Magyar Teátrum-díjasok

Heten vehették át december 19-én, a Békés Megyei Jókai Színházban első alkalommal megrendezett gálaesten, a Magyar Teátrumi Társaság és lapunk, a Magyar Teátrum által, a színházi háttérszakmák művelői részére alapított Magyar Teátrum Díjat. Az est fővédnöke Domokos László az Állami Számvevőszék, és Jankovics Marcell a Nemzeti Kulturális Alap elnöke, főtámogatója pedig a QUAESTOR Csoport volt. Az előző napon, Budapesten átadott nemzetiségi színházi különdíj tulajdonosával együtt mostantól nyolcan használhatják a Magyar Teátrum-díjas címet.

A látványos, szórakoztató és meghatóan ünnepélyes gálaműsorban – melyet a Duna Televízió felvételről közvetített – Fekete Péter, lapunk főszerkesztője, a Jókai Színház igazgatója fémgolyókkal végzett bűvészmutatvánnyal kísérve mutatta be az aranygolyóval ékesített csapágyat szimbolizáló díjakat, melyek közül az egyiket ő adta át. A díjátadók között ott volt a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke, a szülővárosába hazalátogató, békéscsabai származású Vasvári Csaba, a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatója is.

Fekete Péter

 Fekete Péter

Fekete Péter színi direktor (aki első diplomáját bűvészként szerezte) bevezetőjében arról mesélt, hogy abban a társulatban, amelyikben harminc évvel ezelőtt játszott, még csak egy háttérmunkás volt – közben a szmoking hajtókája mögül elővarázsolt egy acélosan csillogó csapágygolyót – ő hangosított, világosított, kellékezett, és ha kellett súgott is. majd, ahogy nőtt a társulat egyre több háttérmunkásra lett szükség. Amíg mesélt ujjai között sorra bukkantak elő az újabb és újabb fényes golyók. – Tekintsük úgy a háttérmunkásokat, mint egy-egy csapágygolyót, akik, mint a forgószínpad csapágyában az igazi golyók egymáshoz érve forgatják, mozgatják a színház nagy gépezetét – folytatta Fekete Péter. – Vegyünk egyet ezek közül a golyók közül, esetleg egy olyat, amelyik mér kicsit régebbi, kicsit megkopott, és egy estére fényesítsük meg, aranyozzuk be – közben aranyporral beszórt egy golyót, ami a kezében „arannyá változott” – helyezzük vissza a többi közé és adjuk át díjként.

Vasvári Csaba

 Vasvári Csaba

 

Az aranyozott csapágyak mellé a díjjal ezer-ezer euró is jár, melynek felét a díjazott színháza állja, a másik felét pedig külső támogató, idén mindegyik díjhoz a QUAESTOR Csoport teszi hozzá.

A díjak átadásában színészek, színházigazgatók, művészeti vezetők és neves közéleti személyiségek vettek részt. Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke a hivatalából elvárható feddő szavak helyett dicsérettel illette a díj alapítóit, azért mert a közönség által nem látható háttérmunkásokat jutalmazzák, és ünnepelhetik ezen az estén. Farkas Zoltán a Békés Megyei Önkormányzat elnöke, a házigazda Jókai Színház fenntartója nevében, Vantara Gyula, Békéscsaba polgármestere pedig a házigazda város nevében köszöntötte a jelenlévőket. Vasvári Csaba, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke elmondta, hogy a határon túli magyar színházak különdíjának nyertese „első az egyenlők között”. A főtámogató QUAESTOR Csoportot is képviselő Szabó László, a Magyar Teátrumi Társasság főtitkára arról beszélt, hogy a társág egyik fő célja, hogy oldjon azon a Budapest központú és elit-, vagy sztárközpontú látásmódon, ami a magyar színházi szakmát jellemzi, Felkai Eszter színművésznő pedig a színházi ügyelő munkájának fontosságáról beszélt. Kiss József, a szolnoki Szigligeti Színház művészeti vezetője a színházi kalapkészítők fontosságáról szólt Fodor Zsóka színművésznő pedig magával hozta a színpadra azt a kalapot, amelyben a Csárdáskirálynő Cecíliáját játszotta a Jókai Színházban, s amelyet a díjazott készített. Mezei Zoltánt, a Szabadkai Népszínház Magyar Tagozatának igazgatója a határon túli és az anyaországi magyar színházak együvé tartozása erősítésének fontosságát hangsúlyozta. Gergely László, a Magyarországi Nemzetiségi Színházak Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy ez a díj segít visszaadni a színházi háttérszakmák rangját, Straub Dezső színművész pedig arról, hogy azt a színházat szereti, ahol a színészek munkáját átöleli a kulisszák mögül áradó szeretet.

