MASZK gála díjátadóval Veszprémben

A Színházi Világnap alkalmából a Veszprémi Petőfi Színház adott otthont a MASZK Országos Színészegyesület díjkiosztóval egybekötött jótékonysági gálaműsorának.

Nagy öröm és megtiszteltetés Veszprém városának és színházának, hogy Kecskemét után, mint vidéki helyszín másodikként adhat otthont a Maszk gálának, melyet tizenötödik alkalommal rendeznek, köszöntötte a gálaest vendégeit Oberfrank Pál, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatója, aki elmondta: egy megyeszékhelyen lévő színház igazgatójának lenni elsősorban szolgálatot jelent.
A veszprémi színháztörténet gazdag, példamutató évekkel dicsekedhet, a ma ötvenegy éves társulat varázslatos évadokat produkált, sok ősbemutatót tartott. A Veszprémi Petőfi Színházban az előadások reflektorfényében mindig a színészek álltak és állnak. Vannak, akik itt kezdték pályájukat, itt értek jelentős színésszé, mások a veszprémi évek után máshol lettek országosan elismert művészekké. Hegedűs D. Géza, a Maszk Országos Színészegyesület elnöke bejelentette: az est melyen hagyományosan átadják a szakmai díjakat egyben jótékonysági célokat is szolgál: a jegybevételt az Ódry Árpád Művészotthonnak ajánlják. A színművész olvasta fel az idei színházi világnapi üzenetet.

Máthé Erzsi
Máthé Erzsi

A világnapi gálaműsorban a Maszk vezetőségének tagjai, ismert művészek léptek fel, többek között Felföldi Anikó, Tordy Géza, Kulka János, Fehér Anna. A Veszprémi Petőtfi Színház társulata részletet adott elő a Csókos asszony, a Marica grófnő, az Anna Karenina és az Oliver! című előadásokból, a színészek előadóként és műsorvezetőként is bemutatkoztak. Néma főhajtással emlékeztek Szoboszlay Sándorra, Bujtor Istvánra és Kézdy Györgyre, akik a közelmúltban az égi társulathoz szerződtek. A Magyar Posta teljesen egyedileg készített bélyegekkel állít emléket Szoboszlay Sándornak. A gálaműsorban adták a szakmai elismeréseket.

Image
Szalma Tamás és Kéri Kitty

A MASZK és a kulturális tárca által alapított Gobbi Hilda-életműdíjat az idén Pándy Lajosnak, a Vígszínház nyugalmazott színművészének ítélték oda. A pályakezdő tehetségek elismerésére létrehozott Soós Imre-díjat Petrik Andrea, a Radnóti Színház és Rusznák András, a Miskolci Nemzeti Színház színművésze kapta. A Vámos László-díjjal Rátóti Zoltán színészt, rendezőt, a kaposvári Csiky Gergely Színház igazgatóját jutalmazták. Az elismerést az 1996-ban elhunyt Kossuth-díjas rendező, Vámos László emlékének megőrzésére alapította Psota Irén, a nemzet színésze. A Kállai Ferenc-életműdíjat Máthé Erzsinek, a nemzet színészének és Csákó Bélának, a Pesti Magyar Színház szcenikusának, műszaki vezetőjének ítélték oda. Az Amphiteátrum-díjat Mátyás Irén, a Zsámbéki Színházi Bázis igazgatója kapta. A Hevesi Sándor-díjjal Gedeon Józsefet, a Gyulai Várszínház igazgatóját, Khell Zsolt díszlettervezőt és Mundruczó Kornél rendezőt tüntették ki az idén. A Hevesi Sándor-díjat a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) Magyar Központja kezdeményezésére alapították 1998-ban. A díjat olyan művész, kultúraközvetítő kapja a színházi világnap alkalmából, aki sokat tett a magyar színház nemzetközi megismertetéséért, elismertetéséért.
V. R.