Máig ható aktualitás

A nagy művek egyik ismérve, hogy kortól függetlenül tudnak szólni, van minden korban érvényes mondanivalójuk. Kodolányi János zsenialitásának, és jövőbelátásának köszönhetően ebben a darabban nem csak a harmincas évek ormánsági faluja, hanem napjaink égető valósága is megjelenik a nézők szeme előtt.

A budapesti Új Színház nagyszinpadán mutatták be márciusban az akkori és a mai magyar valóságot áttételesen tükröző, két felvonásos színdarabot, a Földindulást.

A történet alapvetően két szálon fut, két jelenséget dolgoz fel. Az elmaradott vidék egykézését, hogy ne osztódjon többfelé a kicsinyke örökség. (Az egykézés azt jelenti egy családban egy gyereknél nem akartak többet, hogy ne aprózódjon el a paraszti birtok. Sajnos Magyarország több vidékén dívott, aminek kihatása meglátszik még a mostani demográfiai mutatókon is. A másik amit hitelesen ábrázol, a bank, a befektető gátlástalan nyomulását, terjeszkedését.

Három generáció él együtt egy kis vidéki házban. A konzervatív nézeteket valló nagyapa és felesége, a lányuk a férjével, és a kisiskolás fiuk. A gyermek éli gondtalan életét, az idős ember ragaszkodik a hagyományokhoz, amiben felesége mindenben követi őt. De az ereje teljében lévő vő, már mást, többet szeretne ebből a világból. Ebben az élethelyzetben tudatosul a fiatal feleségben, hogy gyermeket vár. El kell dönteniük, hogy a faluban szokásos egykézést folytassák-e, vagy vállalják az új jövevényt?

A másik vonulat, hogy a faluban üresen maradt, bedeszkázott házakat a bank sorra felvásárolja. Látszólag céltalanul, csak úgy, befektetési céllal. A vásárlások intézője az Amerikából hazatért magyar, a bank képviselője, aki ígéretekkel, fenyegetésekkel szerez meg sok mindent. A házak után jön a falu patakjának partja, de sorra kerülne a hegyoldalban lévő kis ház is.

S a dramaturgia szabályai szerint a cselekménynek ez a két szála menthetetlenül egymásba gabalyodik, hogy aztán megtörténjen a csoda.

A kitűnő darabválasztáshoz ragyogó szereposztás is párosul. Szakács Tibor (Kántor János, a nyakas magyar) Koncz Andrea (Juli, Kántor felesége) Koncz Gábor (Böbék Samu, a nagyapa) Bordán Irén (Böbékné) Farkasinszky Edit (Piókás Szüle, a falu javasasszonya) Földes Eszter (Fekete Zsuzsi, a falu bolondja) Lux Ádám (Amerikánus Dzsoni, a bank embere) Nagy Zoltán (a falu orvosa) Gebhardt Patrik Antal / Kovács Balázs Olivér (Józsika, a kisunoka)

Pozsgai Zsolt rendezése biztosítja a fordulatos cselekmény élvezetes bemutatását.

Szeretnénk minél több, értéket közvetítő darabot látni, hasonlóan nívós feldolgozásban a magyar színpadokon.

Tölgyesi Tibor