Gyurkovics-emléknap Veszprémben

Gyurkovics Tibor Kossuth- és József Attila-díjas íróra emlékeznek szombaton a veszprémi Petőfi Színházban; a teátrum egykori dramaturgja (1988-1992 között) december 18-án lenne 80 éves.

Oberfrank Pál, a színház igazgatója keddi sajtótájékoztatóján elmondta: fotókiállítást rendeznek az íróról és bemutatott műveiből a Latinovits-Bujtor Játékszínben szombaton 15 órakor, majd részleteket vetítenek az író Fekvőtámasz című művének előadásából, amelyet 1986-ban mutattak be Veszprémben. A Tordy Géza rendezte darab érdekessége, hogy abban Gyurkovics Tibor is játszott – tette hozzá.

Az emléknap vendége lesz Szakonyi Károly Kossuth- és József Attila-díjas író, aki barátjára, írótársára emlékezik majd. Gyurkovics Tibor írásaiból két általános iskolás ad elő részleteket – mondta az igazgató, hangsúlyozva: gondolkodnak azon, hogy újra műsorra tűzzenek a színházban egy Gyurkovics-darabot.

Oberfrank Pál tájékoztatott arról is, hogy 13 Veszprém megyei középiskola mintegy 150 diákja ad majd elő jeleneteket a Bibliából január 22-én, a magyar kultúra napján. A produkciót Pataki András, a Forrás Színház igazgató-rendezője állítja színpadra – tette hozzá.

Az ember tragédiája tavalyi színre vitelénél jóval nehezebb a mostani feladat a diákok számára, hiszen nem egy drámai “alapanyaghoz” nyúlunk, hanem egy olyan műhöz, amely a keletkezését tekintve is 1100 év produktuma – mondta Pataki András a sajtótájékoztatón. Hozzátette: a nehézségek ellenére is nagyon vonzó ez a kihívás, s a diákok is “gőzerővel próbálnak”.

A Biblia az egész emberiség számára alapmű nemcsak vallási, hanem kulturális értelemben is – mondta a rendező, rámutatva, hogy az iskolák tetszés szerint választhattak bemutatandó részt, jelenetet a Bibliából. Az Ószövetségből valamivel több jelenetet választottak – tette hozzá.

Pataki András elmondta: a színház minden segítséget megad a jelenetek betanulásához, de a rendezést inkább az adott középiskolák irodalomtanárai végzik, ő inkább – mint mondta – szervező, szerkesztő és tanácsadó. Azt elképzelhetőnek tartotta, hogy egyes gondolatok “bejátszására” felkérnek majd egy-két profi színészt.

Az egyes jeleneteket zene köti majd össze, s azt a veszprémi Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskola diákjai adják elő. A zenei betéteket Vörös Boglárka, a középiskola zeneszerzés szakos tanára írta – jegyezte meg, hozzátéve, hogy mintegy két és félórás előadást produkálnak majd a diákszínjátszók.