Győri Péter La Mancha lovagjává alakult Sopronban

Te rendőr vagy b…meg!!!

Ködös vasárnap van. Dupla előadás, két különböző helyszínen. A délutánin már túl vagyunk. Ülünk az autóban, úton az esti előadás helyszíne felé. Győri Péter, aki mellettem ül, szövegkönyvet vesz elő, én meg a déli maradékot, egy nagy darab rántott húst. Ő olvas, én eszem. Nem akarom zavarni, pedig már rég nem beszélgettünk egy jót. Minden idejét a La Mancha lovagja című zenés dráma próbái töltik ki. A bemutató december 18-án volt a Soproni Petőfi Színházban, Huszti Péter rendezésében.

 

Győri Pétert immár húsz éve ismerem. A Mindhalálig Beatles előadásban láttam először az Arizóna Színházban, sorozatban pedig a Kisváros Mátéjaként. A nézők nagyon sokáig beazonosították a rendőrnyomozó szerepével. Kellemetlensége is származott belőle abban az időben, amikor a sorozatot vetítette a tévé. Egyszer lifttel szeretett volna felmenni egyik ismerőséhez. A liftbe még két férfi szállt be nem túl bíztató kinézettel. Egy darabig mustrálták, figyelték Győrit:

– Olyan ismerős vagy valahonnan! – mondta az egyik, majd kisvártatva „felismerte”: – Te rendőr vagy b…meg!!! – szerencsére mielőtt verni kezdték volna kinyílt az ajtó és Győrinek sikerült kiugrania a liftből. Esélye sem volt elmagyarázni, hogy ő színész és a sorozatban csak szerepet játszik.

Győri Péter

Győri Péter az utóbbi időben tíz kilót fogyott. Szikárabbá vált. Eszembe jut Al Pacino, aki húsz kilót hízott, vagy lefogyott, ha a szerep úgy kívánta. Hiába, egy színész nemcsak a szívével, lelkével játszik, hanem testének minden porcikájával. Énektanárhoz jár, konditeremben edzi magát amióta elvállalta Don Quijote szerepét Sopronban. Énektudását és állóképességét fejleszti. Két évvel ezelőtt ajánlották fel neki először a La Mancha lovagja főszerepét, de visszautasította. Illetve ez így nem pontos. Időt kért a darab rendezőjétől, Huszti Pétertől és Darvasi Ilonától, a Soproni Petőfi Színház igazgatójától, hogy felkészülhessen a szerepre. És most belevágott! Mind korban, mind lelkiekben felnőtt a nagyszerű feladathoz. Mára megtalálta saját magában a figurát. Huszti Péter mondta neki a próbák kezdetén:

– Amit eddig eljátszottál a pályafutásod során, jó előtanulmány a búsképű lovaghoz. Van honnan tovább lépned.

Győri Péter édesapjának Huszti Péter volt a kedvenc színésze, de sajnos nem érhette meg, hogy lássa fia és kedvenc színésze közös munkájának gyümölcsét. Már háromszor  dolgoztak együtt. A  Szomorú vasárnap volt az első, a Komámasszony, hol a stukker a második és A Kőszívű ember fiai volt a harmadik közös produkciójuk. Az utóbbi előadásban Győrinek „csak” nyolc mondata volt, mégis fontos állomást jelentett színészi pályafutásában. Nagyon sokat tanult Huszti tanár úrtól.

Elismeréssel pillantok a mellettem halkan létező Győrire. Két éve készül testileg és lelkileg a Don Quijote szerepére és feltűnik a változás rajta. Teljesen átlényegült. Aki itt ül mellettem a kocsiban, már nem a régi. Minden ízében Cervantest látom benne.

„Én olyasvalakit személyesítek meg, aki… képzeletemben él… Egy szegény vidéki földbirtokos, már nem fiatal. Csontos és beesett arcú,… de szemében különös látomások lángolnak… Visszavonultan él, és így sok ideje van az olvasásra. Könyvei között gyakran még a hajnal is rávirrad. És nagyon elbúsítja mindaz, amit olvas. Hogy hogyan bánik az ember az emberrel… Sokat töpreng ezen, ettől kissé megzava- rodik az agyveleje. Tervet sző, a legfurcsább tervet.” – mondja a darabban Cervantes. A mondatokat akár Győri Péter mondatai is lehetnének, a búsképű lovag gondolatait akár ő is gondolhatná. A La Mancha lovagja próbái alatt lassan elmosódik a határ a valóság és az álom között. A színésznél háttérbe szorul az anyagi kapcsolat a világgal és sokkal nagyobb hangsúlyt kap a szellemiség. Elmélkedővé, idealistává válik.

A darabbéli Cervantes így kezdi védőbeszédét: „ Az ellenem felhozott vádak igazak! Idealista vagyok, sőt, hívő is. Vallom, hogy az élet keserű óráit könnyebb elviselni, ha az ember felismeri az öröm pillanatát és még nevetni is tud rajtuk. Engedjék meg, hogy ezt bebizonyíthassam egy játék keretében.”

Szaan