Hanti Krisztina: Noé meggondolta

Irodalomkritikák

Megjelent a Magyar Teátrum egyik külső munkatársa: Hanti Krisztina irodalomkritikákat egybegyűjtő könyve. A kötetben a mai magyar irodalom olyan személyiségeiről olvashatnak, mint például Nagy Gáspár, Jókai Anna, Nagy Erzsébet, Csoóri Sándor, Ágh István, Bella István, Orbán Ottó.

A könyv fülszövegéből:

A kritika személyes műfaj. A kritikus nem tudja függetleníteni magát sem az érzéseitől, sem a világképétől, értékrendjétől, és az irodalomról való felfogásától sem. Egyfajta kulturális párbeszéd részese. A „kultúrtermék” és a befogadó között valahol félúton ott van ő is, és nem kisebb feladat az övé, mint az, hogy ezt a képzeletbeli egyenest egy háromszöggé bővítse, és közvetítő legyen, aki segít a műértésben. Az olvasót akarja szolgálni elsősorban, de gyakran legalább annyira fontos az alkotónak és a kritikustársaknak is, hogy mit ír.

Hanti Krisztina sűrű szövetű elemző kritikáit és összegző írásait az alaposan megkomponált szerkezet, az új, lényeglátó gondolatok, a hosszasan kanyargó, dinamikus mondatok teszik sajátosan egyedivé. Tanulmányaiban – az ötvenes-hatvanas évektől induló költőnemzedék kutatása során – a hagyományértelmezés kérdésére helyeződik a hangsúly.

Hanti Krisztina (1982., Budapest) kritikus, irodalomtörténész. Az ELTE magyar és a Nyíregyházi Főiskola angol szakán végzett. 2007-ben Móricz Zsigmond-ösztöndíjban részesült. A SZÍN-TÉR című rendezvénysorozat házigazdája. (az Írószövetség klubjában, ahol a Magyar Teátrum is bemutatkozott – a szerk.) Jelenleg sajtótitkárként dolgozik.