Fesztiválközpont a pesti Broadway-n

Vidéki, határon túli, magyar és humoros – tematikus színházi szemlék a Tháliában

Sokfélét, másfélét is megmutatnak a budapesti közönségnek. Ez a legfőbb célja a Thália Színház három, évadon belüli fesztiváljának. Szeptemberben a vidéki színházakat látják vendégül, februárban a leghumorosabb előadásokat gyűjtik csokorba, májusban pedig a határon túli, magyar társulatok mutatkozhatnak be a fővárosban. A fesztiválok sajátosságáról, céljáról és a közönségigényről Lantos Anikó fesztiváligazgatóval beszélgettünk a napokban véget ért Humorfesztivál kapcsán.

–  Lehetősége vagy küldetése a Tháliának ez a sok fesztivál?

–  Feladata. Befogadó színház vagyunk, ez azt is jelenti, hogy egyik alapfeladatunk olyan események szervezése, amelyek megmutatkozási lehetőséget biztosítanunk vidéki és határon túli színházaknak. Év közben is fellépnek nálunk Budapesten kívüli társulatok, ám a szemlék idején koncentrált a megjelenésük. Ezeknek a fesztiváloknak egyébként hagyománya van a Tháliában.

Mivel felkért válogatók hívják meg az előadásokat, gondolom, vállalják, hogy nem reprezentatív egyik szemle programja sem.

–  Nem tudunk erre törekedni, hiszen nem annyi nap áll rendelkezésünkre, ahány színház létezik. Szemléket tudunk szervezni, a válogatók ötleteket adnak, ezek mentén kezdjük összeállítani a programot. Ám nagyon sokféle, gyakorlati szempont is közrejátszik a végleges program kialakításában. Csak, hogy kettőt említsek: ha az adott színháznak épp főpróbahete van, könnyen lehet, hogy nem tudnak elutazni hozzánk. Ugyancsak szempont, hogy nem minden előadás helyezhető át a mi tereinkbe. Ez a munka nagy logisztikával jár.

–  A közönség mennyire ismeri a három fesztivált?

– A Thália Színház nagyon jó helyen van a város színházi központjában.  Van egy ide szokott közönségünk, akik régóta látogatják a színházat, megszokták, sőt várják az ilyesfajta programokat. Az érdeklődést azzal is tudjuk fokozni, hogy olyan jegyárakat kínálunk, amelyet minden színházbarát meg tud fizetni. Minden produkció megtalálja a maga közönségét. Most, a Humorfesztivál alatt is volt rá példa, hogy felállva tapsoltak meg előadást. Ez azt jelzi,  jó úton haladunk.

–  Beszéljünk a soron következő, májusi Határon Túli Magyar Színházak Szemléjéről. Mit lehet tudni erről így, pár hónappal korábban?

–  A program még szervezés alatt áll, így konkrétumokat egyelőre nem szeretnék mondani. Mindig színes a szemle programja. Mivel több befogadó hely van a városban, és vannak rendszeresen Budapestre járó társulatok, lassan megismeri a határon túli színházakat is a rájuk kíváncsi, nyitott közönség.

–  Jól sejtem, hogy a sokféleség megmutatása a cél a színházi palettán?

–  A most lezajlott Humorfesztivál programja is mutatja: rendkívül eltérő produkciók gyűltek össze. Volt köztük klasszikus nagyszínpadi, stúdiószínpadi, stand up és kabaré. Ez azt is jelenti, hogy a fellépők olyan közegben is ki tudják magukat próbálni, amihez korábban nem volt szerencséjük. Újfajta tudást nyernek azzal, hogy az itteni közönség hogyan reagál rájuk. Persze maguk, a produkciók is elhozzák hozzánk a közönségüket, olyanokat is, akik soha nem jártak korábban a Tháliában. Egyfajta célunk, hogy összehozzunk egymással különböző előadásokat és közönségeket. Általános tapasztalat, ha egy előadó vagy alkotóközösség belerakja a szívét-lelkét az előadásába, biztos elnyeri a közönség tetszését, megnézik más produkciójukat is.

Csicsely Zoltán