Hippolyt narrálva

Új lehetőség látássérültek számára

Narrációval kiegészített előadást tartottak kedden este a Békéscsabai Jókai Színházban. Az új kezdeményezés egyedülálló lehetőség a látássérültek számára annak érdekében, hogy a színpadi produkció befogadását segítsék számukra az előadás előtt és közben különböző többletinformációkkal.

A Békéscsabai Jókai Színház már korábban is gondolt a fogyatékkal élőkre, akadálymentesítettek, indukciós hurkokat szereztek be, extra méretű ülőhelyeket alakítottak ki, illetve létrehoztak olyan részt a nézőtéren, ahol a kerekesszékkel élők nézhetik az előadást. Braille írással tudatják a vakok és gyengénlátók részére az aktuális darab szereposztását és rövid tartalmát az előtérben felállított információs pultnál – ez nem új kezdeményezés, már korábban is volt ilyen -.

Vakok és gyengénlátók látogattak a békéscsabai jókai színházba, Békéscsaba, 20121002
 

A “segítség” Ezúttal azonban egy egészen új vállalkozásba fogtak, azt szeretnék, ha a látássérültek is teljes részeseivé válhatnának az előadásnak, és nem csak a párbeszédek és a betétdalok jutnának el hozzájuk, hanem a látványt is „hallanák”.

– Színházunk ebben az évadban új kezdeményezéssel igyekszik kedvében járni látássérült nézőinek. A 2012/2013-as évadtól a 90 decibel projekt a 90 fok elnevezésű programmal bővült, amelynek célja a művészeti élményekhez való egyenlő esélyű hozzáférés magas szintű megteremtése. A társulattal szorosan együttműködve egy olyan narrációs programot indítunk útjára, amely az előadás előtt és közben többletinformációkkal segíti a színpadi produkció befogadását – mondta Komáromi Anett, a Békéscsabai Jókai Színház színművésznője.

Komáromi Anett szeptember 10-e és 14-e között vett részt egy képzésen, ennek kapcsán indult el a narrált előadás. Ez egy újdonság, ilyen még nincs sehol, senki sem csinálja. Tulajdonképpen arról van szó, hogy készül egy hangos cd, ami az előadás előtt tájékoztatja a látássérülteket azokról az információkról, amiket a látók a szemükkel „hallanak”. Majd előadás közben rövid tájékoztatásokkal egészül ki a színészek párbeszéde, mint például: „Schneiderné ki”, vagy „Hippolyt leül”.

Vakok és gyengénlátók látogattak a békéscsabai jókai színházba, Békéscsaba, 20121002

A kellékek “vizsgálata”

A kezdeményezés még „gyerekcipőben jár”, kedden este debütál első alkalommal, majd később rendszeresen igénybe vehetik a lehetőséget azok, akik igényt tartanak rá. Ezt megelőzően a „tesztcsoport” tagjai kedden délután kulisszajáráson vettek részt. Bekóborolták az egész teátrumot az öltözőktől elkezdve a festőtáron át a varrodáig/szabótárig és a designe teremig, a kaland aztán a színpadon ért véget. A világot jelentő deszkákon járhattak a résztvevők, megfoghatták, megtapogathatták a ruhákat, díszleteket, kellékeket.

Vakok és gyengénlátók látogattak a békéscsabai jókai színházba, Békéscsaba, 20121002

Tapintással nézték mag a jelmezeket – Eddig is jó volt a kapcsolatunk a színházzal, a kulisszajárásokon rendszeresen részt vettünk. Ez a mostani narrációs előadás egy különösen kedvező kezdeményezés, bár még alakul, próbáljuk, hogy lenne a legjobb, de mindenképpen hasznos és sok pluszt jelent a látássérülteknek ahhoz, hogy könnyebben megértsék az előadást – közölte Szabó Tiborné, a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyeri Egyesületének elnöke.

A kedd este tehát egy újabb premier, ezúttal a narrált előadás debütál azért, hogy minden néző egyforma élmény részese lehessen.

Forrás: Hír6.hu / Sztahovics Zsuzsa