Holle anyó újragondolva

Ízig vérig közép-európai családi musical születik a szarvasi Cervinus Teátrum és a Békéscsabai Jókai Színház koprodukciójában. Az északi mondakörön alapuló történetet a szarvasi Cervinus Teátrum felkérésére, 2013-ban fiatal alkotók gondolták újra és ezekből a gondolatokból olyan musical született, mely minden korosztály számára tartogat mondanivalót.

A szorgalmas lány és az elkényeztetett mostohatestvér történetét két csetlő-botló béreslegény teszi mókás kalanddá a gyerekek számára. A fiataloknak a szép Ágica és az árva Jakub szerelmének története ad módot az elábrándozásra. Felnőtt fejjel pedig érdemes elgondolkodni a mindenért a körülményeket hibáztató vasfogú bába és a bölcs türelemmel szorgoskodó Holle anyó életpéldáján.

Az első bemutató 2013. november 5-én volt a szarvasi Cervinus Teátrumban. Az előadást a Pozsonyban végzett rendező Varga Viktor viszi színre, aki 2004 óta színészként egyik alapító és állandó tagja a Cervinus Teátrum társulatának. Rendezőként színházunkban a Hazárd keringő című komédiával debütált. A Grimm testvérek meséje nyomán elképzelt történet életre keltéséhez, ötletei megvalósításához Belinszki Zoltán, Gulyás Levente és Vári Bertalan személyében kiváló alkotótársakra lelt. A Cervinus Teátrum és a Békéscsabai Jókai Színház együttműködésével pedig az előadás két otthonra is talált.

Belinszki Zoltán író színházi múltja 1988-ban kezdődött, akkor az Árpád Gimnázium diákszínpadán bontogatta szárnyait. Olyan mesedarabok színpadra állítójaként ismerhetjük, mint a Lúdas Matyi, a Rátóti históriák, A brémai muzsikusok. Első könyve 1989-ben jelent meg A megértés nehézségei címmel, melyet többek között a Terézapu beájulna, avagy állítsátok meg a szőke nőket!, vagy a Honfoglaló forgatókönyve követett. Az író így vélekedik a darabról: „Minden jó történetnek van aktualitása. Számomra a Holle anyó ma azokról az emberekről szól, akik nem termelik újra a saját válságukat, nem okolnak mindenért másokat, inkább következetesen járják az útjukat és kitárják szívüket az apró örömök előtt. Szeretném, ha mi sem mennénk el durcás képpel a sürgető kemencéink, kínáló almafáink mellett…”

Gulyás Levente a musical zeneszerzője, tevékeny és sikeres művész. Az ország több színházának felkérésére írt már zenét gyermek és felnőtt előadásokhoz egyaránt (Rigócsőr király, Rab ember fiai, Disznójáték, Lüzisztráté, Kolozsvári bíró…), de a film világa sem ismeretlen számára (A föld szeretője, Janus). A Békéscsabai Jókai Színházhoz nem csak zeneszerzőként, de zenei vezetőként is szoros szálak fűzik. A szarvasi nézők a Cervinus Teátrum által bemutatott Tessedik című musical zenéjét hallgatva zárták szívükbe.

Vári Bertalan Harangozó-díjas táncművész, koreográfus, a Bartók Kamaraszínház tánctagozatának művészeti vezetője pályáját a Novák Ferenc nevével fémjelzett Honvéd Együttesben kezdte. Alapító tagja és tánckarvezetője volt az Experidance társulatnak, majd 2008-ban többedmagával új táncegyüttest hozott létre Presidance Company néven. 2011-ben megalapította első, saját tánctársulatát, a Varidance-t, A Holle anyó koprodukciós musicalhez készített koreográfiáit a Varidance társulat táncolja.

Szereplők: HOLLE ANYÓ: Dósa Zsuzsa Domján Edit-díjas, MOSTOHA: Kolti Helga, ÁGICA: Tatár Bianka / Eva Javorská, JAKUP: Vadász Gábor/ Polák Ferenc, MARKO: Benkő Géza, MIRKO: Gulyás Attila Junior Prima-díjas, CSÚNYA LÁNY: Liszi Melinda.

G. H.