Göth Péter

Göth Péter

 

Az est műsorvezetője Varga Edit (Duna Tévé) és Németh Kristóf színművész volt. A gálaműsorban az alkalomra készült műsorszámok mellett a Jókai Színház repertoáron lévő, és az előző évadokban játszott előadásaiból láthatunk részleteket a Jókai Színház színészei és színiiskolásai mellett olyan vendégművészek közreműködésével, mint Fésűs Nelly, Kulcsár Lajos, Szomor György, Göth Péter, Frenczi György és a Rackajam, Gulyás Levente és a Song Song zenekar.

Gulyás Attila és a háttérmunkások

Gulyás Attila és a háttérmunkások

 

A díj alapításának gondolat leginkább kifejező és egyik legmeghatóbb egyik legmeghatóbb jelenet az volt, amikor Gulyás Attila a színház junior príma díjas színésze kötélen a színpadra ereszkedve egy szál alsónadrágban és trikóban énekelte a Ripacsok című film közismert betétdalát: „Egyedül nem megy”. A jelenet közben háttérmunkások hada (színiskolások megjelenítésében) lepte el a színpadot, díszleteztek, bútoroztak, kellékeket hordtak, öltöztették, sminkelték, segítették a művészt, aki a végére kikeveredett a függöny elé, de a fejgép fénykörét Simon Putyinak a Jókai Színház ügyelőjének kellett „ráigazítania”, mert „Egyedül nem megy”.

Fésűs Nelly 

Fésűs Nelly

 

A békéscsabai gálán a közönség videó kivetítőn, a Duna Televízió felvételéről tekinthette meg a hetedik, a nemzetiségi színházak különdíjának átadását, melyre előző nap Budapesten, a Millenáris Teátrumban került sor, az ott megrendezett Nemzetiségi gálán.

Szomor György

Szomor György

 

A díjátadó gálaest színháztörténeti divatbemutatóval ért véget, melyben már nem élő nagy színészek jelmezeit mutatták be a Jókai Színház társulatának tagjai, majd lehullottak az „égből” az ilyenkor elmaradhatatlan lufik.

Finálé

Finálé

Vasvári Csaba, a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatója már a függöny mögötti koccintáson azzal gratulált a Jókai Színház társulatának és igazgatójának, hogy igencsak feltették a mércét a következő díjátadó házigazdájának.

Józsa Mihály

 

 

A rendezvényt támogatta:

Image

TEÁTRUM-DÍJASOK

 

 Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

 

QUAESTOR Csoport

 

A QUAESTOR Csoport alapító vállalata gyakorlatilag a rendszerváltással egyidőben, 20 évvel ezelőtt kezdte meg tevékenységét. Az 1990-ben alakult magyar cégcsoport kezdetben pénzügyi tanácsadóként, később pedig gyorsan bővülő szolgáltatásai révén vált ismertté, és jelenleg teljes körű pénzügyi szolgáltatásokkal, ingatlanfejlesztéssel és ingatlanbefektetéssel, utazással és telekommunikációval foglalkozik. Növekedésükre jellemző, hogy ma már mind a hazai, mind a nemzetközi piacon több más iparágban is jelen van beruházóként vagy befektetőként.

 

A QUAESTOR 1993-ban indította el a piac úttörőjeként első befektetési alapját és ettől az évtől vált tőzsdetaggá. A kezdetek óta szereplői és szervezői olyan pénzügyi konferenciáknak és tanfolyamoknak, amelyek a lakosság pénzügyi kultúráját és ismereteit fejlesztik. 1995 óta nyújtanak egyedi és üzleti ügyfeleknek széles utazási kínálatot. A QUAESTOR Utazási Iroda egyik speciális területe a sport-és koncertturizmus. A QUAESTOR Csoport 1996 óta foglalkozik ingatlanfejlesztéssel, azóta több mint 200 000 négyzetméternyi lakást, üzlethelyiséget, ipari és kereskedelmi célú ingatlant fejlesztett. A QUAESTOR építette meg Magyarország első multifunkciós központját, a győri ETO Parkot. Legnagyobb ingatlan projektjük a DunaCity, amely Budapest utolsó nagy, összefüggő beépíthető 30 hektáros belterületén megvalósuló ingatlanprojekt. A nemzetközi befektetések felé 2002-ben nyitottak, melynek eredményeként jött létre a New York-i központtal működő leányvállalatuk a QuaesTel, mely telekommunikációs szolgáltatásaik hátterét biztosítja. Bővebben: www.qcsoport.hu