Keresd a Nőt! – Nyílt nap a Színitanházban

A Jókai Színház és iskolája – a Színitanház – kitárta kapuit a művészetszerető, tehetséges fiatalok előtt

 

Természetesen férfiak, fiúk is jöhettek, jöhetnek; a Keresd a Nőt! mindössze az idei workshop címét jelzi. A Békés Megyei Jókai Színház és a Színitanház nyílt napját március 7-én és 8-án rendezték meg a békéscsabai teátrumban.

Fekete Péter igazgató

– Ez ma már hagyományos rendezvénye minden magára valamit is adó iskolának – mondta Seregi Zoltán rendező, a Színitanház igazgató-helyettese. – A nyílt napon az iskola bemutatkozik, az érdeklődők elé tárja mindazt, amit nyújtani tud mind a képzés, oktatás terén, mind pedig minden másban, ami speciálisan a mi színházi iskolánkra jellemző és vonzó lehet a pályaválasztás előtt álló, érdeklődő fiatalok számára.

Vasárnap és hétfőn mind a négy szak (színész, design vagyis díszlet- és jelmeztervező-asszisztens, színházi hang-fény- és színpadtechnikus, valamint színpadi tánc) bemutatkozott tanárai és diákjai segítségével. A Színitanház harmadik éve tart nyílt napot, és ezúttal is, immár hagyományosan, úgynevezett workshop keretében, interaktív módon a jelentkezők aktív részvételükkel a gyakorlatban is megismerhették az iskola munkáját, lehetőségeit.

Image

A foglalkozásokon egy adott témára mind a négy szakma iránt érdeklődők, a szaktanárok vezetésével, diákjainak segítségével létrehoztak valamilyen produkciót, produktumot és azt a második nap befejezéseként bemutatták egymásnak, illetve az érdeklődőknek. Ezek az egyszeri performence-ok nagyon érdekesek, tanulságosak voltak mindenki számára, és éppen az aktív részvétel, valamint a testközelség miatt sokkal vonzóbbá tehették az iskolát, mint különböző előadások, beszámolók. A mostani nyílt nap témája a Nő volt.

Image

Aki pedig közönségként ült be a produkciókat megnézni hétfőn délután a Vigadóba, csak ámult, hogy ennyi tehetséges fiatal ilyen elképesztően rövid idő – másfél nap – alatt gyakorlatilag színpadkész előadással tudott fellépni. Ez nem mehet másként, csakis lelkesedéssel, odaadással, csapatjátékkal és természetesen a felkészítő tanárok lelkiismeretes munkájával.

Fekete Péter igazgató a nyílt napot és a bemutatókat értékelve azt hangsúlyozta, milyen fontos feladata, küldetése a Jókai Színháznak és a Színitanháznak, hogy minden tavasszal, immár hagyományosan megnyissa a kapuit a színházművészet iránt érdeklődő fiatalok előtt.

Image

– Jöjjön az ifjúság, gyertek, gyerekek, hogy kipróbálhassátok magatokat ezen a gyönyörű pályán! Itt most bebizonyítottátok, hogy hihetetlenül rövid idő alatt és gyorsan értékes, izgalmas, látványos dolgok megvalósítására vagytok képesek. Meggyőztetek arról, hogy milyen sok kreatív fiatal él közöttünk, akik másfél nap alatt öt-tíz szakemberrel együttműködve fantasztikus produkció megalkotására képes – összegezte a tapasztalatokat a direktor. Majd köszönetet mondott minden színházi részleg, műhely segítőjének, valamint a diákoknak, akik csatlakoztak a munkához.

Az értékelésből az is kiderült: egy olyan szellemi műhely esetében, amilyen a színház, különösen fontos a különböző generációk együtt munkálkodása, hogy az idősebbek, a tapasztaltabbak átadhassák tudásukat a fiatalabb korosztálynak. Olyan érzése lehetett tegnap a közönség soraiban ülőnek, valahogy úgy van ez, mint a szimfonikus zenekarban, ahol együtt játszik öreg és fiatal, és úgy szólal meg a muzsika, amelyből kicseng a harmónia.

