Minősített intézmény Százhalombattán

Januárban a Magyar Kultúra Napján második alkalommal adták át Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban a kiemelkedő munkát végző közművelődési intézményeknek a Minősített Közművelődési Intézmény címet. Az elismerés szigorú feltételekhez kötött, idén csupán három intézmény kapta meg, köztük a Magyar Teátrumi Társaság tagszervezete, a százhalombattai Barátság Kulturális Központot. Az eredményhez vezető útról Szigetvári Józseffel, az intézmény igazgatója tájékoztatta a Magyar Teátrumot.

Az igazgató elmondta, hogy a pályázatot először 2010-ben írták ki, ugyanis a közművelődéssel foglalkozók keresni kezdték, hogy a várható átalakulások előtt van-e a hazai intézmények között olyan, amelyik a gazdálkodó társaságokhoz hasonló szemlélettel működik.
Szigetvári József már rendelkezett tapasztalatokkal a minőségbiztosítás területén. – Mindig kíváncsi vagyok a külső szakmai kontrollvéleményekre, mert feltehetően objektív szakember véleményét tükrözik – fogalmazott az igazgató. – Amióta átvettem ezt a nagy szakmai múlttal rendelkező, tradicionális intézményt, abban gondolkodtam, hogy példaértékűen működő kulturális központtá kell kinőnie magát, hiszen jó pozíciókkal rendelkezik. A százhalombattai intézmény öt tevékenységi területet – kommunikáció, csoportok koordinálása, rendezvényszervezés, kiállítás, nemzetközi kapcsolatok – mutatott be pályázatában.
A gazdasági környezet elvárja bizonyos fogalmak gyakorlati alkalmazását, mint az átláthatóság, az együttműködés, az önálló kezdeményezőkészség és kreativitás, vagy a feladatmegvalósítás kontrollálhatóságát minden ponton, nem csak a vezető, de a beosztottak számára is. Ez a hétköznapokban többek között úgy jelenik meg, hogy a munkatársak együtt, egy térben dolgoznak, mindenki igyekszik követni, hogy egy-egy feladat éppen melyik fázisban van.
– Meg kellett szüntetni azt a gyakorlatot, hogy minden kolléga külön szobában dolgozzon azon, hogy közösséget alkosson – emelte ki Szigetvári József. – Furcsa ellentmondás volt az, hogy a közösségfejlesztők nem közösségben élték mindennapjaikban, hanem elszeparált irodákban egyesével-kettesével-hármasával!
A külső kapcsolatokban is fontos az átláthatóság, ezt szolgálja az intézményi hitvallás, amit a dolgozókkal közösen, mintegy kétéves közös munka után lehetett nem csak egyetértés, hanem azonosulás alapján is megfogalmazni és elfogadtatni.
Minden olyan tevékenységben, amihez pénz párosul, szükség van kockázatelemzésre. Ez a Barátság Kulturális Központ mindennapi gyakorlatában azt jelenti, hogy minden rendezvény megszervezése előtt pontosan fel kell tárni a partneri kört, a megcélzott közönséget, számba kell venni az összes szóba jöhető kockázati tényezőt, vagyis mindent, ami befolyásolja az értékesítés folyamatát. Így alakult ki, hogy egyes programokra már 4-5 hónappal korábban kihelyezzük a pénztárba a jegyeket, mert elegendő egy ballagás vagy más hasonló kötelező pénzköltést jelentő esemény, a beszűkült lehetőségek miatt a családok már nem tudnak jegyet venni, ha csak egy hónap áll rendelkezésükre.
– A pályázat során át kellett kódolni az agyamat, de nagyon élveztem. Úgy gondoltam, ha nem is nyerünk, jó ez a közösségi munka, ahol egyúttal találkozunk a legfelsőbb – ez esetben minisztériumi – igényekkel, elvárásokkal, gondolkodásmóddal. Minden kolléga megkapta a saját területét, aztán már ment, mint a karikacsapás – idézi fel Szigetvári József.
– A Minősített Közművelődési Intézmény cím elnyerése csak a kezdet, megtartása sokkal nagyobb feladat. Egyrészt fontos, hogy a fenntartó, a százhalombattai önkormányzat kedvező szakmai visszajelzést kapott intézményének működéséről. Másrészt azzal, hogy a Barátság Kulturális Központ az országos figyelem középpontjába került, a szakmabeliek jóval kíváncsibbak kritikusabbak, ami a korábbinál is nagyobb felelősséggel jár. Korábban a mi munkatársaink keresték fel országszerte a partnerintézményeket és ötleteket vettek át. Most meg kell szoknunk, hogy hozzánk fordulnak mások, hogy osszuk meg velük tapasztalatainkat, kezdeményezéseinket.
A tény, hogy az ország ez idáig összesen tíz minősített közművelődési intézményének egyike lett a százhalombattai, az örömön túl azt a felelősséget is jelenti, hogy a 2010 óta eltelt két és félév munkája és az ebből fakadó eredmény, sokak számára referencia és követendő példa is egyben.
László Anikó