Egy primadonna emléke

Petress Zsuzsára emlékeztek

Emléktáblát avattak Petress Zsuzsa, a Budapesti Operettszínház egykori primadonnájának otthona falán. Budapesten, a Kiss János altábornagy utcai háznál tartott ünnepségen Csomós Miklós kulturális főpolgármester-helyettes és Felföldi Anikó, a MASZK Színészegyesület képviseletében emlékezett a művésznőre.

Petress Zsuzsa az első az Operettszínházból, aki emléktáblát kap. Ez a műfajnak is szól, amely nemrég Hungarikummá vált – jelentette ki Csomós Miklós. –  Budapest vezetői kiemelt feladatuknak tekintik, hogy megbecsüljék a kulturális életben maradandót alkotókat, mind életükben, mind haláluk után. Az emléktábla avatások is ezt a célt szolgálják, a fővárosi önkormányzat ez után is szeretné folytatni ezt a sort. 

Image

Az operett primadonna

Felföldi Anikó így emlékezett::

“Egy színész kétszer hal meg: először, amikor eltemetik, másodszor amikor elfelejtik. Zsuzsa, akivel nagyon jó barátságban voltunk, tegnap ünnepelte volna a születésnapját. Nem mondom meg, hanyadikat, egy primadonna ugyanis kortalan. Prima Donna volt ő, vagyis első asszony. Minden koronás főt eljátszott Operettországban: a Csárdáskirálynőben, a Marica grófnőben, a Víg özvegyben, a Cirkuszhercegnőben. Meg is kapta a koronás kitüntetéseket: Jászai-Mari-díjat, kiváló és érdemes művész-díjat, az Operettszínház örökös tagja volt. Csodálatos hangját szerencsére nagyon sok felvétel őrzi. A színpadon mindent el tudott hitetni a tartása, biztos énektudása, vonzó megjelenése, ironiába hajló színészi képességének köszönhetően. Az Állami áruház című filmben ma is megcsodálhatjuk mindazt, ami ő volt.”

Image

Az Állami áruház cmű filmben Latabár Kálmánnal

Felföldi Anikó remek háziasszonyként is emlékszik egykori kolleganőjére: “híresen jól főzött, számtalanszor láttak engem is vendégül férjével, az Operettszínház karmesterével, Gyulai Gaál Ferenccel. Fiuk, Gyulai Gaál Szabolcs ma is a művészek, a művészet közelében él. Ő felel mindannyiunk mosolyáért, ugyanis fantasztikus fogorvos.”

Image

Felföldi Anikó

“Zsuzsa megengedhette magának, hogy jó ember legyen. Soha senkit nem bántott. Az életben egyszerűen öltözött, a mosolya volt a dísze.”

Image

“A zenés műfajokat a szakma másképp értékeli, mint a közönség, főleg, ha operett, szórakoztató műfaj. Remek prózai színésznő is volt, a Hegedűs a háztetőnben Golde szerepénben ezt is megmutathatta. Ez volt az ő jutalomjátéka. A szőke primadonnából egy idős, fáradt zsidó asszony lett. ” – zárta az emlékezést Felföldi Anikó.

Az ünnepség végén az Operettszínház kórusa énekelte el a Marca grófnőből a Művészhimnuszt.

Image


Csicsely Zoltán