Legendák és Csillagok

Évadzárás az Operettszínházban

A “Legendák éve” szlogent adta a Budapesti Operettszínház a következő évadának.  Az évadzáró ünnepségen, ahol a társulat szinte minden tagja jelen volt, a vendégek ízelítőt kaptak a 20014/2015-ös évad tervezett produkcióiból, illetve átadták a Csillag-díjak is, melyeket a Blikk olvasói és a társulat tagjai ítéltek oda, több kategóriában.

“A színház, ahol nincs évad vége” – mondta a Budapesti Operettszínházról az est egyik házigazdája, Bálint Ádám, hiszen a társulat tagjai, a teátrum munkatársai nyáron is több nagyszabású produkcióval várják a közönséget országszerte. Bálint Ádám műsorvezető társa, Kékkovács Mara azt is elárulta, hogy gyakorlatilag próbáról érkeztek az ünnepségre, ugyanis készülnek a Budavári Palotakoncertre, amelyet idén két alkalommal, augusztus 8-án és 9-én is láthat a közönség. A Szegedi Szabadtéri Játékokon két produkcióval, A Csárdáskirálynő frissített verziójával, illetve az Elfújta a széllel vesz részt az Operettszínház – utóbbi darabot igazi fesztivál-szereposztásban láthatja majd a közönség a Dóm téren.

Augusztusban a Palotakoncert mellett A Szépség és Szörnyeteggel Hannoverbe utazik a társulat, augusztus 20-át Hódmezővásárhelyen ünnepeli egy Marica grófnő előadással, Baján pedig egy igazán különleges Elisabeth-tel zárul a nyári szezon, pontosabban a “Világsikerek útján” szlogent viselő 2013/2014-es évad.

“Egy sikeres évadot a számok is jól jellemezhetnek: 310 előadást tartottunk a nagyszínpadon, 110 előadásunk volt a Raktárszínházban, 30 előadással szerepeltünk a Thália Színházban, 32 előadást tartottunk az Átrium Film- Színházban. Mindezeken felül 15 tájelőadást csináltunk, Szegeden, Baján, Debrecenben, Salgótarjánban és Miskolcon. Külföldön 107 előadással voltunk jelen. A Szépség és a Szörnyeteget Hamburgban, Münchenben, Essenben játszottuk, A Csárdáskirálynővel Tel-Avivban vendégszerepeltünk, a Marica grófnővel pedig többek közt Baden-Badenben léptünk fel. Az itthoni produkcióinkat 330 ezer néző tekintette meg, a külföldi fellépéseinket 150 ezren látták. Összességében 480 ezer néző látta az 599 előadásunkat, amiből, ha ezt a mait is beszámítjuk kerek 600 lett” – vonta meg a Világsikerek útja mérlegét Kerényi Miklós Gábor színidirektor.

Image

Kerényi Miklós Gábor, Zentai Anna és Bálint Ádám

A Budapesti Operettszínházban a következő évad a Legendák éve szlogent kapta, természetesen nem véletlenül. “A legendák egyfajta értéket képviselnek – ezért jövőre olyan legendás darabokat szeretnénk bemutatni, amelyek kulturális értéket hordoznak, és amelyeket a különböző értékrendet valló közönség minden képviselője egyaránt elfogad” – magyarázta a direktor.

A Legendák évének nagy visszatérői is lesznek: A Bajadér és a Mozart!, A Szépség és a Szörnyeteg és a Miss Saigon is újra látható lesz az Operettszínházban. Az új bemutatók között lesz Tolcsvay László Isten pénze című musicalje, valamint két  operett-bemutató, az Én és a kisöcsém, és egy zenés-színházi kuriózum, a Csínom Palkó, illetve a 2013/2014-es szezonban bemutatott két kortárs kisopera mellé betársul a Raktárszínházban a Bernarda Alba háza c. Michael John LaChiusa-mű. Az új bemutatók mellett a következő évadban a Budapesti Operettszínház ismét több külföldi vendégszereplésre készül, illetve együttműködést kötött a Magyar Színházzal, aminek eredményeképpen a jövő évadban ez a teátrum ad otthont az Abigél című előadásnak, és egy bemutatónak, a Fame című musicalnek.

Image

A Világsikerek útján szlogent viselő 2013/2014-es évad is számtalan sikeres produkciót hozott a Budapesti Operettszínház színpadára, így a Csókos asszonyt, az Elfújta a szél megújított, kőszínházi változatát, a Raktárszínházban a Régi nyarat, a Cirkuszhercegnőt Verebes István rendezésében, egy raktárszínházi kísérletet, a Miskolci Operafesztivállal közösen színre vitt két kortárs kisoperát, a Váltságdíjat és a Nárcisz és Echót, A mosoly országát, vagy az Átriumban bemutatott  Amerikai komédiát.

A közönség pedig, az elmúlt évekhez hasonlóan, idén is díjazhatta a produkciókban szereplő művészeket. Idén három új kategóriában, azokat a kollégákat is elismerték az Operettszínház dolgozói, akik bár sokszor a háttérben láthatóak, mégis nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy estéről-estére kitűnő előadások szülessenek.

Így az idén először

Az évad színpadi művészeMirtse Réka, a Musical Együttes tagja lett,

Az évad zenekari művésze” pedig Vámos István trombitaművész.

Az évad backstage-díja” ezúttal duplázódott, ugyanis Rajkovics Márta jegypénztáros és Kiss Gabriella, a gazdasági osztály munkatársára egyenlő arányban szavaztak a kollégáik.

A Blikk olvasóinak szavazatai alapján idén a következő művészek kapták a Csillag-díjat:

Az évad női főszereplője:
Janza Kata
(Tony Roe – Amerikai komédia)

Az évad férfi főszereplője:

Szabó P. Szilveszter (Rhett Butler – Elfújta a szél)

Az évad női karakterszereplője:

Nádasi Veronika (Suellen O’Hara – Elfújta a szél) 

Az évad férfi karakterszereplője:

Peller Károly (Főeunuch – A mosoly országa)

Az évad felfedezettje:
Veréb Tamás (Rómeó – Rómeó és Júlia)

Image

Felföldi Anikó és Zentai Anna

Janza Kata a díjátadó időpontjában éppen nyaralt, ezért telefonon köszönte meg a díjat és a szavazatokat – helyett Szabó P. Szilveszter vette át az elismerést.

A Budapesti Operettszínház évadzáró ünnepsége egy másik különleges esemény helyszíne is lett, hiszen előző nap ünnepelte 90. születésnapját a színház örökös tagja, Zentai Anna szubrett, akit a kollégák nevében Kerényi Miklós Gábor köszöntött, illetve Homonnay Zsolt, Peller Károly és Boncsér Gergely egy különleges produkcióval lepte meg a művésznőt.

A születésnapi ünnepségbe bekapcsolódtak a színház örökös tagjai is, köztük Arányi Adrienn, Kovács Zsuzsa, a születésnapját ugyancsak nemrégiben ünneplő Tiboldi Mária, Medgyesi Mária és Marik Péter. Az eseményen Kerényi Miklós Gábor nem csak a doyen-művészeket, hanem a Budapesti Operettszínház leköszönő főügyelőjét, Wraszcsill Sándort és igazgatósági titkárságvezetőjét, Hegedűs Zsókát is hosszan méltatta – mindketten évtizedeken át dolgoztak a Nagymező utcai teátrumban.

Forrás: Budapesti Operettszínház és Csicsely Zoltán