Kalmár Zsuzsa kapta a vajdasági Pataki-gyűrűt


Kalmár Zsuzsa, a szabadkai Népszínház művésze vehette át a legrangosabb vajdasági színházi elismerést, a Pataki-gyűrűt kedden Szabadkán.

A színésznő a szabadkai Népszínház Magyar Társulatának Ki tudja, látsz-e még című produkciójában Karády Katalin szerepének megformálásával érdemelte ki az elismerést. A Brestyánszki Boros Rozália szövege alapján készült előadást Mezei Zoltán rendezte.

Kalmár Zsuzsa az előadás bemutatója előtti sajtótájékoztató azt mondta, jutalomjáték volt számára ez a szerep, és úgy érezte, belőle is van valami a játszott karakterben.

A Magyar Szó című újvidéki napilap beszámolója szerint a rendező korábban arról is beszélt, hogy az előadásban azt az estet mutatják be, amikor Karády Katalinban megszületik az elhatározás, hogy elhagyja Európát.

“A vívódásainak lehetünk szem- és fültanúi, amikor az utolsó magyarországi fellépésén eljut arra a pontra, hogy nem az előadással foglalkozik, hanem mintegy önvallomásként, az addigi életére és pályájára visszatekintve elmeséli azt, hogy miért dönt úgy, hogy elhagyja az országot. Ily módon ez az előadás az elvándorlásról is szól”

– fogalmazott Mezei Zoltán.

A Pataki-gyűrűt az előző évadban nyújtott legkiemelkedőbb színészi alakításért ítéli oda a zsűri, és a délvidéki magyar színjátszás napján adják át. A pecsétgyűrű mellé pénzjutalom is jár.

A délvidéki magyar színjátszás napját október 29-én tartják, annak emlékére, hogy 1945-ben ezen a napon mutatták be a színház első darabját, Balázs Béla Boszorkánytáncát Pataki Lászlónak, a szabadkai Népszínház alapító tagjának rendezésében.