„Jövőre, veletek, ugyanitt!”

Véget ért a XVII. Magyar Drámaíró Verseny Békéscsabán

Ünnepi díszelőadással ért véget március 25-én, vasárnap este a XVII. Magyar Drámaíró Versenyen a Békéscsabai Jókai Színházban. A teltházas előadáson először Fekete Péter, a színház igazgatója köszöntötte a nézőket, Vantara Gyula országgyűlési képviselőt, Békéscsaba Megyei Jogú Város polgármesterét. és a három József Attila-díjas író – Szabó T. Anna, Garaczi László és Egressy Zoltán– egy éjszaka alatt írott darabjait színpadra állító három országos hírű rendezőt: Csiszár Imre Jászai Mari-díjas, Érdemes és Kiváló Művészt, Koltay Gábor Balázs Béla-díjas, és Marton László Kossuth-, és Jászai Mari-díjas, Érdemes és Kiváló Művészt.

Ezek után az est másik házigazdája: Józsa Mihály, a Magyar Teátrum című színházi magazin lapszerkesztője ismertette azt a Magyar Nemzetben megjelent újságcikket, aminek alapján a színdarabok íródtak. A téma igen hálásnak bizonyult, hiszen a Nem vicces – bölcs vezérünk feje az ostornyélen című cikk a hatvan éve, 1952. március 9-én megnyílt, Rákosi Mátyás életét bemutató budapesti kiállításról szólt.

A téma ismertetése után következett a zsűri bemutatása. A szakmai zsűri tagjai voltak: Mészáros Katalin, a Duna Televízió Kultikon című műsorának főszerkesztője, Linka Ágnes, a XXI. sz. Magyar Drámájáért Alapítvány művészeti vezetője, a versenyt életre hívó Siposhegyi Péter író özvegye, dr. Cs. Tóth János művészeti író, a debreceni Főnix Rendezvényszervező Kft. ügyvezetője, dr. Elek Tibor József Attila-díjas irodalomtörténész, a Bárka főszerkesztője, Gazsó L. Ferenc a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgató-helyettese, az MR1-Kossuth Rádió intendánsa, Pető Tibor színháztörténész, a Magyar Nemzet újságírója, dr. Tarján Tamás József Attila-díjas irodalomtörténész, kritikus, a szűri elnöke, és Zalán Tibor József Attila-díjas író, költő, a Jókai Színház dramaturgja.

A megnyitó után következtek az előadások. Közönség először Szabó T. Anna: Kézivezérlés című darabját láthatta, Koltay Gábor rendezésében, majd Garaczi László: Békeharc és karaoke című egyfelvonásosa következett Csiszár Imre rendezésében. Végezetül Egressy Zoltán: Idestova hatvan című színdarabját láthatta a közönség, Marton László rendezésében. Az előadásokat  követő szünetben a zsűri és a közönség is szavazott az átadandó díjakról.

Az eredményhirdetés előtt dr. Tarján Tamás, a zsűri elnöke mondott rövid értékelést, melyben méltatta a drámaíró verseny szép hagyományát, mondván, ez a néhány nap is bizonyította, hogy az egyéjszakás kalandnak lehet jó eredménye.

A Legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat Tircsi Anikótól, a XXI. sz. Magyar Drámájáért Alapítvány kuratóriumának elnökétől Gerner Csaba vehette át, míg a Legjobb női mellékszereplő díját Liszi Melindának ítélte oda zsűri.

Schlanger András és dr. Cs. Tóth János
Schlanger András és dr. Cs. Tóth János

A legjobb színész díját Schlanger András vehette át dr. Cs. Tóth János művészeti írótól, a legjobb színésznő díját pedig Kovács Edit művésznő, Zajácz Tamás bőrműves-iparművésztől.

Fekete Péter és Kovács Edit
Fekete Péter és Kovács Edit

Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap rendezői különdíját Mészáros Katalintól, a Duna Televízió munkatársától Marton László vette át.

Békéscsaba Megyei Jogú Város és a Magyar Teátrum című színházi magazin rendezői különdíját Vantara Gyula polgármester és Fekete Péter, az újság főszerkesztője adta át Koltay Gábornak.

A zsűri által a legjobbnak ítélt rendezés díját Csiszár Imrének adta át Korbely István festőművész.

Csiszár Imre
Csiszár Imre

Az eredményhirdetés végén az írók díjazása következett.

A Békéscsabai Kulturális Központ különdíját Herczeg Tamás önkormányzati tanácsnok adta át Szabó T. Annának. dr. Tarján Tamástól, a zsűri elnökétől vehetett át különdíjat Garaczi László.

A zsűri által legjobbnak ítélt író díját, és a Magyar Rádió különdíját Pethő Tibor, a Magyar Nemzet újságírója, és Gazsó L. Ferenc, az MR1 Kossuth Rádió intendánsa adta át Egressy Zoltánnak.

Egressy Zoltán és Pető Tibor
Egressy Zoltán és Pető Tibor

Az ünnepi díszelőadást és a XVII. Magyar Drámaíró Versenyt Vantara Gyula polgármester zárta be a következő szavakkal: „Jövőre, veletek, ugyanitt!”.

 

A díjak felajánlói és a verseny támogatói voltak:

A Magyar Nemzet, a Magyar Rádió, a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, a Magyar Teátrum, Békéscsaba Megyei Jogú Város, a Békéscsabai Kulturális Központ, a szarvasi Liget Hotel, a gyulai Erkel Hotel, a gyulai Elizabeth Hotel, a békéscsabai Fiume Hotel, a békéscsabai Árpád Gyógy- és Strandfürdő, Zajácz Tamás bőrműves-iparművész,Várkonyi János, Csuta György, Korbely István és Fazekas Attila festőművészek, az István Borház Kiskőrös, a Metaker Kft., a Bonduell Magyarország, az Agora-Csaba, az FHB Bank, az Alexandra Könyvesház, az Elegant Design és a Dalkia Energia Zrt.