A Honvédelmi Minisztérium (HM) és a Nemzeti Színház közötti együttműködési megállapodást írt alá Czermann János, a HM stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára és Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója kedden a Stefánia Palotában.
Az együttműködés aláírásakor Czermann János helyettes államtitkár kiemelte: idén a honvédelmi tárca a kulturális területeken is hosszú távú tervezésbe kezdett.
Az idén indították el a hangszerbeszerzési programot, a következő hónapokban indul a könyvtárreform, illetve azoknak a csapatmúzeumoknak a fejlesztése is, amelyek kiemelkedő identitáserősítő szereppel bírnak – tette hozzá.
Úgy fogalmazott, hogy
a katonakultúra nem csupán történelmi emlékként, hanem a modern világban is útmutatóként szolgál, hiszen a bajtársiasság, a felelősségtudat és áldozatvállalás ma is olyan kulcsfontosságú értékek, amelyek elengedhetetlenek egy erős nemzet felépítéséhez.
Emellett a katonakultúra és a katonák által képviselt művészeti tevékenységek – köztük a katonazene, a katonadalok és a historiás énekek – a magyar közművelődés fontos részei. Maguk a katonák pedig a vitézség, a hősies erények példamutató megtestesítőiként számos alkotás szereplői. Nem véletlenül részei hugarikumként is a magyar kulturális örökségnek – mutatott rá a helyettes államtitkár.
Célunk és feladatunk az olyan alapvető értékek bemutatása és átadása a fiataloknak, mint a hazafiasság vagy a bajtársiasság, amelyek hozzájárulnak az egyén nemzeti identitástudatának és kötődésének elmélyítéséhez, a haza és a honvédelem iránti elköteleződés kialakításához – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Hangsúlyozta:
a Honvéd Kadét Program és a honvédelem tantárgy oktatása révén mára több mint 26 ezer diákban tudatosult a honvédelem fontossága, ami több mint háromszoros növekedést jelent az elmúlt két évben.
Ez nemcsak a honvédelem iránti érdeklődést növeli, hanem olyan valódi készségeket is ad a fiatalok kezébe, amelyeket a mindennapokban is hasznosíthatnak.
Ennek kiemelkedő példája volt a szeptember 6-i Egri csillagok című előadás az MVM Dome-ban, a Nemzeti Színház és a Honvédelmi Minisztérium együttműködésében, amelynek keretében 6300 honvéd kadét közösen szavalta a várvédők esküjét a Dobó Istvánt alakító színművésszel, Trill Zsolttal – emlékeztetett.
Meggyőződésünk, hogy a Honvédelmi Minisztérium és a Nemzeti Színház között létrejövő együttműködés a katonakultúra népszerűsítéséhez is hozzájárul, emellett pedig nemzedékek erkölcseit formáló és világképét pozitív eszményekkel telítő programok megvalósítását szolgálja – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója köszöntőjében felidézte:
a Nemzeti Színházat és a Honvédelmi Minisztériumot az kapcsolta össze, hogy felismerték: mindketten ugyanazt a célt szolgálják. A felnövekvő generációkat szeretnék hazaszeretetre, a haza szolgálatára nevelni.
Hozzátette: ez a cél lebegett a szemük előtt, amikor a Nemzeti Színházat újrafogalmazták, és ezért kerültek repertoárra olyan előadások, mint a már említett Egri csillagok, a János vitéz, vagy az első világháborús magyar honvédek hősiességét felidéző Fekete ég – Molnár Ferenc: A fehér felhő című előadás is.
Vidnyánszky Attila rámutatott: a Nemzeti Színház a zászlajára tűzte, hogy olyan előadásokat mutasson be, amelyekben azonosulni lehet a főszereplővel, és amelyekkel olyan értékeket tudnak közvetíteni, amelyek a hazát is építik – mondta.
Az együttműködési megállapodás aláírására a HM Honvédelmi Nevelési Főosztályának Kulturális és Társadalmi Kapcsolatok Osztálya által szervezett, a Magyar Honvédség Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Protokoll és Kulturális Igazgatóságának kivitelezésével megvalósult kulturális fórum keretében került sor.
Az egésznapos szakmai rendezvény a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség kulturális területen dolgozó szakembereinek biztosít lehetőséget arra, hogy megosszák egymással tapasztalataikat.