Nagy ünnep volt Szolnokon

Január 18-án első alkalommal ünnepelték meg a középiskolás generációt a Szigligeti Színházban. Az első Ádámok és Évák Ünnepe nagy siker volt. Kétszázötven szolnoki középiskolás diák adta elő Az ember tragédiáját a színház nagyszínpadán a zsúfolásig telt nézőtér előtt.

 

Az estet dr. Kállai Mária, Szolnok Megyei Jogú Város alpolgármestere nyitotta meg, majd Balázs Péter, a színház igazgatója szólt a közönséghez:

Ott kezdődött, amikor ráébredtem: a középiskolás kamasz generációnál mozgalmasabban, vitálisabban senki sem tudja megfogalmazni azokat a jeleneteket, amelyek az Ember tragédiáját alkotják.

Nagyobb élmény a számukra, ha nem mi játsszuk el nekik, hanem ők játsszák el maguknak. Ha nem mi, hanem ők viszik a vásárra bőrüket. Hiszen ez nekik szól, hiszen a legtöbbet ők tanulják ebből. Ez az ő világuk! Madách Imre nagy titkai rájuk várnak, nekik kell megfejteni, megérteni azokat. Tananyag? Kötelező olvasmány? Az Élet üzenete! Kihívás!

Küzdjenek meg vele. Küzdést kívántam… Mint Lucifer. Az Úrral mondottam, ember küzdj, és bízva bízzál! Fiatalokat akartam látni a színházban, nem egyet, nem tízet… Ahogy küzdenek Madách-csal. Ahogy szembenéznek az Igazsággal.

Ma este 250 fiatalember fog Önök elé lépni, hogy bebizonyítsák nekünk: vannak ők is olyan legények és leányok, mint azok a férfiak és nők, kiknek Ádám és Éva a darab folyamán a bőrébe bújik.

Nemes versengés, küzdés következik! Ahol nem a győzelem a fontos, hanem a tapasztalás. Ez egy életre szóló élmény, lelki, szellemi gazdagodás.

Az együttlét, egymás megismerése.

Találkozás Madách Imrével, és birkózás a világirodalom egyik legkiemelkedőbb alkotásával.

Egy nagy szellem örököseit látják ma este itt, a küzdőtéren. Ma este egy különleges beavatásnak lesznek tanúi. Előttünk válnak felnőttekké. Ez lesz az Ádámok és Évák Ünnepe.”

Balázs Péter nem titkolja, évente megrendezendő sorozatot kívánt elindítani, elsősorban a Teátrumi Társaság színházai városainak csatlakozására számít. Később az egész nemzetre kiterjedő hagyománnyá bővítenék a pedagógustársadalom támogatásával. Az estén több illusztris vendég is végignézte az előadást, az est védnöke, a zsűri tagja, Jókai Anna, Kossuth díjas író adta át a nagysikerű előadás után az emléklapokat a felkészítő tanároknak.

Álljon itt a nevük, hiszen az ő áldozatos, fáradságot nem ismerő munkájuk volt a záloga az egész kezdeményezésnek: Bódor Mária (Verseghy Ferenc Gimnázium), Csengeri Gábor (Városi Kollégium és Tiszaparti Gimnázium), Demecsné Madarász Edit (Szolgszi, Vásárhelyi Pál Közgazdasági és Idegenforgalmi Két Tanítási Nyelvű Tagint.), Gerendóf Zsuzsa (Szolgszi Egészségügyi- és Szociális Tagint.), Horváth Zsuzsa (Szolgszi Ruhaipari Tagintézménye), Koronczainé Győrfi Mária (Széchenyi István Gimnázium és Ált. Isk.), Kovácsné Boross Zsuzsanna (Varga Katalin Gimnázium), Kozmáné Tóth Györgyi (Tiszaparti Gimnázium és Humán Szakközépisk.), Dr. Lázárné Bartha Ildikó (Széchenyi István Gimnázium és Ált. Isk.), Molnárné Büttner Mária (Varga Katalin Gimn.), Mozsárné Tarjáni Erika (Liget Otthon), Szabó Enikő (Varga Katalin Gimn.), Váliné Nagy Zsuzsanna (SzMSzSz Pálfy János Tagintézménye), Virágné Józsa Csilla (Tiszaparti Gimnázium és Humán Szakközépisk.)

A díjátadás során Kiss József, a színház művészeti vezetője, a rendezvény koordinátora külön megköszönte a résztvevő iskolák igazgatóinak támogató jóindulatát.

A nyertesek:

Különdíjat kaptak: Barta Ágnes és Kiss Norbert (Varga Katalin Gimnázium), a Liget Otthon színjátszói, Ambrus János (Varga Katalin Gimn.), Roszik András (Tiszaparti Gimn.).

Legjobb epizódszereplő: Fekete Réka (Varga Katalin Gimnázium); Legjobb Lucifer: Varga Zsófia (Szolgszi, Vásárhelyi Pál Tagintézmény); Legjobb Éva: Farkas Nóra (Tiszaparti Gimnázium és Humán Szakközépiskola); Legjobb Ádám: Klement Szabolcs (Széchenyi István Gimnázium); Legjobb szín: Róma – Tiszaparti Gimnázium és Humán Szakközépiskola

 

kájé