Image

– Nagyon fontos, hogy a szakemberek át tudják adni a tapasztalataikat, és jó, hogy ezekre a hallgatókban ott van a fogadó készség. Elismerés jár azoknak, akik ki mertek állni közreműködni. Reméljük, visztek haza valamit abból a hangulatból, légkörből, ami a színház sajátja – fordult az igazgató ismét a fiatalokhoz. – Kívánjuk, hogy amit itt láttatok, az segíthessen fontos döntésetekben, hogy a következő évet itt töltitek-e velünk, együtt vehetjük-e majd birtokba az új épületünket, az Ibsen Palotát. A következő évben már ott lesz az oktatás méltó helye. Egy életre szóló döntés lesz, amit majd meghoztok, ezért nagyon meg kell gondolnotok, mit léptek!

Alapos betekintést kaptak tegnap a fiatalok. A ,,közönségforgalmi térben”, tehát az előcsarnokban arról kaptak tájékoztatást, hogyan kell, illik ott viselkedni, ahol szigorú rend, fegyelem uralkodik. De megtudhatták azt is, hogy az alkotás színterein, a műhelyekben kreativitásukat, fantáziájukat szabadon engedhetik. A színházban a két rendszer követelményeinek egyaránt meg kell felelni, és a kettőből áll aztán össze az egységes világ.

Fekete Péter kiemelte: a színház és az iskola nyitott arra is, hogy érdeklődő, aggódó szülők, nagyobb testvérek, barátok jöjjenek és kérdezzenek. Bármiről nyugodtan érdeklődhetnek, elmondják őszintén, mi az előnye és mi lehet a buktatója a színházi pályának, mi szükséges a négy szak sikeres befejezéséhez, illetve mit adhat ez a képzés a fiataloknak.

Image

– Ma a közös produkcióban mint együttes mutattátok meg tehetségeteket, a felvételi vizsgán majd egyenként jöttök bizonyítani. Később el tudjuk mondani nektek egyenként, személyre szabottan is, mi az, ami szerintünk nektek való, és ami nem – figyelmeztette hallgatóságát komolyan a direktor. Majd bejelentette, hogy terveik szerint elindítják a színészszakon belül a bábszínész képzést is, ahol majd a bábjáték csínját-bínját tanulhatják meg azok, akiket ez a műfaj vonz leginkább. Végül felhívta a figyelmet a vendégkönyvre (szinitanház.hu), amibe várják a nyílt nappal kapcsolatos észrevételeket, tapasztalatokat. Kérte a fiatalokat, írják be, mit gondolnak, mit éreznek, mi jár a fejükben, mire várnak válaszokat, hogy jól tudjanak majd dönteni.

A Színitanház nyílt napját Seregi Zoltán is nagyszerűnek, sikeresnek értékelte. Mint mondta, minden szak résztvevője tartalmas munkát végzett a tanárok és az iskola növendékeinek vezetésével, segítségével.

Image

– Rövid másfél nap alatt saját bőrükön érezhették meg a gyerekek, milyen is itt az élet, hogyan is megy itt a munka – értékelte a rendezvényt az iskola igazgató-helyettese. – Belekóstolhattak a színházi alkotás ízeibe a színészet, a design, a hang- és fénytechnika, a színpadi tánc területén. Bemutató produkcióik a rendelkezésre álló rövid idő ellenére komoly és koncentrált szakmai munkát sejtettek. Reméljük, a felvételiken is találkozunk velük és még többekkel, akikhez elviszik a jó hírünket, iskolánk lehetőségeit, hangulatát és szellemét.

Színházban a siker fokmérője a taps, amiből tegnap felcsattant bőven. Egy ilyen workshop, bemutató célja pedig pont az, hogy megismertesse és vonzóvá tegye a színházi képzést, a művészet világát, az itt folyó háttérmunkákat, módszereket és a közönség szórakoztatásáért dolgozó embereket. A nyílt nap sikerét emeli, hogy körültekintően és felelősséggel tárta fel a kulisszatitkokat.

Niedzielsky Katalin Klára
publicista, színi kritikus

Forrás: Békés Megyei Jókai Színház