Évadzárás Debrecenben

Változatos, tartalmas évadot zárt a debreceni Csokonai Nemzeti Színház – vonta meg a 148. évad mérlegét a színház igazgatója a hétfői évadzáró társulati ülésen. Ráckevei Anna elmondta: a vendégjátékokkal együtt 355 előadást tartottak 93 ezer néző előtt, ami azt jelenti, hogy 12 ezerrel többen látogatták az előadásokat, mint egy évvel korábban.

Az évadban 13 bemutatót tartottak, 15 ezernél több bérletesük volt, egy előadás átlagos látogatottsága meghaladta a 81 százalékot – sorolta az évadot jellemző adatokat Ráckevei Anna.

A színháznak – a vendégelőadásokat is beleértve –  355 előadása és  93 ezer nézője volt, 12 ezerrel több a tavalyinál. A társulat 13 bemutatót tartott. Emelkedett a bérletet váltók száma is, ebben a szezonban meghaladta a 15 ezret. Az előadások összességében 81 %-os látogatottsággal zajlottak.

A zenés darabok közül a Nabucco és a Légy jó mindhalálig, míg a prózaiak esetében a Régimódi történet és a Hét randi bizonyult a legnépszerűbbnek.

Két színházi találkozóra is meghívták a Csokonai szép szakmai sikert aratottElső szerelem című előadását. A Gemza Péterrendezte Beckett darabot márciusban a MITEM (Madách Nemzetközi Színházi Találkozó) közönsége láthatta a Nemzeti Színházban, júliusban pedig a  szegedi Thealter nemzetközi színházi fesztivál programjában szerepel.  

Az idei Bartók Plusz Operafesztiválon hatalmas sikerrel mutatták be a színház két éve színpadra állított, Korngold: A halott város című operáját a világhírű amerikai tenor, Robert Dean Smith főszereplésével.  A kritikák európai szintű eseményként értékelték az estét. Magyarország legrangosabb operafesztiváljának legfontosabb programjaiban a Csokonai Színház –kiemelten a kórus  – nagy közönség és szakmai sikert aratva vett részt.  A hagyományosan meghirdetett operaverseny döntős darabjait is a színház kórusának tagjai adták elő.

Az Operaház Primavera’14 programsorozata öt vidéki színház – köztük a debreceni – egy-egy operáját látta vendégül áprilisban.  Vajda János Debrecenben is népszerű alkotásai,  a Don Perlimplín és Don Cristóbal az Erkel Színházban is sikert arattak.

Június 27-én a Magyar Színházak XXVI. Kisvárdai Fesztiváljának versenyen kívüli programjában látható a Légy jó mindhalálig, míg aRégimódi történet szeptember elején a Thália Színházban vendégszerepel a Vidéki Színházak Fesztiválján.

Az elmúlt évadban is folytattuk a már hagyományos programsorozatokat, és újakat is indítottunk. Sikertörténet lett a Múzsák bérlet a Déri Múzeumban. Az irodalmi estek hiánypótló eseményeknek bizonyultak, hisz színészeink szinte valamennyi alkalommal teltház előtt játszottak. 

A Csokonai Színház munkatársai a vállalkozó kedvű nézőket minden hónap első vasárnapján beültették  egy időgépbe, és elröptették  a XVI. századi Londonba, hogy kiváló kép- és hangminőségben, magyar feliratozással élvezhessék a méltán világhíres Globe Színház előadásait. A Csokonai Színház így  tisztelgett a 450 évvel ezelőtt született William Shakespeare emléke előtt. Ez utóbbi két programsorozat folytatódik a következő évadban is.

Idén is megrendeztük a Deszka Fesztivált, a kortárs magyar drámák seregszemléjét. Az előadásokat összesen 4220 néző látta.  A fesztivál kilenc napja alatt a Csokonai Színház 388 vendégművészt és műszaki szakembert fogadott.

A helyi és megyei iskolákkal való szoros együttműködésünk is folytatódott. 700 négy előadásra szóló szabadbérletet kaptak rászoruló és kiváló tanulmányi eredményű diákok.

A következő évad az ősbemutatók évada. 12 bemutatót tervezünk. Ízelítő decemberig: az első premier szeptember 26-án az Istent a falra festeni című előadás lesz a Víg Kamarában. A darab szerzője és rendezője a színház színésze, Mészáros Tibor. A nagyszínpad   első bemutatója októberben a Kerényi Miklós Gábor rendezte Marica grófnő, a Budapesti Operettszínház és a Csokonai Színház közös produkciója. Ezzel párhuzamosan a Horváth Árpád Stúdiószínházban Katona Gábor mozgásszínházi előadást állít színpadra: a Csikóink című darabot. A Csokonai produkciója ősbemutató. Novemberben játsszák először Lackfi János ifjúsági mesejátékát. A dühös lovag rendezője Fige Attila.  25 éve halt meg Ratkó József, rá emlékezve és a középkori tematikánk jegyében mutatjuk be a Segítsd a királyt! című drámáját.

 

Új társulati tagok szeptembertől:

Sárközi-Nagy Ilona

Szakács Hajnalka

Pál Hunor

Papp István

 

 

Az évadzáró társulati ülésen átadott díjak:

Komiszár János festőművész különdíja:  Jóvér Csaba

A Debreceni Kőr Dáma Egyesület különdíja:    Lehner Zalán  gyerekszínész

Foto Art díj:   Mercs János  színművész

Horváth Árpád Alapítvány  különdíja:    Szűcs Kata színésznő 

Thália Nyakkendő Vándordíj:    Mercs János  színművész

Ígéretes pályakezdő- díj:    Szakács Hajnalka színésznő

Neményi Lili Vándorserleg:   Gyülvészi Péter karigazgató

Rubányi Vilmos-díj:Rácz István magánénekes

 

Nívódíjat kapott:

Mészáros Tibor

Orbázi Zoltán

Szalma Noémi

Újhelyi Kinga

Varga Klári