A GarázsMachbet lesz a Gyulai Várszínház idei első saját produkciója


Csütörtökön a várszínpadon mutatják be a GarázsMachbeth című darabot, amely a Gyulai Várszínház 60. évadának első saját bemutatója, egyben a thriller komédia magyarországi debütálása lesz – hangzott el hétfőn sajtótájékoztatón.

Elek Tibor, a Gyulai Várszínház igazgatója elmondta, a produkció “igazi műhelymunkaként” jött létre: Lőkös Ildikó dramaturggal és Árkosi Árpád rendezővel dolgoztak együtt, akik mindketten Gedeon József Amfiteátrum-díjat kaptak az elmúlt években a Szabadtéri Színházak Szövetségétől.

Hozzátette, a gyulai születésű Kovács Vandának szerettek volna a jubileumi évadra keresni egy darabot: először monodrámára gondoltak, ám azt elvetették, mert nem igazán illik a nyári előadások sorába. Így bukkantak John Cristopher-Wood darabjára, amelyet Farkas Wellmann Éva fordított le.

Árkosi Árpád rendező a sajtótájékoztatón elmondta, több kockázatot is rejt a darab: kétszereplős, így inkább kamaraszínházba illene; ráadásul speciális angol humorral megírt mű. Emellett a színházak szerény anyagi körülményei miatt országosan “a vágyakat visszafogva kell működni”, ami azonban inspiráló is lehet a művészek számára.

Az MTI kérdésére válaszolva közölte, ő javasolta műfaji meghatározásnak a thriller komédiát, hiszen a darab már-már bohózat jellegű, ugyanakkor Shakespeare eredeti Machbethje, amely fajsúlyosan része az előadásnak, a mai értelemben vett thrillerelemekben bővelkedik.

Kovács Vanda elmondta, hogy évek óta szeretett volna találkozni a pályáján Lady Machbeth szerepével, “ez most, még ha kicsit más formában is, de sikerült”. Hozzátette, számára a legérdekesebb a szerepben az, hogyan mutassa be azokat a vágyakat, amelyeket Elsie csak Lady Machbetként tud megélni.

Sipos Imre “borzasztóan izgalmasnak” nevezte azt a művet, amelyben egyik karakter bőréből a másikba ugorhat, sokféle arcát mutathatja meg, “amire viszonylag kevésszer van alkalma egy színésznek” – jelentette ki. Hozzátette, számára az a legizgalmasabb, hogy a profi és a dilettáns színház közti határokat keresse.

A történet szerint a kisvárosi házaspárnak elege lesz a tévéshow-kból, és az “igazi” kultúrára kiéhezve elhatározzák, hogy a lakótelepi garázsukban a környékbeli barátoknak maguk fogják előadni Shakespeare Macbeth-jét. Igaz, szerintük, a skót dráma kissé régimódian túl van írva, ezért kénytelenek rövidíteni, átírni, a tucatnyi szereplőt pedig ketten életre kelteni.

Elek Tibor elmondta, a darabot augusztus 5-én az Esztergomi Várszínházban játsszák, és reményeik szerint ősszel újabb helyszíneken mutathatják be.