Klarinéttól a revolverig

Dunai Tamás a Turay Ida Színházban nyomoz

Paul Portner: Hajmeresztő című bűnügyi társasjátékát mutatta be a Turay Ida Színház. A színdarab talán egyik legnehezebb szerepére, Rosetti nyomozó megformálására kérte fel a színház Dunai Tamás Jászai Mari-díjas, Érdemes művészt.

Az előadást Mikó István rendezésében március 24-én láthatta először a nagyérdemű közönség Budapesten, az Óbudai Kulturális Központban. A darab különleges, szokatlan és mulatságos is egyben. Nehéz feladatot ró a szereplőkre. Egy gyilkosság tettesét kell megtalálnia a közönségnek Rosetti nyomozó segítségével és irányításával. Mivel a nézők a bűntény közvetett szemtanúivá válnak az előadás folyamán, ezért a gyilkosság körülményeinek rekonstruálásánál mindent pontosan úgy kell eljátszani a színészeknek – Keresztes Ildikó, Pásztor Erzsi, Bozsó József, Nagy Gábor, Bácsatyai Gergely – , ahogy az történt. A próbákon a színészeknek fel kell készülniük a közönség aktív jelenlétére, mert kérdéseikkel beleszólhatnak az előadás menetébe. Mindezt a Dunai Tamás által megformált Rosetti nyomozónak kell kézben tartania, illetve irányítania. Dunai Tamás még a próbafolyamat alatt nyilatkozott lapunknak.

– Ha jól tudom, először játszik a Turay Ida Színházban.

– Elképesztő, sőt hajmeresztő a feladat, amire felkértek. Éppen egy térdműtét előtt álltam, amikor felhívott a Turay színház igazgatója. Sajnos nagyon sok probléma van a térdemmel, ez a műtét se volt egyszeri. A felkérést nem csak a darab miatt vállaltam el. Úgy látom, hogy a Turay Ida színház az egyik legerősebb társulat ma Magyarországon, ahogy az a Magyar Teátrum című újságban megjelenő cikkekből is kiderül. Én Győrben, Szolnokon, Kecskeméten játszom túlnyomó részt és szerintem ennek egyenes következménye, hogy most a Turay színház következik, amit én egy nagyon klassz, rangos társulatnak tartok. Itt tiszta, egyértelmű, jól megfogalmazott, a darab lényegét látó előadások születnek, amik nem nélkülözik a katarzist. Úgy érzem, ez egy olyan társulat, ahová jó szívvel jön az ember.

– Látta a színház előadásait?

– Amióta tudom, hogy ebben a társulatban fogok játszani, megnéztem például a Nem tudok élni nélküled című Apostol-musicalt, amit most a József Attila színházban játszik a soproni társulat, Mikó Istvánnal a főszerepben. Láttam a Svejk című előadást, hiszen az ember csak megnézi a rendezőjét másban is, és most Móricz Zsigmond: Sári bírója következik. Örülök, ha időt tudok szakítani arra, hogy lássam a kollégáimat, hol tartanak most.

– Rosetti nyomozó figurája mennyire nehéz színészi feladatot jelent Önnek?

– Általam nagyrabecsült kollégák már játszották előttem, úgy mint Kern András, Besenczi Árpád, Mikó István, és Rupnik Károly, aki osztálytársam volt a főiskolán. Mindketten Szinetár Miklós osztályában végeztünk. Rupnik Károllyal konzultálhatnék a nézők reakciójával kapcsolatban, de addig nem akarok, amíg a saját Rosetti figurámat létre nem hoztam. Ugyanakkor ott van a darab rendezője, Mikó István, aki hajdanán szintén játszotta ezt a szerepet. A nézőkkel való kapcsolattartáshoz ő is igen hasznos tanácsokat ad nekem. Ugyanakkor, azt szeretem benne, hogy nem akarja rám erőltetni az ő Rosettijét, hanem abból bányászik, ami Dunai, vagyis aki én vagyok. Aki a nézők, és a partnerek számára is egy olyan „karmester”, aki az utolsó fuvolaszólamot is tudja. Úgy szeretnék „vezényelni” ebbena Hajmeresztő előadásban, hogy szárnyalni tudjanak a kollégák és a nézőknek legyen kedve velünk játszani. Hogy mindenki szeresse és élvezze ezt a társasjátékot. Bár még csak a rendelkező próbákon vagyunk túl, fényévekre vagyok attól, hogy birtokolni tudjam az egész történetet. Klarinétos hasonlattal élve, most kaptam meg a futamot, amit a fúvószenekar egy fix pontján harminckettedben kell eljátszanom. Most még negyedben vagy nyolcadban gyakorolom, és ha majd nagyon megy, harminckettedben fogom játszani és akkor azt csinálok vele, amit akarok. Rosettinek három lépéssel előrébb kell járjon az agya, mint a nézőtéren ülőknek.

– Hogy érzi magát a Turay Ida Színház próbáin?

– Weöres Sándort idézve, ami a Turay Ida színház légkörére is érvényes: “ Szórd szét kincseid, a gazdagság te magad légy!”

– Mielőbbi gyógyulást és sok sikert kívánok az új bemutatóhoz! (Az interjú a premier előtt készült – a szerk.)

Shirley