Másképpen, mint máshol

Szakértő szemek és fülek az egyik oldalon, rengeteg izguló jelentkező a másikon. Ezt a színházi kiválasztó tevékenységet hívják meghonosodott angol szóval castingnak.

Ennek egy rendhagyó, új felfogású változatát tartották a közelmúltban a Vámpírok báljára.

A részleteiről kérdeztem Simon Editet, a Vámpírok bálja, és a Sakk producerét, aki maga is részt vett az összes meghallgatáson.

Ha ez a darab fut most, miért van szükség erre a castingra?

Hatodik évben már szükséges egy nagyobb casting. A Vámpírok báljával kiugrottak művészeink, keresettebbek, érdekesebbek lettek külföld és a hazai színházak számára. Tehát fontos a vérfrissítés, pótolni kell a szereplőket, de egyébként is hat év hosszú idő, változnak az élethelyzetek, az időt nem tudjuk megállítani, pedig a vámpírok „ örökéletűek”

Minden szerepre válogattunk szereplőket, több mint 500 énekes, táncos jelentkezett

Mi volt a jelentkezés feltétele, mik a követelmények a jelentkezőkkel szemben?

Több szempontot vizsgáltunk a több mint 500 jelentkezőnél. A jelentkezőket természetesen meg kellett szűrnünk, az idő szűkös volta miatt, azoknak adtunk lehetőséget, akikben fantáziát láttunk.  Ezek alapján végül 100 énekest, és 50 táncost, néztünk és hallgattunk meg.

A karakterek megtalálásánál fontos szerepet játszhat az életkor, tapasztalat, hangfaj, szerződéses elfoglaltság, de alapvetően az számít, hogy mit produkál, mit mutat magából abban a tíz percben, amikor eldől, hogy visszahívjuk-e call back-re, majd final call back-re., ahol még többet megmutathat magából, tehetségéből. Az ismertség, a népszerűség, nem élvezhet előnyt, az ismeretlen tehetséggel szemben. Az ilyen castingolást mi honosítottuk meg, talán azt is mondhatom, hogy nem meghívásos, hanem valódi, nyitott meghallgatást tartottunk, és a jövőben is ezt az elvet követjük.

Tudni-e, hogy mikor lesz a következő casting, és mire?

Mostanában nem tervezünk másikat, éppen elegendő, hogy decemberben már próbálnak a friss beállók, akiknek nagyon drukkolunk. Néhányan már januárban a közönség elé léphetnek, de legkésőbb júniusban és szeptemberben, mindenki bemutatkozhat a színpadon.

Ki döntött a jelentkezőkről, kikből állt a zsűri?

Cornelius Baltus rendező, Póka Balázs művészeti vezető és jómagam. A rendező nagyon gyorsan kiszűri a tehetséget, a tapasztalata, tudása, garancia az előadás minőségére.

 

Néhány kérdésünkre válaszolt Cornélius Baltus rendező is, aki nemzetközileg is elismert szakember.

Hányadik casting ez itt Magyarországon a Vámpírok báljára?

Ez a második nagyobb casting a musicalra, és volt néhány kisebb is. Ezeken részt veszek, mert szeretem személyesen kiválasztani a darab szereplőit, természetesen a magyar producerrel egyetértésben. Egy új elképzelést vezettünk be, nem sztár énekeseket hívunk el, hanem szeretnénk új arcokat is felfedezni. S ezek közül az általunk kiválasztott szereplők közül ma már sokan befutottak, van, aki külföldön is fellép.  Ezeken a válogatásokon lehetőséget tudunk így nyújtani teljesen új arcoknak, énekeseknek.

Mi a benyomása a magyar énekesekről?

A magyar énekesek nagyon jó anyagot képviselnek, egy dolog azonban nagyon feltűnő nekem. Nem tudják magukat kellőképpen felvezetni, bemutatni, és emiatt sokszor nem jó róluk az összbenyomás. Németországban, a színésznövendékek külön tanulják, hogy egy maghallgatásra hogyan készüljenek fel, miben menjenek el, hogyan viselkedjenek, hogy a lehető legjobb benyomást keltsék magukról a jelentkezésen. Természetesen ez nem pótolja az énekhangot, vagy a színészi készséget, de akkor is nagyon fontos.

Jelent-e Önnek különbséget, ha a jelentkező magyarul, vagy angolul énekel?

Igen van különbség. Én jobban szeretem, ha valaki a saját anyanyelvén énekel, mert jobban át tudja élni a dal mondanivalóját, s én is látom az arcán a gesztusaiban az érzelmeit. Természetesen nem jelent hátrányt egy angol dal eléneklése sem, abban az esetben, ha az az énekhang kiváló.

 

A válogatás tehát megtörtént, de hogy ez igazából mennyire volt sikeres, ott fog majd eldőlni néhány hónap múlva. a színházban, ahol a közönség, – a legfőbb zsűri, – fog véleményt mondani az új felfedezettekről.

Tölgyesi Tibor