Elindult a vonat Tusnádfürdőre

A Magyar Teátrumi Társaság színházi sátorral érkezik Erdélybe

Hétfőn 16.40-kor elindult a Keleti pályaudvarról Tusnádfürdőre a menetrend szerinti Corona-gyorsvonat, amelyet az emlékév tiszteletére a Weöres Sándorról elnevezett mozdony húz. Az utazókkal tartanak Hűvösvölgyi Ildikó, Csomós Lajos és Gulyás Attila színművészek, akik az út során a költő verseit olvassák fel. A csapat másnap reggel 8-kor érkezik Székelyföldre, ahol július 24. és 28. között tart a XXIV. Bálványosi Nyári Egyetem és Diáktábor.

Az indulás előtti percekben a szervezők szóltak a “vers- és témavonat” jelentőségéről. Balatoni Mónika, a Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság államtitkára úgy fogalmazott: Weöres Sándor alkotásai köztudottan határárok nélküliek, univerzálisak, ám igazán csak magyar nyelven érthetőek. Tusványoson az anyaország szól a határon túli magyarokhoz, az író-költő szavain keresztül.

Image

– “Egy hónapja készült el a Weöres Sándor-mozdony, az első útját az író-költő szülővárosába, Szombathelyre tette. Most a Corona-gyorsvonat motorjaként Erdély közepébe érkezik. A vasút összeköt: ezúttal Magyarországot és Tusnádfürdőt” – fogalmazott Pál László, a MÁV Zrt. vezérigazgató-helyettese.

Image

– Nem idegen a versmondás a békéscsabai színészek számára – jelentette ki a Jókai színház igazgatója. Fekete Péter arra emlékezett: amikor a Szarvasi Vízi Színházban két éve elkezdték a versolvasást, arra számítottak, 5-6 arra sétáló hallgat majd bele a késő délutáni programba. Ezzel szemben 200-300, akad, hogy 600 ember is helyet foglal a nézőtéren, hogy Adyt, Pilinszkyt, Wass Albertet hallgasson – már 70 ilyen előadást tartottak.

Image

A Weöres Sándor Centenáriumi Év tiszteletére jelentette meg a Weöres-sorozatának 13., utolsó kötetét a Helikon Könyvkiadó. Kovács Attila Zoltán irodalmi főszerkesztő az Elhagyott versek című kötetből átadott egy példányt a vonaton utazó színészeknek, Csomós Lajosnak, Gulyás Attilának és Hűvösvölgyi Ildikónak, akik az út során 16-ot olvasnak fel a kevésbé ismert művek közül és irodalomtörténeti háttérinformációkat is megosztanak.

Image

A tusnádfürdői színes kavalkádban a Magyar Teátrum immár harmadjára állítja fel színházi sátrát. A megnyitó ünnepségen jelen lesz Fekete Péter mellett Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság titkára és Németh Kristóf, a Játékszín igazgatója is.

Sokféle programmal készülnek a szervezők. A versfélórában Császár Angela, Kolti Helga és Németh Kristóf is felolvas Weöres műveiből.

A szakmai beszélgetéseken a következő kérdésekre keresik a választ: A magánszínházaké a jövő?, Mit ér a tehetség? Fesztivál: szórakoztatás és/vagy kultúra. A beszélgetőpartnerek között egyaránt találkozhatunk ismert művészekkel (Kolti Helga, Bank Tamás, Seregi Zoltán, Falusi Márton, Takács Bence) és politikusokkal (Pálffy István, L. Simon László).

Lesz játszóház gyerekeknek, a sátor előtt helyett kap a Magyar Művészeti Akadémia Nemzeti Színházról szóló épülettörténeti kiállítása, mely Tordai Hajnal és Juhász Tibor munkájának köszönhető.

Vendégül látják a Magyarországi Szerb Nemzetiségi Színházat, a Budapesti Játékszínt és a Békéscsabai Jókai Színházat – mindannyian ízelítőt adnak zenés produkcióikból.

Hűvösvölgyi Ildikó Kaleidoszkóp című irodalmi estjével érkezik, míg a Pribojszki Mátyás Band blues koncertettel szórakoztatja majd az erdélyi közönséget.

,Image


Kép és szöveg: Csicsely Zoltán