Hűvösvölgyi Ildikó eszén túljártak!

Az okos Sári bíróné?

Sopronban óriási sikerrel játssza a Turay Ida Színház a Sári bírót. A nézők állva tapsolnak, komolyan mondom, olyan sikere van, mint egy nagyoperettnek, vagy mint egy musicalnek! A nyírségi, szatmári dalokat a rendező, Mikó István szerkesztette bele az előadásba úgy, hogy a szereplők adják a zenekart is.

A falon elhelyezett mosófától elkezdve mindenen játszanak. Közülük a tekerő lantot, népies nevén a nyenyerét és a köcsögdudát ismertem fel. A többiről fogalmam sincs, de nagyon jól szólnak. A fogadtatás fölülmúlta a várakozást. Ezt a darabot annak idején Móricz Zsigmond Blaha Lujzának írta, és be is mutatták az ő főszereplésével a Nemzeti Színházban, de a szerep nem volt neki való. Ignotus, a Nyugat című folyóirat egyik alapítója el is marasztalta kritikájában: „Az előadásnak, egyenetlenségén kívül, egy nagy baja volt…Blaháné…Blaháné egyénisége elválaszthatatlan az édességtől, az elragadó bájosságtól, a darab Sári asszonyában pedig semmi sincs ezekből a tulajdonságokból… Blaháné bájossága elejtette azt a kemény kardosságot, mely nélkül a darab érthetetlen. A Rákóczi-indulót nem lehet viola d’amouron eljátszani. Ez a szerep Rákosi Szidinek való…” írta Ignotus 1910-ben. A bírónét most 2011-ben, Hűvösvölgyi Ildikó játssza.

Te falusi lány vagy?

– Budapesttől harmincöt kilométerre születtem Őrszentmiklóson, – ma már Örbottyánnak hívják – és ott éltem tizennégy éves koromig. Nem csak a paraszti gyökereimet, hanem a tehetségemet is a szüleimnek köszönhetem. Édesapám csodálatosan hegedült, édesanyám meg gyönyörűen énekelt. Még most is, nyolcvannyolc éves korában, úgy énekli az allelujákat, hogy könnybe lábad a szemem. A Sári bíró nyelvezetét nem volt könnyű elsajátítanom, hiába nevelkedtem falun. Bizony már hónapokkal előtte elkezdtem foglalkozni az anyaggal és minden tanulmányt összegyűjtöttem róla. Én nagyon szeretem Blaha Lujzát. A naplójából műsort készítettem, 1986-ban pedig egy Blaha Lujza életéről szóló tizenhárom részes rádiójátékot is eljátszottam – elénekeltem. Nívó díjat kaptam érte. Most pedig eljátszhatom Sárit, a bírónét, amit Móricz írt Blaha Lujzának. A Turay Ida Színház szereposztásában mindenki a helyén van, mindenki abban a stílusban játszik, amiben kell, nem kellett őket toszojgatni a próbák folyamán. A kollégákkal, Benkő Péterrel, Szabó Anikóval, Germán Líviával, Boros Zoltánnal, Mikó Istvánnal, Nagy Gáborral, Rusz Milánnal, Borbély Krisztinával, Kurkó Józseffel és Suha Kálmánnal remekül tudtunk együtt dolgozni, és jókat nevetni. Mert édes humora van a darabnak, amit zenével még meg is fejelt Mikó István. Az operától az operetten keresztül a sanzonokon át a musicalig végigénekeltem mindent a pályám során, de ilyen gyönyörű, ízes, eredeti népdalokat, mint amik ebben a darabban felhangzanak, még nem.

Milyen Sári bíróné figurája?

– Politikus alkat, akinek ma a Parlamentben lenne a helye. A faluban mindenkit ismer és pontosan tudja, hogy kitől mit várhat, kit mivel tarthat sakkban. Nagyravágyó asszony, aki öt gyereket szült, amellett ellátta a háztartást és harminchárom éven át azon dolgozott, hogy az urát egyhangúlag válassza meg a falu bírójának. Tragédia számára, hogy ennyi idő után nem a férjét választják meg, hogy a gondosan felépített hatalmat elveszik tőle. A fia, – Boros Zoltán –, annak szerelme, Lizi – Germán Lívia –és az ura – Benkő Péter –  összefognak ellene és túljárnak az okos bíróné eszén. Egy nagy korszak véget ért a számára, mint ahogy az én életemben is annak idején, amikor huszonöt év után eljöttem a Madách Színházból, mert elfogytak alólam a zenés szerepek. Elkezdtem prózai darabokban játszani, vezettem a Bartók Rádió Muzsikáló délutánjait és tanítottam. Több kis ajtó nyílt ki előttem, egy egészen más dimenzióban folytattam a pályámat. Biztos vagyok benne, hogy ez az asszony, a Sári, ugyanúgy megtalálja majd a kudarc után a helyét a családban és az életben egyaránt. Sári szavait szabadon idézve: „Csak föl kell hozzá tekerni az észt!” Ha megkérdeznék tőlem melyek a legkedvesebb szerepeim, ez köztük lenne. Ez a darab kitörölhetetlenül ott ragyog bennem!

Shirley