„Játszani is engedd”

Március 19-én, a budapesti Tranzit Art Cafében rendezték meg a XVII. Magyar Drámaíró Verseny sajtótájékoztatóját, melynek házigazdái a rendezők, a háromnapos program otthonául szolgáló Békéscsabai Jókai Színház, a XXI. Század Magyar Drámájáért Alapítvány, valamint a Körös Irodalmi Társaság voltak.

Kezdésként egy „meglepetésjelenetet” láthatott a közönség: Kara Tünde és Gulyás Attila duóját, a napjaink valóságából már mit sem értő, a fiataloktól lemaradt nő és a nagyon is trendi, minden modern kütyüt kedvtelve használó férfi párbeszédét – mely egyébként abból a Csörtecímű Brestyánszki Boros Rozália darabból való, mely a 2010-es drámaíró versenyen született meg, és amelyet aztán Fekete Péter, a színház igazgatójának rendezésében be is mutattak az idei évadban a Békéscsabai Jókai Színházban.

A sajtótájékoztatót Fekete Péter vezette, ő kérdezte a meghívott vendégeket: Linka Ágnest, a XXI. Század Magyar Drámájáért Alapítvány vezetőjét; Darvasi Ferencet, a Körös Irodalmi Társaság tagját és a rendezvényre különkiadvánnyal jelentkező Bárka folyóirat szerkesztőjét; Cseke Katinkát, aki vendégművészként lesz ott Békéscsabán; Seregi Zoltánt, a Jókai színház rendezőjét; valamint a kezdő jelenetet játszó és a drámaíró versenyen szintén szereplő Kara Tündét és Gulyás Attilát.

Kép

A legnagyobb érdeklődés természetesen az idei versenyre meghívott alkotókat, a Szép Ernő- és József Attila-díjas Egressy Zoltán próza- és drámaírót, a Füst Milán- és József Attila-díjas Garaczi László próza- és drámaírót, valamint a Déry Tibor- és József Attila-díjas Szabó T. Anna költőt övezte. Egressy, akinek Sóska, sültkrumpli című darabját korábban már be is mutatta a Jókai Koleszár Bazil Péter rendezésében, elmondta, hogy egyszer már vett részt hasonló vetélkedőn, és a tapasztalatai azt mutatják, hogy bár nem ilyenkor születnek a világirodalom legjelentősebb művei, az egész egy nagyon jó szórakozás, játék – amelyet persze mindenki komolyan fog venni. Garaczi László és Szabó T. Anna viszont még nem szerepelt hasonló versenyen. Az idei Deszka Fesztiválon, a kortárs magyar drámák seregszemléjén A tizedik gén című darabjával szereplő Garaczi ki is fejtette, hogy eléggé izgul, mi lesz majd. Elmondta, hogy nincs semmi drámavázlata, így ha akarna, sem tudna előre elkészített anyagból dolgozni. A hozzájuk képest még kevesebb, bár nem jelentéktelen drámaírói tapasztalattal rendelkező Szabó T. Anna szavaiból kiderült, hogy éjszaka szokott dolgozni, írni, tehát ez a szituáció nem lesz számára ismeretlen – ettől függetlenül azonban egy nagy ugrásnak tartja az ismeretlenbe a drámaíró versenyt.

Kép

És akkor a részletekről: a rendezvényt, melynek médiatámogatója a Magyar Nemzet és a Bárka folyóirat, március 23. és 25. között tartják meg a Jókai színházban. A verseny nagyjából a szokott módon, ám néhány újdonsággal folytatódik, mondta el Fekete Péter. Ezúttal a nyitó napon, 23-án, péntek este a Duna Televízió Kultikon című magazinműsorából, 20 órakor derül ki, milyen cikk alapján kell a három szerzőnek szombat reggelre drámát írnia. Előre csak annyit lehet tudni, hogy idén a Magyar Nemzet valamely másnapi cikke alapján készülnek majd a darabok.

Tavaly nemcsak, hogy teltházzal ment(ek) a bemutató előadás(ok), de az érdeklődők a próbafolyamatba is beletekinthettek a helyszínen – az olvasópróbától az utolsó kimondott szóig végigkövethették a három előadás útját. A három darabot három, hat-hat fős színészcsapat próbálja és adja majd elő. Az 1. csapat munkájában Cseke Katinka, Kara Tünde, Nagy Erika, Gerner Csaba, Tege Antal és Szabó Lajos, a 2.-ban Kiss Ramóna, Komáromi Anett, Liszi Melinda, Csomós Lajos, Gulyás Attila és Presits Tamás, a 3.-ban Fehér Tímea, Gubik Petra, Kovács Edit, Katkó Ferenc, Schlanger András és Vadász Gábor vesz részt. A rendezők a Jászai Mari-díjas, Érdemes és Kiváló Művész Csiszár Imre; a Balázs Béla-díjas Koltay Gábor és a Kossuth- és Jászai Mari-díjas, Érdemes és Kiváló Művész Marton László lesznek.

A darabok tehát péntek éjjel születnek meg, a próbák szombat délben kezdődnek, az elkészült előadásokat pedig március 25-én, vasárnap 19 órától tekintheti meg a közönség a Jókaiban. A versenyről folyamatos beszámolót, blogokat olvashatnak majd a jokaiszinhaz.hu, illetve a barkaonline.hu oldalakon. Több kategóriában is osztanak díjakat: a szakmai zsűri dönt a legjobb drámáról, a közönség a legjobb alakításról. Emellett díjazzák a legjobb színészt és színésznőt, a legjobb fő- és mellékszereplőt és a legjobb rendezőt is.

Darvasi Ferenc

BárkaOnline.hu