Légy jó mindhalálig: musical-bemutató Zalaegerszegen

A Légy jó mindhalálig című musicalt mutatja be Pinczés István rendezésében a Hevesi Sándor Színház társulata pénteken Zalaegerszegen.

A Móricz Zsigmond regénye és színműve alapján készült musical szövegkönyvét és dalszövegeit Miklós Tibor írta, zenéjét Kocsák Tibor szerezte. A színpadra írt változatot Pinczés István átdolgozta és átkötő jeleneteket írt a darabhoz.

A musicalnek húsz évvel ezelőtt volt az ősbemutatója, azóta is az egyik leggyakrabban játszott előadás – mondta Pinczés István az MTI-nek. Forgószínpadra tervezett előadás volt, de Zalaegerszegen nincs ilyen színpad, ezért a színváltások közötti holtidőt átkötő jelenetekkel töltötték ki, a bútoros átdíszítések közé pedig táncokat koreografáltak. A gyerekek táncolva viszik a színpadra a bútorelemet, széket, asztalt, kerevetet, padokat, katedrát. A dal szövegében rejlő szimbolikus lehetőségeket használták koreográfiákban is; az osztálytermi jelenetben például guruló padokon keringenek a diákok a tanár körül – magyarázta a rendező.

A díszleteket is Pinczés István tervezte, és mint fogalmazott, igyekeztek a szükségből erényt kovácsolni. A nehéz gazdasági helyzetben a színháznak kevés pénze van egy musicalt színpadra állítására, ezért a díszleteket – a bútorokat, a kollégium árkádos folyosóit, az osztályterem falait, Dorogiék nappalijának, Törökék konyhájának a falát – háttérvetítéssel oldották meg. A színháznak így kéz-hárommillió forintot tudtak megspórolni, és a ruhákat is – hetven szereplőnek összesen 110 öltözete van – a jelmezraktárból választották ki.

A rendezői elképzelés szerint a színpad hátsó falán elhelyezett hatalmas fólián a prózai jelenetek alatt kivetített állóképek láthatók, a mintegy húsz dal közben pedig videoklip-szerű, művészi filmetűdöket vetítenek. A felvételek egy részét külső helyszíneken, utcán, kapualjakban, a Balatonon, a Hortobágyon forgatták. Arra viszont törekedtek, hogy ne kettőzzék meg a színpadon játszódó látványt, így például a szerelmes jeleneteknél, szóló énekeknél a színész arca szuper plánban, felnagyítva látható. Pinczés István szerint így azokat az apró rezdüléseket is észre lehet venni, amit más körülmények között soha nem láthat a közönség.

A zalaegerszegi előadáson hetven szereplő lép színpadra, közülük 34-en a református kollégium lakóit és a debreceni fiatalokat személyesítik meg. A gyermekszereplők kiválogatásakor a karakterteremtő készség, ének-, zene-, tánctudás mellett fontos szempont volt a gyerekek hangterjedelme, hangszíne, ritmusérzéke – hangsúlyozta a Jászai Mari- és Ucsimura-díjas Pinczés István.

Nyilas Misi szerepét kettős szereposztásban Lehotai Miksa és Standi Barnabás játssza; faladatuk összetett, hiszen énekelniük és táncolniuk is kell. Ugyancsak kettős szereposztásban Hertelendy Attila és Balázs László alakítja Valkay tanár urat. A főbb felnőtt szerepekben Farkas Ignácot, Bellus Attilát, Szakály Aurélt, Mihály Pétert, Ecsedi Erzsébetet, Debrei Zsuzsannát és Czegő Terézt láthatja a közönség.