Ég és Föld Pilinszkyvel

Bemutatták az Ég és Föld gyermeke című előadást Veszprémben, a Latinovits – Bujtor Játékszínben. Pilinszky János meséiből Dóczy Péter rendezett zenés álomjátékot.

Dóczy Péter Veszprémben, a Petőfi Színházban kezdte a színészi pályafutását 1980-ban. Rendezőként viszont most mutatkozik be először a közönségnek.

– Pilinszky abban a korban vetette papírra ezeket a meséket, amikor a legjelentősebb alkotók kiszorultak a magyar irodalmi életből, mert nem bizonyultak eléggé engedelmesnek a diktatúrának. Egy ideig csak műfordításokat vagy gyerekverseket közölhettek. Pilinszky János a gyerekeknek is ugyanarról beszél, mint a felnőtteknek. A teljesség és a Teremtő felé való törekvésről, arról, hogyan ismerjük meg saját személyiségünket, milyen utat kell bejárnunk a megtisztuláshoz, az igazabb élethez. Lehet aktualizálni a darabot, hiszen az önmagunkkal való szembenézés és a saját vágyaink, életünk minősége is benne van. Csak a vágyaink pillanatnyi kielégítésére vágyakozunk, vagy lemegyünk a mélybe, és megkeressük önmagunk démonjait, mint ahogy a kőszívű király is megtisztul. Azért fontos ez a rész, mert általában mindenhol a vezetőket próbálják mintaként bemutatni. Ha a vezető lop, csal és hazudik, akkor mindenki más is ezt fogja tenni, mert azt gondolják, hogy az a sikk, megengedhetik maguknak. Ha egy vezető karizmatikus személyiség, megmutatja, hogy ki lehet lábalni a nehéz helyzetekből – többek között erről beszélt Dóczy Péter, aki Kozma András dramaturggal együtt a költő hét meséje alapján írta meg az Ég és Föld gyermeke című zenés álomjáték szövegkönyvét.

A bemutató előtt az előadás két főszereplője, Halas Adelaida és Horváth Zoltán azt hangsúlyozta, hogy a színészek számára izgalmas feladat volt Pilinszky mesevilágával így találkozni, s nagyon remélik, hogy a közönség nyitott lélekkel, a képzeletet, a gondolatot szabadon engedve fogadja majd az előadást.

Halas Adelaida, aki a Lány szerepét játssza, elmondta, hogy minden szereplő egy dolgot képvisel, ő például a Nőt.

– Próbálom képviselni a nőiséget, hogy a nő hogyan és miben hisz, milyen az Istenbe vetett hite, a varázsereje. Olyan, mint egy spirituális fejlődés és vándorlás. Az előadásnak van egy konkrét íve, de mégis sok nyitott kérdés marad, lehetőségek nyílnak meg. Mindenkinek kicsit mást jelent, de mindenki érintve érzi magát, ezek az érzések megtalálhatóak az ember életében is – ecsetelte Halas Adelaida.

Ugyan a Pilinszky szöveg kicsit erősnek bizonyul, van egy mélyebb mondanivalója, de a gyerekek is megértik Horváth Zoltán szerint, aki a Kisfiút alakítja. Mint mondta: az erős asszociatív hatásnak köszönhetően a gyerekekhez is szólnak, csak ők másképp fogják értelmezni.

Az előadás bérletes előadásként látható a Latinovits-Bujtor Játékszínben.

V. R.

Fotó: Melczer Zsolt