Egy klasszikus, könnyedebb változatban

Az operairodalom klasszikusai között mindenképpen helyett kell, hogy kapjon Verdi 1871-ben keletkezett operája. Némileg megváltoztatva az eredeti történetet, de meghagyva az alapvető üzeneteket dolgozta fel ezt a művet musical formában Tim Rice, és írt hozzá nem is akármilyen zenét Elton. A mai nézők pedig a RaM Colosseumban tekinthetik meg a nem mindennapi előadást.

A musical ősbemutatója 1998-ban volt Atlantában, és azóta világszerte játsszák, töretlen sikerrel. Némi büszkeséggel tehetjük hozzá, a most Magyarországon látható verzió, az egyik legjobban sikerült színpadra alkalmazás, nemzetközi vélemények szerint is.

A mű alapvető üzenete az örök és széttéphetetlen szerelem bemutatása, mely tértől és időtől független. A szerelmünket, vagy a hazánkat kell-e előnyben részesítenünk, ha választanunk kell? A vívódás ábrázolása a musical verzióban is fontos szerepet kap. A hősszerelmesek elbuknak ugyan, de ez a bukás nem tragédia, sokkal inkább egy magasztos, időtlen, fennkölt érzés győzelme, a pillanatnyi, tovatűnő érdekeken.

A címszereplő Oláh Ibolya hangjával ismét lenyűgözte a közönséget, sajnos a színpadi játékáról még ugyanez nem mondható el. Xantus Barbara, pedig mintha a fordítottja lett volna, kidomborodott ragyogó színészi képessége, míg énekszámaival közel sem sikerült ennyire maradandót alkotnia. Radames szerepében Szerényi László hitelesen alakította a vívódó hősszerelmest. A darabhoz méltón, és persze a lehetőségekhez azért igazodva, közel száz színészt mozgat a rendezés a színpadon, tüzes látványosságokkal tarkítva. A mához igazodó kerettörténet indítja és zárja a szerelmi történet cselekményeit.

Látványos jelenetek, fülbemászó dallamok, érzelmes történet, a színészek által hitelesen megformált jellemek. Ezek kerek egésszé összeálló, nívós, együttes hatása biztosította minden nézőnek a kiváló szórakozást, Hazafelé tartva, néhányan biztosan elgondolkodtak a szerelem hatalmának legyőzhetetlenségén, mert ez az üzenet, évezredek távlatából is megérinti az érezni tudó emberek lelkét. Ezért az érintésért pedig, már megéri megnézni ezt a remek darabot.

Tölgyesi Tibor