Debrecen meccset nyert Párizsban

Krónika  a „Képzeletbeli operett” vendégjátékáról

A legfontosabb, mi elmondható: a Vidnyánszky Attila által vezetett Csokonai Színház művészei Olivier Py igazgató és Agnes Troly programigazgató meghívásának eleget téve öt egymást követő estén teltházas előadást adtak Európa egyik legrangosabb színházában, a párizsi Odeonban.

Minden alkalommal ötször-hatszor is visszatapsolták őket az előadás végén, volt bravózás, füttyöngetés, állva taps, ováció, és nem volt ritka az előadás közbeni nyíltszíni taps sem. Ez utóbbit többek között Vranyecz Artúr önálló balett-betétje, Mészáros Tibor és Szűcs Nelli automobil-kettőse, Ráckevei Anna Lali-dala, Varga és Jámbor Józsefek „kettősember” énekei, Újhelyi Kinga tengerész dala, melyet Kristán Attila állandóan félbeszakít, a Kóti Árpád Oedipusz-dala érdemelte ki. Hogy épp a dalbetéteknek volt a legnagyobb sikerük, az nagyban köszönhető Christian Paccoud zeneszerző, Pál Lajos harmonikás, Tálas Anna hegedű- és Csonka László klarinét művészek zenei együttgondolkodásának. A szakmai visszajelzések is egyöntetűen dicsérték a debreceni színművészek bravúros ének- és tánctudását, kivételes komikai képességeit és gyönyörű dikcióját, mely által a franciák számára megfejthetetlenül titokzatos magyar nyelv a legszebb formáját mutatta. Ehhez hozzájárult Rideg Zsófia magyar fordítása is, mely méltó párja az eredeti franciának, ahogy a mindkét nyelven értők többször kiemelték. Az öt gyönyörű színházi este párizsi közönsége megérthette, honnét ered Valére Novarinának, a Képzeletbeli operett írójának – egyben a debreceni előadás rendezőjének elragadtatása a magyar nyelv iránt, és miért tekinti „ismeretlen anyanyelvnek” egy tanulmányában, melyet az Odeon Színház különtermében önmaga olvasott fel.

A turné során a Párizzsal való személyes ismerkedésre is jutott idő. Nem maradhatott el a kötelező Eiffel-torony látogatás, a Louvre és D’Orsay múzeumok felfedezése, a Notre Dame-i séta, a Père-Lachaise temető fotózása és a párizsi Magyar Intézet meglátogatása sem. A vendéglátók figyelmessége arra is kiterjedt, hogy a szállás Párizs szívében legyen. Személyes élmények is akadtak bőven: Mészáros Tibor néhány helyi színi akadémistától megtudhatta: darabbeli nagymonológja kötelező tanagyag a párizsi főiskolán. Kóti Árpád Párizs legrégibb templomának kertjében kamera előtt szavalhatta el Adytól a „Párisban járt az ősz”-t, és ugyanő a következő éjjelen elveszett, mert Novarina rendező úr a Szajna nem megfelelő oldalán tette ki a taxiból, de aztán szerencsésen megkerült. Újhelyi Kinga az előadás zeneszerzőjével többször is együtt énekelt Belleville városrész kicsiny bárjaiban, zajos sikert aratva. Az utolsó előadás utáni napon pedig egy csapatnyi francia tizenéves felismerte Vranyecz Artúrt és lelkesen megtámadták, hogy autogramot kérjenek tőle, majd sorban az előző este az Odeonban megcsodált többi ragyogó magyar színésztől is…

A debreceniek vendégjátéka szakmai látogatással zárult: Rideg Zsófia műfordító-dramaturg szervezésében a már évtizedek óta a francia színházi élet meghatározó alkotójának számító Ariane Mnouchkine híres színházában, a Theatre du Soleil-ben. „A bolond Remény hajótöröttei” című előadásuk megtekintése után a rendező asszony vörösborral látta vendégül a társulatot, és a kötetlen beszélgetés során még annak a lehetőségét sem zárta ki, hogy a közeljövőben meglátogatja őket Debrecenben.

„Jó ezekben a napokban magyarnak és debreceninek lenni Párizsban” – jelentette ki       a lelkes fogadtatás láttán Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának parlamenti államtitkára, Debrecen korábbi alpolgármestere, aki a jelenlegi alpolgármester Somogyi Béla és a párizsi magyar nagykövet Prof. Dr. Trócsányi László társaságában képviselte a magyar kulturális diplomáciát. Kósa Lajos, Debrecen város polgármestere pedig a következőket mondta: „Olyan ez, mintha a Loki a Bernabéu stadionban játszhatott volna a Real Madrid ellen. Ráadásul a Csokonai Színház csapata a meccset meg is nyerte!”

A „Képzeletbeli operett” francia-magyar közös vállalkozásáról és a Csokonai Színház párizsi vendégjátékáról dokumentumfilm készül Mispál Attila rendezésében, melyet még ez év decemberében műsorára tűz a Duna Televízió.

Képzeletbeli Krónikás