Harmadik Richárd Kecskeméten

Réti Erika, a trónfosztott királyné

A fehér és a piros rózsa háborúja – azaz a York és a Lancahster ház uralkodásért vívott hosszú és véres harca Shakespeare-t is megihlette. Királydrámái közül talán a III. Richárd a legismertebb. A zsarnokságról és hatalomról szóló darabot február 25-én mutatják be a Katona József Színházban Cseke Péter rendezésében, Harmadik Richárd címmel. A próbafolyamat során Réti Erikával beszélgettünk, aki Margit királynét alakítja majd az előadásban.

– Margit, a trónfosztott királyné alakja meglehetősen keserű, egy gonosz asszonyt ismerhetünk meg benne. Hogyan építi fel a szerepet?

– Egyelőre még a szereptanulás, illetve az első rendelkező próbák fázisában vagyunk, így még keresem az utat Margit lelkivilágának megismeréséhez. Több szempontból is nagy kihívást jelent nekem ez a feladat. Elsőként azért, mert ehhez hasonló negatív karaktert még nemigen játszottam. Másrészt Margit személyisége nagyon távol áll tőlem. Úgy érzem, mélyre kell ásnom a lelkem bugyraiban, hogy megértsem, mit miért tesz, és ezáltal meg tudjam mutatni az emberi oldalát is. Margit királyné hataloméhes, bosszúálló, sőt gyilkos asszony. Megvan az oka annak, hogy ilyenné vált: a férjét, VI. Henriket, majd fiát, Edvardot is megölték a York család tagjai. Később száműzték őt. Most éppen ott tartok, hogy elolvastam Shakespeare VI. Henrik című drámáját is, mert úgy éreztem, pontosam ismernem kell az előzményeket. Ez segített abban, hogy átérezzem, honnan ered Margitban ez a hihetetlen düh.

Bera Linda

Az interjú folytatását megtalálja a Magyar Teátrum februári számában