Csupa balláb!

Csupa nevetés, csupa megható emberi sors, csetlés-botlás, összeakadó lábak az élet útvesztőjében. Richard Harris vígjátékát Radó Denise rendezésében október 9-én, szombaton mutatta be a szolnoki Szigligeti Színház új játszóhelyén, a Szín-Mű-Hely-ben. Az előkészületekről, még a premier előtt, a rendezővel, a főszereplővel, valamint a társulat két népszerű tagjával beszélgettünk.

Radó Denise, a rendező

 

– Délelőtt próba, mint rendező, este előadás, mint színésznő. Nem sok ez?

Én azt szeretem, hogyha jó sok dolgom van, és a bennem lévő energiákat fel tudom használni. Élvezem nagyon. Azért a szerepért, Adélért, amit az üvegcipőben játszom, minden színésznő megnyalná mind a tíz ujját. Ezt a darabot, melyet van szerencsém trenírozni, szintén borzasztóan szeretem, mert az összes csaj életét végigélhetem.

– Mit jelent ez a cím: Csupa balláb?

Ők, akik táncikálni tanulnak, egyik sem táncos, egyik sem ambicionálja, hogy meg is tanuljon. Azért járnak oda, hogy az életüket megbeszélhessék egymással, és mindenki elmondhassa a véleményét.

– Sikeres emberek?

Nem, nem, egyik sem. Mindegyik életében van valami, amit meg kéne oldani. Sok a fájdalom és a megválaszolatlan kérdés. Aki a legfelhőtlenebbnek tűnik, annak is fáj a lelke…

– De ez vígjáték…

Ó, hogyne, rengeteg ok lesz a kacarászásra.

– Mit vársz az előadástól?

Hogy nem törik meg az a sor, amit elkezdtünk ezekkel a női lelkekről szóló darabokkal. Ez sikerszéria. Úgy vettük észre, már kezd kialakulni egy törzsközönségünk. Most megfejeltük a dolgot, egy férfiembert is beengedtünk a történetbe. Ő a katalizátor. Nagyon jól kitalált figura. Mókás lesz. Van benne még egy kis tánc is, ami slusszpoén a legvégén…

 

Vásári Mónika, Mavis szerepében

 

– Játszottál már Szolnokon?

Igen, karácsonyi, szilveszteri gálákon, aztán tíz éve Marica grófnőt, és amikor az Operettszínház tagja voltam, három évadon keresztül Mária főhadnagyot, Víg özvegyet és Csárdáskirálynőt.

– Ebben a szerepen miinden oldaladat meg tudod mutatni?

Igen! Annak örülök, hogy a szőke barbibaba szerepből most már sikerült áttérnem arra, hogy nőket is megformálhatok.

– Milyen nőket is?

Olyan nőket, akik már nem húszévesek! (nagyot nevet)

– Itt táncolnod is kell…

Olyan táncosnőt alakítok, aki már sajnos kiöregedett…

– Ilyet kevesen tudnak eljátszani hitelesen.

Annak nehéz, akinek problémája van azzal, hogy meg kell öregedni. Engem ez nem zavar, hála Istennek.

– Melyik része nehezebb?

A táncos. Az elmúlt években kevés táncos szerepet játszottam. Ám itt a drámaiságon van a hangsúly. Ha a zenei részeken lenne, akkor a nagyszínpadon játszanánk, nagy látvánnyal, tánckarral. Itt azonban a személyiségek erejére van szükség.

– A kolléganők?

Minden nap együtt utazunk, és pont a Gombival beszéltünk arról, hogy egyszerűen csoda, hogy egy ilyen csodacsapat jött össze! Nem volt egyetlen egy összezördülés se! Nagyon jól vagyunk!

 

 

Gombos Judit, aki Maxine bőrébe bújik

 

– Mi a szereped a Csupa balláb-ban?

Egy olyan nőt játszom, aki második házasságában él, és nincs gyermeke, viszont neveli a férje első házasságából való gyerekét, aki miatt adódnak konfliktusok. Elég csúnya szavakat kap a fiútól, hogy te nem is vagy az anyám. Ez a nagy drámája. Nincs a nevelt fiának szüksége rá.

– Milyen a csapat?

Nagyon jó. Helyesek a csajok, jó a hangulat. Ebben a munkában nincsen olyan kolléganő, aki kellemetlenkedne. Mindent meg tudunk beszélni. És az is nagyon jó, hogy van egy férfink, a Pulcher. (Mészáros István – a szerző) Sok nő együtt… az mindig guzmis. De itt nem. Ez kellemes csalódás.

 

Császár Gyöngyi, Rose

 

– Neked már rutinod van a női darabok terén. Gőzben, Apácák, Szépségszalon, s most a Csupa balláb. Különbözik ez a többitől valamiben?

Abban, hogy női szerepek vannak benne, abban nem. Az emberi sorsokban, amit ábrázol, abban igen. Az a szerep, amit itt kaptam, eltér a hagyományos európai bőrszíntől.

– Egy kisebbségi szerep?

Ez egy néger asszony, akinek a sorsa úgy alakult, hogy a fehér közösségben, jelen esetben egy tánciskolában ugyanolyan jogon működik, mint a többi ember. Olyan szépet mondott Denise: „két néger gyerek fehér gyerekekkel haverkodott gyerekkorukban, aztán felnőtt korukban az volt a duma, hogy szedd össze te magadnak a te fehéreidet”. Úgy vagyok, mint a szerepben, hogy az a közösség, amibe jár, elfogadja őt. Ez egy háromgyerekes nő, békességben, szeretetben él a családjában, vallásosak. Ebben a fantasztikus darabban minden nő sorsa megnyílik a szemünk előtt.

Ká–Jé