Maglód is segít kihúzni „Thália szekerét” a kátyúból

Híradásokból tudható (A Magyar Teátrum is írt róla – a szerk.), hogy a tavaly éppen negyvenedik évfordulóját ünneplő kassai Thália Színház finanszírozási gondokkal küzd. Háááát…! Köztünk szólva úgy tűnik vastagon igaz ez a MagHázra (Maglód művelődési háza – a szerk.) is, de úgy gondolkodtam, ahogy általában jótékonysági megmozdulásoknál a legkisebb jövedelműek szoktak. Vagyis: olyan szegények nem lehetünk, hogy egy másik rászorulón meg ne próbáljunk segíteni.

 

Szóval elhatároztam, hogy lehetőségeimhez mérten megpróbálok valamit tenni. Részben azért, mert azt szeretném, ha színház, művelődési intézmény soha sehol a világon anyagi okokból nem lehetetlenülne el. Másrészt magyar meg főleg nem. Harmadrészt meg mivel ez a magyar nyelvű színház Szlovákiában van, Maglód meg szép számú szlovák kisebbséggel bír, a gesztus, túlnőve önmagán esetleg példa értékű lehet. Mert ugye – bár én nem vagyok „ősmaglódi” és szlovák nemzetiségű sem – van abban valami szép, ha egy ilyen település – ahol a magát szlováknak valló lakosság szabadon használhatja nyelvét, kultúráját – hív meg és támogat egy olyan minden tekintetben nehéz helyzetbe került színházat, amely Szlovákiában működik az ottani magyar kisebbség kedvére, magyar nyelven terjesztve a kultúrát…

A színháztörténet említést tesz arról, hogy már a XVII. században voltak Kassán előadások, igaz, német nyelven. 1833. február 15-én, Kassán volt Katona József: Bánk bán című darabjának ősbemutatója. Az 1945. után kialakult színházi szempontból is meglehetősen kedvezőtlen helyzet, egészen 1968-ig tartott. Ekkor egyre erősebbé vált a magyar nyelvű színjátszás újraélesztését sürgető kezdeményezés. Találkozott ez az akkori fiatal rendező Beke Sándor színház alapítási törekvéseivel is, aki az ügy élére állt, és sikerült megalapítania a Kassai Thália Színpadot. Az eredeti név ugyan VOX HUMANA (EMBERI HANG) lett volna, ezt azonban az akkori politikai vezetés nem engedélyezte. A társulat viszont az önálló működésre még ezek után is képtelen volt. Ezért a Komáromi Magyarnyelvű Színpad, Thália Színpadaként működött a kassai Magyarnyelvű Ipariskola kultúrtermében.

Jelenet a Szerelem, Ó! című előadásból

Jelentős változást az 1990-es rendszerváltozás hozott. Ekkortól már önálló magyarnyelvű színházként a jelenlegi vezetés, azaz Kollár Péter igazgató úr irányításával kezdhettek új életet. Ez az új élet pedig tavaly úgy tűnt csak 2009-ig tart, mert félő volt, hogy a negyven éves Thália múltnak központi támogatás hiányában vége szakad…. Segélykiáltásukat meghallva több vonalon indultak meg akciók, melyek közül a Duna Tv gyűjtése a legismertebb és legsikeresebb. Mi itt Maglódon önálló kezdeményezésként vendégjátékra hívtuk meg a társulatot, melynek költségeit a MagHáz állta. A teljes bevételt pedig felajánljuk a 2010. áprilisában bemutatandó Márai: A gyertyák csonkig égnek című előadás díszleteinek költségeire, melyet az egykori alapító Beke Sándor rendez Kassán.

 

Zalavári Béla

MagHáz igazgató, Maglód