Műsoros kötetbemutató

Balogh Tibor: Színjátszók versenyben – POSzT

Az idei POSzT versenyprogram-válogatásáról született könyvet dr. Hoppál Péter kulturális ügyekért felelős államtitkár, Fekete Péter, a békéscsabai Jókai Színház igazgatója, Szabó Ágnes, a Gózon Gyula Kamaraszínház igazgatója és Szarvas József színművész méltatták.

A könyv bemutatójára a fesztivál második napján, a Művészetek és Irodalom Háza kistermében került sor. Kriesch Barbara hárfaművész-hallgató adagiója nyitotta a rendezvényt, amelyet követően Szabó Ágnes, az OFF programok szerkesztője beszélt. Őt Fekete Péter követte, kiemelve, hogy a színház nagyon összetett művészeti ág: egy alázat nélküli kritikával nehéz mit kezdeni, ezért kiemelten fontos a költőiség, az emelkedettség és a méltóság. Balogh Tibor arról írt, amit „hivatalból” megnézett. Ez magával hozza a kérdést: lehet-e úgy írni egy darabról, hogy az írás ne árulja el, mit gondol róla a válogató?
Hoppál Péter szerint folyamatosan önmagunkat keressük, amit a hozott érték, az iskola, a kulturális szocializáció, az életünket meghatározó személyiségek és a tartalmas beszélgetések segítségével teszünk meg. Ez utóbbira kiválóan alkalmas a POSzT. Hoppál izgalmas vállalkozásnak tartja a folyamatot, hogy a blogbejegyzésként megjelent kritikák mostanra könyvvé álltak össze, és hozzátette: ez a kötet mindenképpen gazdagítja a színházművészetet.

kotetbemutato-2-nagy_masolata.jpg

A könyv címlapján a Nemzeti Színház Szentivánéji álom előadásának egy jelenetképe látható. Az erről szóló fejezetet a képen szereplő Szarvas József olvasta fel, aki – ahogy említette – nem olvas kritikát, mert kevés a független, önálló írás; sem emberi, sem szakmai okulása nincs, és ez baj. A Balogh Tibortól felolvasott dolgozatokat nem kritikának, hanem novellának nevezte, ezzel is hangsúlyozva a szerző írásának műalkotás-mivoltát.
A Shakespeare-darab mellett, Az öreg hölgy látogatásáról írottakat olvasta fel Szarvas József. Ebben az esszében a mű mélylélektani forrását, a szereplők szuggesztív játékát, a darab tragikumát-szatirikusságát, a részvétbe burkolt közönyt domborította ki a szerző.
Balogh Tibor a kritikusi becsület fontosságára hívta fel a figyelmet: ami nem tetszik, arról ne írjunk csak azért, mert megrendelték tőlünk a munkát, és pénzt fizetnek érte. A könyv céljai között szerepel, hogy a POSzT-ról gondolkodjunk tágasabban.

kriesch_barbara_masolata.jpg

Keretesen, hárfadarabbal zárult az esemény, az érdeklődők pedig a helyszínen megvásárolhatták a kötetet.