Közös irányítás alatt a Thália Színház és a Mikroszkóp Színpad

Közös irányítás alatt, de önálló arculattal működik Bereményi Géza és Kálomista Gábor irányítása alatt 2012. január 1-től a budapesti Thália Színház és a Mikroszkóp Színpad.

Mint a közös szervezetbe került két intézmény új vezetői keddi bemutatkozó sajtótájékoztatójukon elmondták, Bereményi Géza író-rendező ügyvezető igazgatóként fogja össze a Thália Színház és a Mikroszkóp Színpad működését, elsősorban a művészeti irányításra koncentrálva. Kálomista Gábor producer feladata menedzserigazgatóként a színház működési feltételeinek biztosítása lesz, Herczeg Tamás operatív igazgatóként a napi működésért felel, míg a gazdasági igazgató posztjára Csécs Tamás kerül. Litkai Gergely humorista a Mikroszkóp Színpad művészeti vezetését látja el januártól.

Bereményi Géza felidézte: korábban már több teátrum igazgatói posztjára pályázott sikertelenül, de kilenc évig a Zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház művészeti vezetőjeként is dolgozott. Mint a Kossuth- és Balázs Béla-díjas alkotó emlékeztetett, íróként, drámaíróként, film-, színház- és operarendezőként egyaránt számos tapasztalatot szerzett, és jó ismerője a vidéki színházaknak is, ami nagyban segíteni fogja munkáját a Thália élén.

Az új vezetők hangsúlyozták: a két intézmény szervezetileg egyesül, de önálló arculatukat megőrzik majd. Bereményi Géza elmondása szerint a Thália műsorstruktúrájában nem várhatók alapvető változások: háromnegyed részben vidéki és határon túli magyar társulatok előadásait kívánják elhozni a budapesti közönségnek.

A Thália azonban sajátos profillal fog rendelkezni – közölte az új ügyvezető: az évi három-négy saját produkció mellett megrendelőként is fel fog lépni, elsősorban a Nemzeti Alaptantervhez kapcsolódó, klasszikus darabok feldolgozására ösztönözve vidéki színházakat, és azokkal az iskoláskorú közönséget megcélozva.

Kálomista Gábor a köztelevízióval kialakítandó együttműködésről szólt. Beszámolója szerint vissza kívánják állítani a rendszeres színházi közvetítéseket, bizonyos előadásokból emellett televíziós adaptációk készülnének. Ez a műfaj népszerűsítésén túl alkalmat adna az elsősorban színpadon aktív színészek közismertebbé tételére is – emelte ki az menedzserigazgató.

Litkai Gergely a Mikroszkóp Színpad jövőjéről szólva elmondta: nem stand-up színházat szeretne, hanem a magyar kabaré hagyományait ápolni és megújítani, másrészt ismert színpadi szerzőket, független társulatokat – akár Pintér Béla társulatát, a TÁP Színházat vagy a Nézőművészeti Kft-t – megnyerni az együttműködésnek.

A művészeti vezető hozzátette, szeretné elérni, hogy a Magyar Rádió és a Magyar Televízió is a Mikroszkóp Színpadon rögzítse kabaréfelvételeit.

Litkai Gergely szót ejtett egy szezonvégi, nemzetközi humorfesztivál tervéről is, amely a Mikroszkóp mellett a Thália és a Dumaszínház tereit is kihasználva közép-európai, angolszász és magyar humoristák angol nyelvű produkcióit vonultatná fel. Kérdésre válaszolva elmondta: a Mikroszkóp Színpadnak nem lesz saját társulata a jövőben.

A két intézményt 2012. január 1-től öt évig vezető Bereményi Géza és Kálomista Gábor bejelentette, hogy pályázatukat rövidesen az interneten is közzéteszik.