II. Magyar Teátrum Nyári Fesztivál

Szarvasi Vízi Színház

Új szabadtéri színház született 2011 júniusában, Szarvason, a Holt-Körös festői szépségű partján, a 44-es főúttól mintegy 300 méterre. A Szarvasi Vízi Színház Magyarországon egyedülálló építészeti megoldásként finoman stilizált várkastély és egy amfiteátrum szelíd ötvözeteként épült fel. A színpad cölöpökön áll a víz felett, közel ezer férőhelyes nézőterét két bástya fogja közre. Az egyik bástya a színpad kiszolgáló épülete, a másikban pedig kávézó, étterem, tetőteraszi söröző foglal helyet. A színpad mellett egy új gyalogos fahíd köti össze a Holt-Körös két partját.

A Jókai Színház a kezdetektől aktív figyelemmel kísérte az új Szarvasi Vízi Színház létrejöttét, kézenfekvő volt tehát, hogy Szarvas Város Önkormányzata az akkor még a Békés Megyei Önkormányzat fenntartásában lévő egyetlen olyan intézményt kérte fel az üzemeltetésre, amely elérhető közelségben rendelkezik a megfelelő szakmai feltételekkel.
A Szarvasi Vízi Színház állami, önkormányzati finanszírozás, támogatás nélkül kezdete meg működését, ezért a 2011-es, első nyári szezonban nem csak műsorral kellett megtölteni egy új színházat, hanem nézővel is, azaz alig egy hónap alatt be kellett vezetni azt az amúgy is telített nyári színházi piacra, hogy legyen jegybevétel, amiből finanszírozhatóak a programok.
A műsor összeállításánál az volt a cél, hogy a nyári szezon minden hétvégéjén legyen egy-két nagyszínházi előadás, a hétköznapokon pedig ingyenes műsoros estek. A kitűzött célok az Szarvasi Vízi Színház megismertetése, a nézőszám, a jegyár-bevétel és a veszteségmentes üzemeltetés már az első szezonban megvalósultak.
A Vers a víz fölött programsorozat elindításával a legfőbb cél az volt, hogy a Szarvasi Vízi Színházban minden este történjen valami. Ezért találta ki a Jókai Színház vezetése az alacsony költségvetésű, ingyenes zenés felolvasóestek sorozatát, amely már az első szezonban is nagyon népszerűnek bizonyult.
A Jókai Színház időközben Békéscsaba város fenntartásába került, Békéscsabai Jókai Színház néven. A tulajdonosváltást megelőző átmeneti időszakban vált esedékessé a Szarvasi Vízi Színház üzemeltetési szerződésének aláírása, ezért Szarvas Város Önkormányzata az újabb öt évre szóló megállapodást nem a Jókai Színházzal, hanem a Magyar Teátrum Nonprofit Kft-vel kötötte meg, a Jókai Színház szakmai támogatása és felügyelete mellett.

Mit tettünk tavaly nyáron?
A második nyári évad tizenöt nagyszínházi előadást, három koncertet 13 felolvasó-színházi előadást és több mint harminc vers- illetve dalestet foglalt magában.
A szezonon belül megrendezésre került a Magyar Teátrum Nyári Fesztivál, melyben a Magyar Teátrumi Társaság (a hasonló nevű kft. egyszemélyi tulajdonosa) tagszínházai vettek részt (Beregszász, Békéscsaba, Debrecen, Dunaújváros, Eger, Szentendre, Zalaegerszeg). Június 23-ától hét, főleg vidéki és egy határon túli tagszínház mutatkozott be előadásaival a szarvasiak és a Holt Körös parti városba látogató nyaralók, kirándulók, turisták előtt. A közel ezerfős nézőtér szinte minden előadáson megtelt, az átalagos nézőszám 8-900 volt, ami összesen mintegy 6000 nézőt jelent. Hét fős társadalmi zsűri döntött a fesztivál díjairól, melyeket augusztus 31-én, az utolsó előadás után adtak át.
A Magyar Teátrum Nyári fesztivál hét nagyszínházi előadása mellett a Szarvasi Vízi Színház 2012-es nyári évadában, Táncszínházi bérletben az ExperiDance három előadását láthatta még mintegy 2400 néző. A Békéscsabai Jókai Színház három zsúfolt házas, pótszékes Monte Cristo grófja, egy Varázsfuvola és egy Sóska, sültkrumpli előadással szerepelt, ami a nyitó gálaesttel, a Kaláka együttes, valamint a Török Ádám és a Mini Big Band koncertjével együtt, 900 fős átlag nézőszámmal, újabb 7000 nézőt jelent.
A belépődíjas nagyszínházi produkciók közötti szinte minden egyes napon ingyenes előadást láthattak a nézők a már tavaly nyáron is sikeres Vers a víz fölött programsorozatban. A mintegy ötven ingyenes előadás átlagosan 300 nézőt vonzott (volt, amikor hétszázat is), ami újabb 15 ezer látogatót jelent.
A nézőszámokat összeadva kiderül, hogy a Szarvasi Vízi Színház 2012-es nyári programjait június 16-ától, augusztus 31-éig mintegy harmincezer ember látta.

Mit teszünk az idén nyáron?
Ezt a nézőszámot szeretné – ha lehet – idén nyáron fölülmúlni a Szarvasi Vízi Színház. Ehhez jó előadások kellenek, és jó idő. A két feltétel közül az előadásokról a Magyar Teátrum Kft. és Jókai Színház gondoskodik, az időjárásra még nincs közvetlen befolyásunk. A nyári szezon június 16-án este indul zenés-táncos évadnyitó gálaesttel. Augusztus 20-áig minden pénteken és szombaton este nagyszínházi előadások várják a publikumot. A szarvasi Cervinus Teátrum idén is megrendezi egyhetes fesztiválját. Megrendezésre kerül a II. Magyar Teátrum Nyári Fesztivál, vidéki, tánc- (Moulin Rouge) és határon túli előadásokkal (West Syde Story). Lesznek sztárszínészek és sztárrendezők (Hyppolit, a lakáj – Reviczky Gáborral, Eperjes Károly rendezésében). Lesznek családi- és gyerekelőadások (Hetvenhét – Huzella Péterrel, Jordán Tamás rendezésében). A többit most nem soroljuk fel, mert még folynak az egyeztetések.
Az ingyenes Vers a víz fölött programot idén is továbbfejlesztjük. A hétvégé előadások mellett minden hétköznap este is történik valami, de nem csak verseket hallgathatnak. Lesz olyan nap, amikor egy-egy költő és zeneszerző versenyez egymással, ki tud gyorsabban, jobban egymást inspirálva improvizálni. Lesz olyan este, amikor ismert rock-musical énekes-színészekkel találkozhatnak, lesznek családi napok, és zenés-dalos kívánságműsorok is. Tehát, ahogy mondani szokták: „Lesz minden, mint karácsonykor”, talán még a nyári Mikulás is eljön!
De Önök mindenképpen jöjjenek el az idén nyáron Szarvasra!
Józsa Mihály
Fotók: Magyart Teátrum archívum