Kihirdették a POSzT versenyprogramját

Kihirdették a XV. Pécsi Országos Színházi Találkozó versenyprogramját. Idén először állt össze úgy a lista, hogy a két válogató a közös megegyezésű előadások mellett három-három produkciót külön, maga ajánlott.

A két válogató, Balogh Tibor és Perényi Balázs összesen 49.000 kilométert utaztak, ketten 235 előadást tekintettek meg. Balogh Tibor úgy fogalmazott: szerencsés munkamegosztás jött létre közöttük, ízlésközösségben tudtak dolgozni, ajánlottak egymásnak előadásokat megtekintésre. Nem tettek önkorlátozást abban, hogy egy rendező vagy színház csak egyszer kerülhet be a programba. A legtöbb előadást, ötöt Miskolcon látták, de sok helyre eljutottak három-négyszer is, kevés színházba mindössze egyszer. (Voltak olyan színházak is, amelyek csak egy produkciójukat ajánlották a válogatók figyelmébe a lehetséges kettő helyett. A színházak által ajánlott előadásokon felül a válogatók annyi előadást tekinthetnek meg, amennyit szeretnének.) Kétszer utaztak határon túlra a kisvárdai és Thália Színház fesztiváljának válogatóival. Ezek az utak nem mindig alakultak szerencsésen, több előadás elmaradt.  A két válogató között a lista szűkítése közben alakult ki nézetkülönbség, ezért úgy döntöttek, nem lesznek képmutatóak: három-három előadást külön-külön ajánlottak a programba. Összesen 14 produkciót hívtak meg. Perényi Balázs elmondta, erős határon túli színházi előadásokkal találkoztak, emellett a fiatal generációra is felhívta a figyelmet. Törekedtek rá, hogy ők is jelen lehessenek a versenyprogramban, ne csak a kánonba beemelt alkotók.

Bejelentették, hogy az országos színházi találkozó idei díszvendége Udvaros Dorottya, Kossuth-díjas színésznő, a Nemzeti Színház tagja lesz. Ugyancsak ismertté vált a jövő évi versenyprogram válogatóinak személye: a Magyar Teátrumi Társaság részéről Kiss B. Atilla, míg a Magyar Színházi Társaság képviseletében Sólyom András filmrendező néz mindél több előadást március 1-től. Sólyom András filmrendező úgy fogalmazott, a kezdetektől, 2001 óta követeti a POSzT-ot, ennek ellenére nem tudja, pontosan, mire vállalkozott. Ígérete szerint sok előadást meg fog megtekinteni, bízik benne, hogy az érdeklődése mindvégig megmarad. Kiss B. Atillát meglepte a felkérés, megtekintette a naptárát, végül igent mondott rá. Kitüntetésnek tartja, hogy az ő ízlésére is bízták, mely előadások mérkőzzenek meg egymással, tiszta szívvel áll neki a feladatnak.

Páva Zsolt., Pécs polgármestere elmondta, a város lakói szeretik, sőt várják is minden évben a fesztivált. Az önkormányzat idén 70 millió forintot ad a költségvetéshez. A sajtótájékoztatón jelen lévő kulturális államtitkár, Hoppál Péter reményét fejezte ki, hogy az állam ugyanannyi támogatást tud adni, mint az előző években, a pontos összeg április elejére derül ki. Az államtitkár kijelentette: ő minden követ meg fog mozgatni, remél összeget a miniszteri keretből is. Hangot adott személyes kívánságának is: szeretné, ha a fesztiválon az amatőr színjátszók is megmutatkozási lehetőséghez jutnának, emellett emlékeztetett arra, a kormányzat folyamatosan dolgozik a kulturális alapellátás programján. 

Vidnyánszy Attila, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke kifejtette: a színházi embereknek fontos látni egymás előadásait, emellett alkalmat kell arra is teremteni, hogy megbeszéljék a szakma kérdéseit. Szeretnék, ha a fesztivál elsősorban ünnep lenne, nem pedig előadások versenye. Hozzátette: büszkének kell lennünk arra, hogy Magyarország kiemelkedő helyet foglal el Európában az egy főre jutó színházba járók számában. Két éve elkezdték újragondolni a POSzT-ot a Magyar Színházi Társasággal, a kutatómunkával a Mozaik Művészügynökséget bízták meg, amelynek elnöke, Szűcs Gábor arról számolt be, nemrég végeztek a kritikák és javaslatok összegyűjtésével. Később turisztikai szakembereket és fesztiválszervezőket is bevonnak a munkába.

A Magyar Színházi Társaság elnöke, Csizmadia Tibor szerint a POSzT minden évben változik kicsit, idén a válogatók kiterítették kártyáikat, megtudtuk pontosan a személyes ajánlásaikat. Szerinte ez érthető, hiszen két ember ízlése nem lehet azonos. Felhívta arra is a figyelmet, hogy idén 150 éves a Színház- és Filmművészeti Egyetem, szeretné, ha a kísérő programokban méltón jelen lehetne az intézmény. Hozzátette, ők, a rendező szervezetek tovább gondolkoznak, vitáznak azon, miként lehetne még nagyobb ünnepé tenni az országos színházi találkozót.

 

NAGYSZÍNHÁZ:

A válogatók közös javaslatára:

Hamlet – Örkény István Színház, Budapest

Írta: William Shakespeare

Rendező: Bagossy László

 

Erdély – Tündérkert – Miskolci Nemzeti Színház

Írta: Móricz Zsigmond

Rendezte: Keszég László

 

Vitéz Mihály – Weöres Sándor Színház, Szombathely

Írta: Székely Csaba

Rendezte: Béres Attila

 

Perényi Balázs javaslatára:

Bánk bán – Újvidéki Színház

Írta: Katona József

Rendezte: Urbán András

 

e föld befogad avagy számodra hely – Örkény István Színház, Budapest

Írták: Mohácsi testvérek – Kovács Márton

Rendezte: Mohácsi János

 

Balogh Tibor javaslatára:

A Mester és Margarita – Csokonai Nemzeti Színház, Debrecen

Írta: Mihail Bulgakov

Rendezte: Rusznyák Gábor

 

Koldusopera – Békéscsabai Jókai Színház

Írta: Bertolt Brecht–Kurt Weill

Rendezte: Katkó Ferenc

 

KAMARA- vagy STÚDIÓSZÍNHÁZ:

A válogatók közös javaslatára:

Szigorúan ellenőrzött vonatok – Csiky Gergely Színház, Kaposvár

Írta: Bohumil Hrabal

Rendezte: Bérczes László

 

Meggyeskert – Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy

Írta: A. P. Csehov

Rendezte: Sardar Tagirovsky

 

Heilbronni Katica – Szputnyik Hajózási Társaság, Budapest

Írta: Heinrich von Kleist

Rendezte: Kovács D. Dániel

 

Felülről az ibolyát – Trafó, Budapest

Írta: STEREO Akt

Rendezte: Boross Martin

 

Wilhelm-dalok – Jel Színház (Szkéné Színház)

Írta: Tolnai Ottó

Rendezte: Nagy József

 

Perényi Balázs javaslatára:

Brand – Nemzeti Színház, Budapest

Írta: Henrik Ibsen

Rendezte: Zsótér Sándor

 

Balogh Tibor javaslatára:

Isten ostora – Bánffy Miklós: A nagyúr című műve alapján – Nemzeti Színház, Budapest

Rendezte: Vidnyánszky Attila

 

Csicsely Zoltán

Fotó: Kálmándy Ferenc (POSZT)