Márton András a Doktor úr szerepében

Molnár bohózatának bemutatója a Turay Ida Színházban

Április 29- én, a törökbálinti bemutató és április 30- án, a budapesti Óbudai Kulturális Központban tartott előadások után indul útjára Molnár Ferenc A doktor úr című bohózata, ami reményeink szerint mindenhova eljut majd az országban. A szórakozást és felhőtlen kacagást nemcsak a kiváló magyar szerző garantálja, hanem Huszti Péter rendezése és a nagyszerű szereposztás is: Piros Ildikóval, Mikó Istvánnal, Pásztor Erzsivel, Nemcsák Károllyal, Benkő Péterrel, Viczián Ottóval, Magyar Tímeával a főbb szerepekben. A doktor úr cím- és főszerepében pedig Márton András, Jászai Mari díjas színész-rendezőt láthatják.

Márton András alapító tagja a budapesti Katona József Színháznak és a Merlin Színháznak. Óraadóként oktatott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Színészpedagógiai műveket fordított és tanított Kaliforniában is. 1990-ben a Külügyminisztériumban dolgozott főosztályvezető-helyettesi beosztásban, majd megalapította a Los Angeles-i Főkonzulátust, amelynek négy évig főkonzuli rangú vezetője volt. A megnyitásra Teller Edét kérte föl, akiről, a nagy kavarodásban, megfeledkezett. Az utolsó pillanatban gördült kocsijával a szálloda elé. Teller Ede a bejárat előtti nagy köveket piszkálta botjával. Márton elnézést kért a késésért, mire a tudós csak ennyit válaszolt: – Itt ültem, és egy olyan jót gondolkodtam! Márton András 2001-től 2004-ig a New Yorkban működő Magyar Kulturális Központ igazgatója is volt. Találkozott Nixon elnökkel, Ronald Reagan-nel pedig komoly barátságot kötött. A rendkívül energikus és fitt színművész a Doktor úr délelőtti próbájára is frissen, vidáman érkezik a teniszpályáról, ahol korán reggel a napját szokta kezdeni.

– Ön rendező és színész is egyben. Amikor Önt rendezik, külön tudja választani a kettőt?

– Persze, hiszen ez két különböző foglalkozás. Színészként teljesen alárendelem magam a rendezőnek. Huszti Péterrel már dolgoztam együtt és nagyon szeretem azt a légkört, amit maga köré sugároz. Nagyon értem, nagyon tudom, mit akar. Sokat „szórakozom” az ő humorán, a stílusán, a szellemén, a plasztikus megfogalmazásain, ami szerintem óriási rendezői erény. Nem fecseg és nem magyaráz. Szeretek vele dolgozni.

– A próbákon látom, hogy nagyon otthonosan mozog Molnár világában, első perctől érzi a stílusát és a sajátos humorát.

– Korábban már játszottam Molnár darabban. Például a Játék a kastélyban című vígjátékában Turai figuráját alakítottam, aki ugyanolyan rezonör szerep, mint most dr. Sárkány ügyvéd figurája. Szenvedő alanya a vele történteknek. Elkövet egy vétséget, amiért aztán a darab folyamán rútul meglakol. És hogy hogyan viseli és reagálja le a vele történteket, ezt követhetik nyomon a nézők.

– Mi ez a vétség, amit Dr. Sárkány ügyvéd elkövet?

– „Beülök a lebujba, a gonosztevők közé, mintha én is hozzájuk tartoznék… Kártyázom is velük, amíg a razziát tartó rendőrség meg nem érkezik… Hebegni kezdek, mintha nem tudnám magamat igazolni; erre a rendőrtiszt letartóztat és a többiekkel együtt bekísér… És amikor az egészet végigcsináltam, előveszem az igazoló írásaimat, megmondom a nevemet, másnap az összes lapokban közzéteszem tapasztalataimat, harmadnap szenzációs felolvasást tartok a jogászegyletben, ahol a modern kriminalisztika nevében hadat üzenek a középkori rendőri brutalitásnak: elmondom, mint tettem ki magamat álöltözetben, Mátyás királyként a nép közé keveredve, a rendőrök ütlegeinek… negyednap erről fog beszélni, lármázni, ordítani, üvölteni az egész ország; ötödnap pedig ünnepelt férfi leszek, az emberiesség, az irgalom, a humanizmus apostola!” A figurám, azaz a Doktor úr szavaival idézett nagyravágyó tervvel indul el a történet. Azonban ott van a finom lelkű betörő, Puzsér, Mikó István, aki összekuszálja a szálakat. Szerelmi bonyodalmak, félreértések, komikus helyzetek színesítik tovább az eseményeket, amik aztán megállíthatatlanul hömpölyögnek, rekeszizmokat nem kímélve, a darab végéig. Azonban Molnár vicces dialógjai és figurái mögött igazi emberek, igazi érzelmek húzódnak meg. Ezért jó Molnár bohózatot játszani!

– Nagyon aktuális az Ön szerepe ebben a darabban. Hajhássza a reklámot, és mindent és mindenkit alárendel sikere eléréséhez.

– Igen. Mindaddig aktuális lesz ez a jól ismert társadalmi figura, amíg kapitalizmus van, amíg üzlet van, amíg polgári társadalom van. Hiszen mindenki küzd az életben maradásért és az érvényesülésért. Az összes konfliktus valóságos és aktuális. Molnár 1902-ben írta ezt a darabot és ma 2011-et írunk.

Shirley