színházak élnek, és erőteljes szakmai munkájuk révén egyre határozottabb fejlődést mutatnak.Ezért vált szükségessé a Magyarországi Nemzetiségi Színházi Szövetség Egyesület létrehozása.