Kulturális autonómia Nagyváradon

 

Önállósult a Szigligeti Színház

A nagyváradi színház magyar társulata különvált a román tagozattól. Az eddig Nagyváradi Állami Színház néven működő intézmény megszüntetésére január végén bólintott rá a Bihar megyei közgyűlés, a döntéshez természetszerűen a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a román liberálisok helyi koalíciója kellett. Évtizedek közös küszködése után tehát visszanyerte önállóságát a több mint száz éves múltra visszatekintő Szigligeti Színház.

 

A magyar társulat részéről az önállóság megvalósításának gondolata az 1989-es rendszerváltás óta számtalanszor megfogalmazódott, de politikai okok miatt a kezdeményezés mindig meghiúsult. Most azonban a román társulat is támogatta a különválást. A döntés értelmében a román társulat a XIX. századi neves író, szerkesztő, Iosif Vulcan, míg a magyar társulat a Szigligeti Színház nevet vette fel.

Az átszervezés eredményeképpen a magyar színház része lett az Árkádia Gyermek- és Ifjúsági Színház magyar társulata, a Liliput gyermek- és ifjúsági társulat és a Nagyvárad Táncegyüttes. Tekintettel arra, hogy a 200 ezres lélekszámú Nagyvárad mintegy 27 százaléka, azaz 57 ezer polgára magyar, és a mostani döntés értelmében a magyar közösség legjelentősebb művészeti intézményei kulturális autonómiát kaptak, létrejött a bihari megyeszékhely legjelentősebb magyar kulturális intézménye a városban.

A nagyváradi társulat legégetőbb gondja jelenleg az, hogy a színháznál hosszú ideje zajló felújítási munkálatok leghamarabb tavasszal fejeződnek be, emiatt a Szigligeti Színház a helyi filharmónia és az egyik filmszínház termében játszik a közönségének.

Tarics Péter